Výběrové řízení na nového ředitele GIBS provázejí pochybnosti
23. srpna 2018

Pavel Žáček: Výběrové řízení na nového ředitele GIBS provázejí pochybnosti

(www.ods.cz ) Ve středu 22. srpna sněmovní výbor pro bezpečnost nadvakrát projednával návrh kandidáta předsedy vlády Andreje Babiše na nového ředitele GIBS, okresního státního zástupce Radima Dragouna.

 
„Jako poslanci ODS jsme během jednání připomněli dramatické okolnosti odstoupení předchozího ředitele plukovníka Murína a upozornili na netransparentnost výběrového řízení, schváleného vládou,“ prohlásil místopředseda výboru Pavel Žáček.
 
„Premiér Babiš ani zástupci Úřadu vlády nám nebyli v rozporu s prezentovanou ‚transparentností‘ schopni odpovědět na otázku, kdo určil členy výběrové komise, a proč v ní nebyl zastoupen policejní prezident generálmajor Tomáš Tuhý, podobně jako vedoucí představitelé jiných bezpečnostních sborů, složek či dokonce zpravodajské služby. Úřad vlády navíc členům výboru odmítl identifikovat dva z dvanácti kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili,“ doplnil Žáček.
 
Radim Dragoun během podrobného projednávání své krátkodobé i dlouhodobé koncepce členy výboru ujistil, že k případným reorganizačním či personálním změnám přistoupí až na základě důkladného vyhodnocení činnosti GIBS. Prohlásil mj., že odolá případným politickým tlakům, a že nebude nijak zasahovat do kauz, které souvisejí s policejním vyšetřováním vztahujícím se k jeho nadřízenému, premiérovi Andreji Babišovi.
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek

Více o autorovi