11. července 2018

Program vládní koalice je plytký. Slibuje všechno všem, připomíná sběrné suroviny

(E15) Žádné vize, ambice ani reformy. Nic z toho podle šéfa opozičních občanských demokratů Petra Fialy vláda Andreje Babiše nenabízí, jak Fiala uvedl v rozhovoru pro E15. S podporou této pravicové strany tak nový kabinet při hlasování o důvěře počítat nemůže.

 
Řekl jste, že vládní programové prohlášení připomíná sběrné suroviny. Čím?
 
Slibuje všechno všem, navíc ve velmi obecných rysech. Premiér například říkal, že děti tloustnou a že to vláda vyřeší. Nevíme ale, jak toho chce dosáhnut. Je to sbírka nějakých nápadů, u nichž chybí konkrétní opatření. Postrádáme vize, reformy. V programu se píše o důchodové reformě, ale není tam ani náznak, jakým směrem by se měla ubírat. Už minulá vláda, v níž ANO Andreje Babiše bylo, slibovala rozvoj dopravní infrastruktury, nový daňový zákon nebo vyrovnané rozpočty. Nic z toho nesplnila.
 
Co by tedy v prohlášení mělo být?
 
Především srozumitelná vládní politika. Třeba cíl, aby Česko patřilo mezi deset nejrozvinutějších a nejbezpečnějších zemí na světě. Nedostatečné programové prohlášení je určitě důvod, proč ODS vládu nepodpořila.
 
Je to také vláda, která poprvé v našich demokratických dějinách vrací komunisty k moci. A jakou má Babišův kabinet politickou kompetenci, když v něm není ministr zahraničí?
To je skutečně unikátní situace. Po půl roce vyjednávání jde o jednoznačnou neschopnost premiéra.
 
Co ještě ODS vadí?
 
Jde i o personální kontinuitu. Vidíme, že jeden z největších problémů země je dopravní infrastruktura. Za minulé vlády se postavilo méně kilometrů dálnic, než v době ekonomické krize. Proto je nepřijatelné, aby ve funkci pokračoval stejný ministr dopravy, který to způsobil.
 
(Autor: Pavel Otto)
 
Petr Fiala

předseda ODS