Den daňové svobody o týden dříve - přesto na stát pracujeme stále zbytečně dlouho

22. května 2018
Den daňové svobody o týden dříve - přesto na stát pracujeme stále zbytečně dlouho

(www.ods.cz) Dnes slavíme podle Liberálního institutu den daňové svobody. Od dnešního dne tak přestáváme vydělávat na výdaje státu a daňoví poplatníci začínají vydělávat pro sebe. Oproti minulému roku slavíme den daňové svobody o týden dříve, což je dobrá zpráva, ale bylo by chybou dávat zásluhu předešlé či současné vládě.


O týden lepší výsledek oproti minulému roku způsobil rychlejší růst HDP ve srovnání s růstem veřejných výdajů, ze kterých se tento ukazatel počítá. Vláda pro to neudělala nic. Kdyby daně a veřejné výdaje aktivně snižovala, mohl být výsledek mnohem lepší. Místo toho hnutí ANO spolu s ČSSD pravidelně odmítaly a odmítají návrhy na snižování a rušení daní ze strany ODS, jako byl např. návrh na zrušení silniční daně nebo daně z nabytí nemovitosti.
 
Měli bychom se inspirovat u zemí, které jsou na tom v otázce daňového zatížení podstatně lépe. Například ve Švýcarsku připadá den daňové svobody na 5. květen. Právě Švýcarsko si v Česku berou různé politické síly jako vzor například v otázce obecného referenda. Já jsem přesvědčen, že k životní úrovni Švýcarska se dostaneme prostřednictvím podobně nízkých daní, nikoliv snahou revolučně měnit politický systém.
Jan Skopeček

místopředseda poslaneckého klubu ODS
člen výboru pro evropské záležitosti PS PČR
poslanec PČR
ekonomický expert ODS