0
11. dubna 2018

Jana Černochová: Mandát pro působení našich vojáků v zahraničních operacích by měla předkládat vláda s důvěrou

(www.ods.cz) Vláda v demisi dnes schválila „Návrh na působení sil a prostředků resortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2018 až 2020 s výhledem na rok 2021“ (mandát pro zahraniční operace). Občanská demokratická strana vždy podporovala a podporuje působení českých vojáků v zahraničních operacích, protože je přesvědčena, že to přispívá k vyšší bezpečnosti České republiky a jejích občanů. Armáda ČR a vojáci z dalších složek svými aktivitami v operacích nejen posilují spojenecké vazby, pomáhají s řešením konfliktů a stabilizací válečných oblastí, ale zároveň získávají neocenitelné zkušenosti.

 
Přesto považujeme za principiálně špatné, že mandát pro působení našich vojáků v zahraničí a plánované navýšení jejich počtů hodlá předložit Parlamentu vláda, která je v demisi. A to i s ohledem na skutečnost, že stávající mandát pro působení jednotek AČR a dalších složek v zahraničí je platný do konce roku 2018 a schválení nového mandátu není tedy urgentní záležitostí a může počkat na vládu s důvěrou Sněmovny.
 
Je zároveň nepochopitelné a zarážející, že rozpočet Ministerstva obrany na rok 2018, který byl schválen v prosinci loňského roku, s navýšením sil v zahraničí nepočítal, pročež bude nutné nalézt v rozpočtu resortu několik set milionů korun na pokrytí zvýšených výdajů.
 
Již při projednávání předběžné informace ministryně obrany o novém mandátu na schůzi výboru pro obranu koncem března 2018 jsem jasně deklarovala, že pokud bude materiál do Parlamentu předkládat vláda v demisi, ODS nebude blokovat jeho projednání, ani hlasování o něm, ale nebude aktivně hlasovat pro jeho schválení. Je patrné, že tato informace bohužel nebyla vládou v demisi vzata v potaz, a proto jsme bohužel nuceni postupovat v souladu s touto naší deklarací. V okamžiku, kdy vznikne vláda s důvěrou Sněmovny, je ODS připravena velice flexibilně a urychleně návrh mandátu na léta 2018 až 2020, se kterým nemáme po obsahové stránce problém, urychleně schválit.
 
Jana Černochová

Jana Černochová

1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR
expertka pro obranu
starostka MČ Praha 2

Více o autorovi