Výhrady vlády ke zmírnění protikuřáckého zákona jsou směšné
14. března 2018

Marek Benda: Výhrady vlády ke zmírnění protikuřáckého zákona jsou směšné

(www.ods.cz) Vláda na dnešním jednání nepodpořila návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, který předložila skupina 86 poslanců v čele s Markem Bendou. Benda s argumenty vlády proti zákonu nesouhlasí a poukazuje na nekonzistenci postojů Andreje Babiše.

 
„Očekával jsem negativní stanovisko, i když jsem překvapen mimořádnou nekonzistencí postojů Andreje Babiše. Ještě před volbami se pan premiér v demisi nechal slyšet, že by pro zmírnění zákazů byl, protože ohrožují venkovské hospody. Ale to bylo zřejmě před volbami, kdy bylo třeba voliče nalákat jakýmkoli způsobem.
 
Konkrétní výhrady jsou zcela nevěcné a legislativní zpracování se dá samozřejmě opravit v průběhu jednání sněmovny.
 
Vláda v demisi namítá, že je návrh předkládán příliš brzy po schválení stávající úpravy. Tento argument ale považuji za naprosto směšný. Vždyť hnutí ANO pro protikuřácký zákon hlasovalo necelý půlrok poté, co ho Poslanecká sněmovna zamítla.
 
Upozorňovat na to, že přijetím našeho návrhu dojde k ohrožení dostupnosti stravovacích služeb v menších obcích, je výsměch zdravému rozumu. Největší ohrožení hospod na vesnicích za posledních 30 let způsobil právě protikuřácký zákon a EET.
 
Navrhovatelé jsou určitě přístupni diskusi o vylepšení návrhu, ale trvají na zmírnění dosavadního prohibičního modelu,“ uvedl Marek Benda.

Marek Benda
místopředseda poslaneckého klubu PČR

Více o autorovi