0
9. ledna 2018

Alexandra Udženija: Duel Seznam.cz: Bude jednání o důvěře pro Babiše jen promarněným pokusem?

(Seznam.cz) Ani ne za 24 hodin si Andrej Babiš řekne poslancům o důvěru pro svoji menšinovou vládu. Proč mu strany nechtějí dát šanci? A budou stejně tak rezolutní i při dalším pokusu? O důvěře, či nedůvěře pro první Babišovu vládu v Duelu Seznam.cz diskutovala první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija s místopředsedou Sněmovny a ČSSD Janem Hamáčkem.

 
 
Toleranci zatím nevylučují pouze komunisté, rozhodnou se dnes odpoledne. KSČM je zatím jedinou stranou, která výslovně nevyloučila, že by mohla kabinet tolerovat. Na zasedání výkonného výboru se budou lídři strany zabývat programovým prohlášením kabinetu. Pokud vládu podpoří pouze 78 členů poslaneckého klubu ANO, ani tolerance KSČM, jejíž klub čítá 15 poslanců, by Babišovi k získání důvěry nestačila.
 
Menšinová vláda šéfa ANO v pondělí schválila konečnou verzi programového prohlášení. Nově v ní slibuje například cestování vlakem zdarma pro seniory a studenty a také ústavní zákon o všeobecném referendu, které je jedním z klíčových bodů programu hnutí SPD. Babiš už prohlášení rozeslal předsedům sněmovních stran. Návrh je oproti původnímu znění kratší a doplnila ho úvodní pasáž. V preambuli vláda hovoří o prioritách, mezi nimiž jsou příprava změny systému penzí, evropská agenda, digitalizace státu, strategický investiční program, posílení bezpečnosti a reforma státu. V dalším textu jsou změny ve většině oblastí malé, část slibů vypadla nebo je nahradily opatrnější formulace.
 
Na středeční jednání Sněmovny se chystá prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit. Avizoval už také, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády opět osloví Babiše. Sám premiér počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. Podle něj jsou na vině představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat. Ve Sněmovně je kabinet podle svého prohlášení připraven zapojit do naplňování priorit i odborníky opozice.
Alexandra Udženija

Alexandra Udženija

1. místopředsedkyně strany
expertka pro rozvoj ekonomiky a podnikatelského prostředí

Více o autorovi