29. prosince 2017

Babiš se tváří, že vše zařídí, ale se svou vládou si jde pro porážku

(ECHO24.cz) Byla by obrovská politická porážka sestavit jednobarevnou vládu, nemít žádnou představu co dál a nezískat důvěru, říká v rozhovoru pro Echo24 předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Andrej Babiš se tváří jako manažer a člověk, který všechno zařídí, a tady si jde pro porážku, která není banální,“ uvedl Fiala, jenž bude v lednu znovu usilovat o post předsedy občanských demokratů.

 
V lednu obhajujete post předsedy. Rýsuje se nějaký protikandidát?
 
Jestli budu jediný, to se ukáže až v den volby na kongresu. Tehdy je ještě možné podat kandidaturu. V tuto chvíli protikandidát není. Mám za sebou debatu na sedmi regionálních sněmech, na všech jsem dostal nominaci. Zdá se mi, že si členové ODS přejí, abychom pokračovali v dosavadní politice.
 
Já se ptám v souvislosti s TOP 09. Když to vypadalo, že bude Jiří Pospíšil jediný kandidát na předsedu, někteří z TOP 09 říkali, že by bylo dobré mít na výběr. Myslíte si to taky?
 
Důležité je, když ve straně zaznívají různé názory a alternativní koncepce. Ale to se nemusí projevit v každé volbě, která existuje. Je-li jeden kandidát, na škodu demokracii ani věci samé to není. Problém by byl, kdyby neexistovala diskuze a možnost projevit jiné názory.
 
ODS jste přebíral před čtyřmi lety. Jaká tehdy byla?
 
Když jsem ji přebíral, pohybovala se na hranici volitelnosti. Měla za sebou těžkou volební porážku a většina komentářů předvídala, že nepřežije a nemá budoucnost. Po čtyřech letech jsme konsolidovaná a druhá nejsilnější politická strana v Česku. Nejsilnější jsme v pravé části politického spektra. Navýšili jsme o 50 procent počet svých voličů oproti minulým volbám. Voliči rozhodli, že si přejí, aby ODS nejenom přežila, ale i posílila. Rozhodli tak v době, kdy se ostatní tradiční strany – skoro bych řekl – zhroutily.
 
Pamatuji si váš projev, když jste poprvé kandidoval do funkce předsedy. Říkal jste, že ODS vrátíte do Strakovy akademie. Dnešní situace je jiná než v roce 2014. Jste pořád optimistický?
 
Jsem. Tehdy jsem byl jeden z mála, kromě členů strany, kteří věřili, že se ODS může vrátit na politické výsluní. Ale všichni jsme věděli, že to bude trvat dlouho. Dvě volební období jsou ta doba, kterou to minimálně může trvat.
 
Vláda hnutí ANO o důvěru požádá v lednu. Podle prozatímních výroků parlamentních stran ji napoprvé nedostane. Babiš počítá s druhým pokusem, ale pak hovoří o předčasných volbách. Je to reálné?
 
Je předčasné mluvit o předčasných volbách. Jsme před prvním pokusem o důvěru vlády. Andrej Babiš přece musí mít nějaký plán. Přeci to nemůže být tak, že si sestavím jednobarevnou vládu, nemám žádnou představu co dál a důvěru nezískám. To by byla obrovská politická porážka. Andrej Babiš se tváří jako manažer a člověk, který všechno zařídí, a tady si jde pro porážku, která není banální. Sestavit vládu a nezískat důvěru je přece politický problém.
 
Nyní se vás ptám jako politologa. Má svůj povolební postup Babiš promyšlený, nebo střílí od boku?
 
Analýzy a psychologizování nechám na kolegy, kteří se tím zabývají. Jednu věc je ale třeba konstatovat. Andrej Babiš dostal něco, co není obvyklé. Bianko šek na sestavování vlády. Mocenské duo Babiš Zeman tady zjevně funguje a to tak, že jsme svědky nestandardních věcí. Sestavuje se jednobarevná vláda, aniž se někdo pokusil sestavit většinovou. Andrej Babiš ví, že od prezidenta Zemana bude mít druhý pokus a od člena ANO a předsedy sněmovny Radka Vondráčka i třetí pokus. Jaké jsou jeho motivy a strategie, nevím. Ale pokud někdo sestaví vládu a nemá plán, jak získat důvěru, je to neodpovědné.
 
Ozývá se kritika, že pokud by se ODS s ANO dohodla na nějaké formě spolupráce, dnes by nebyli komunisté Ondráček v čele komise pro GIBS a Grospič v čele mandátového a imunitního výboru. Co na to říkáte?
 
Že to jsou úplné nesmysly. Že to může říct pouze někdo, kdo postrádá jakýkoli kontakt s politickou realitou a živí se politickými přáními. Já rok před volbami poslouchal, jak se nám nedá věřit a že půjdeme s hnutím ANO do vlády. Teď jsou všichni překvapeni, že to, co jsme říkali před volbami, děláme. Naši voliči povolebnímu vyjednávání ODS rozumí.
 
Rozumí mu i kolegové v ODS?
 
Nepochybně. Všechna rozhodnutí byla jednomyslná, máme podporu všech klíčových orgánů strany, poslaneckého i senátorského klubu. I díky tomu může být naše politika srozumitelná.
 
Babišova vláda je u kormidla od 13. prosince. Jak ji zatím hodnotíte?
 
Na základě činů to nelze hodnotit, je u moci krátce. Na druhé straně mohu vládu hodnotit z hlediska ústavně politického. Menšinová jednobarevná vláda hnutí ANO, která nemá důvěra a ani nevíme, jestli ji získá, to je tak neobvyklé, že na to musím opakovaně poukazovat. Tady měla prvotně vznikat většinová vláda. Andrej Babiš má vládu svého stranického týmu, která ale dlouhodobě fungovat nemůže.
 
Andrej Babiš by vám na to řekl, že se většinovou pokoušel sestavit, ale během vyjednávání dostal košem.
 
Já o žádných jednáních nevím, a když poslouchám ostatní, tak to asi taky nepochopili. Deset dní po volbách jsme slyšeli, že bude menšinová vláda, a Andrej Babiš to říkal i před volbami. Že by si nejvíc přál jednobarevnou vládu, no tak ji má. Pokusy o vytvoření většinové vlády třeba na tom nejlogičtějším půdorysu bývalé vládní koalice, která je spolu schopná hlasovat třeba pro rozpočet, se nekonaly.
 
‚Ústavní soud nám dal v mnohém zapravdu‘
 
Ústavní soud škrtal v zákonu o EET. Je to pro vás signál usilovat o zrušení elektronické evidence?
 
Není to signál, je to povzbuzení. Připravili jsme návrh na zrušení EET v podobě legislativního návrhu, který už leží v Poslanecké sněmovně. Jsme připraveni podpořit i další návrhy, které by tím směrem šly. Ale Ústavní soud nám dal v mnohém zapravdu, což nás povzbudilo.
 
Jaké návrhy?
 
Zjednodušení, zastavení, cokoli, co usnadní život živnostníkům, podnikatelům a zákazníkům, kteří jsou EET zasaženi.
 
V lednu je na řadě volba hlavy státu. Doporučíte svým voličům před prvním kolem, koho volit?
 
My nemáme žádného kandidáta. Stanovili jsme pouze politický cíl, že nechceme, aby pokračoval ve funkci Miloš Zeman. Necháváme na našich členech a voličích, aby se v prvním kole rozhodli, koho podpoří. My máme shodou okolností kongres v době, kdy budou vyhlášeny výsledky prvního kola. Kongres coby nejvyšší orgán strany může rozhodnout, zda a jak podpoří nějakého kandidáta. My určitě budeme směřovat to doporučení k tomu, aby lidé nevolili Miloše Zemana.
 
(Autor: Karolína Vaverková)
 
Petr Fiala

předseda ODS