23. srpna 2017

Pro a proti ČRo Plus o volebním systému

(ČRo Plus) Už od návratu demokracie v roce 1989 u nás platí pětiprocentní strop získaných hlasů pro vstup politické strany do Sněmovny. Ten přímo rozhoduje o bytí nebo nebytí ve velké politice. Letos se kolem této hranice pohybuje hned několik stran. Nastal čas snížit tento práh na čtyři nebo dokonce tři procenta, jak je tomu i v řadě vyspělých zemí? „Byl bych naopak příznivcem posilování většinového systému,“ odmítl člen ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda.

 
 
Podle něj problémem České republiky není podreprezentace, ale neschopné a neefektivní vlády, nemožnost najít ve Sněmovně většinu, která prý bude snižováním hranice dále narušována. „Potřebovali bychom spíše vlády, kterou jsou schopny zemi někam posouvat, než pořád koaliční kompromisy tří, čtyři nebo pěti subjektů.“
 
„Je přece úkolem politiky hledat spojence a společný názor, a ne stát na své pozici a říkat, že až ve volbách dostanu svá tři procenta hlasů, tak se s ostatními dohodnu. Současný systém nutí se dohadovat už před volbami. “ Marek Benda

Stávající systém všichni znají, takže se mu podle Marka Bendy mají přizpůsobit. „Je třeba myslet na to, že je pětiprocentní hranice, a ne si na ni stěžovat. Abych ji překročil, s někým se musím třeba spojit.“ Poslanec upozornil, že historicky nejstabilnější demokracie jsou výrazně většinové. „Ať už jsou to Spojené státy americké, Velká Británie, Francie a do značné míry Německo.“
 
„Když vidíme, že už stávající systém vede k nestabilitě vlád, jeho další rozmělňování je cesta, kterou si nejsem jistý. Proto bych upřednostňoval většinový volební systém,“ zopakoval Benda.
Marek Benda

místopředseda poslaneckého klubu PČR