4. března 2017

Babiš není demokrat, program nelze vyměnit za vládní křesla

(ECHO24.cz) Václav Klaus mladší kandiduje za pražskou ODS do podzimních parlamentních voleb – a to jen rok poté, co se znovu stal jejím řadovým členem. Expert strany pro oblast školství v rozhovoru pro deník Echo24 uvedl, že jeho cílem je hájit hodnoty, na kterých byla ODS založena, třebaže současně přiznává, že je v některých názorech poměrně radikální.

 
Na základě sněmu pražské ODS budete kandidovat do podzimních parlamentních voleb za pražskou ODS na třetím místě. Jste s pozicí za Janou Černochovou a Filipem Humplíkem spokojený?
 
ODS je tradiční velká strana. Člověk musí respektovat, že tam jsou lidé, kteří dosáhli velkých úspěchů – právě jako paní starostka Jana Černochová. Filip Humplík je předsedou pražské ODS.
 
S jakými cíli do voleb půjdete?
 
Chci přinést naději hlavně ředitelům a učitelům škol, že se na školách zase začne učit, že přestanou být ideologickými laboratořemi. Proto se budu soustředit hlavně na řadu školských témat. Krom toho ale budu hájit hodnoty, na kterých byla ODS založena a které poměrně pravidelně uvádím ve svých komentářích.
 
Pražskou kandidátku si pochvaloval i předseda ODS Petr Fiala, který se sněmu zúčastnil. Jaký k němu máte vztah? Z vašich vyjádření se usuzuje, že spolu příliš názorově nesouzníte.
 
Pan Fiala mě do ODS přivedl. Já jsem loajální člověk, nikdy jsem proti němu nic neřekl – veřejně ani neveřejně. Vážím si ho jako vzdělaného člověka.
 
Petr Fiala nicméně několikrát řekl, že máte v některých věcech radikální názory, které nejsou postoji ODS.
 
To je ale naprosto v pořádku. V některých věcech jsem poměrně radikální, hodně napravo.
 
Jedním z takových názorů je vaše výzva k vystoupení Česka z Evropské unie.
 
Napsal jsem něco na Facebook ve chvíli, kdy se vraždili lidé v Mnichově. Pro mne byla a je bezpečnost důležitá hodnota.
 
Bylo to v červenci po teroristickém útoku v Německu, kdy jste zveřejnil příspěvek, že „nevidíte jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme“. Trváte na tom?
 
Ano. Hájím oficiální stanovisko ODS, které zní, že Evropská unie vyžaduje naprosto razantní reformu –. A lišíme se v tom, že většina tomu věří, že to je možné a někteří, jako já, jsou skeptičtí. Pokud se reforma nepodaří, nebo budou naprosto opačné reformy, pak samozřejmě já nejsem nějaký velký milovník Evropské unie, to je jasné.
 
V nedávném rozhovoru pro Seznam.cz jste uvedl, že by ODS, pokud získá ve sněmovních volbách alespoň 15 %, mohla jít do vlády s hnutím ANO.
 
To říkal jenom titulek, co dělali novináři. Já jsem mluvil o tom, že se má hájit program, že ho není možné vyměnit za nějaká křesla. Abych si zase neobratností nenaběhl, řeknu to stručně. Podpořím vládu, která bude chtít zrušit elektronickou evidenci tržeb, kontrolní hlášení, snížit a zjednodušit daně. ODS musí být silná, aby mohla prosadit svůj program.
 
Jaký máte vztah k vicepremiéru Andreji Babišovi? Prohlásil jste, že pokud by získal ministerstvo vnitra, mohl by ohrozit demokracii. Máte z něj obavu?
 
Myslím si, že není demokrat. Sice pracuje, intenzivně, ale že by to byl nějaký ochránce demokracie, to ne. Nechci říkat co kdyby, jsem na třetím místě kandidátky. Rozhodně ale nechápu politiku personálně. Budu se proto snažit přesvědčit voliče, že chci hájit jejich hodnoty.
 
Na začátku roku jste založil Centrum pro občanské svobody, kde zaměstnáváte několik lidí. Odmítáte ale říct, kdo vám na jeho provoz finančně přispěl. Proč?
 
Je to spolek. Ve stanovách máme, že nebereme peníze od státu ani z ciziny. Takže do toho nikomu nic není. Kdybychom dostávali dotace od státu, tak bych to možná zveřejnil.
 
Nemyslíte si, že byste přispěvatele měl zveřejnit teď, když budete kandidovat do sněmovny?
 
To se voleb netýká. Nemůžu vystavit teroru třeba nějakou paní Novákovou, co má cukrárnu a poslala nám 5 tisíc. Lidé se už zase začínají bát, bohužel..
 
(Autor: Michaela Cápová)