16. prosince 2016

ODS není mrtvý projekt. Zase budeme sestavovat vládu

(Seznam.cz) Cesta, kterou ODS ušla za tři roky pod mým vedením, je správná, říká v rozhovoru pro Seznam předseda ODS Petr Fiala.

 
Změnil jste v poslední době image. Proč?
 
Potřeboval jsem brýle, abych lépe viděl. Ale to už delší dobu, jen jsem se teď rozhodl, že to udělám.
 
Souvisí to nějak s tím, že jste skoro po třech letech v čele ODS potřeboval sám nějakou změnu?
 
Ne, s tím to určitě nesouvisí. Narozdíl od mnoha jiných nechápu politiku jako divadlo. Politika je přece o idejích, programu, nabídce voličům. Já doufám, že voliči poslouchají, co říkám, a to, co jim jako ODS nabízíme.
 
Samozřejmě. To byl takový jednoduchý oslí můstek k nadcházejícímu výročí. V lednu to budou tři roky, co jste se v Olomouci stal předsedou ODS. Přebíral jste tehdy stranu v dost zoufalé situaci s necelými 8 procenty hlasů. Teď jste na deseti. S tím jste spokojen?
 
Je potřeba vidět, v jakém stavu jsem stranu přebíral a kde jsme teď. Za ty tři roky se povedla spousta věcí, stabilizovali jsme se personálně, stabilizovali jsme se finančně, přežili jsme spoustu krizí a ty nejtěžší roky, a dnes vidíme, že se k nám vracejí voliči. Přicházejí k nám osobnosti, které dokážeme představit voličům a díky nimž získáváme hlasy. Příkladem může být pan generál Červíček a spousta dalších. Myslím si, že poslední krajské volby ukázaly, že cesta, kterou jsme za tři roky prošli, je úspěšná.
 
Uvedl bych jen jednu věc, která je důležitá a kterou spousta lidí třeba může přehlédnout. Když se podívám na výsledky krajských voleb a srovnám je s nějakými srovnatelnými výsledky, a tím nemyslím krajské volby 2012...
 
…ano, i tehdy jste dopadli lépe než letos.
 
Ale to byla úplně jiná politická situace, nebyly tu některé politické subjekty, nebyla tu změna politického režimu po pádu vlády Petra Nečase a tak dále. Nedá se to srovnávat. Jsou jen dvě strany v České republice, které dokázaly oproti sněmovním volbám 2013 navýšit, ne v průzkumech, ale v reálných volbách, svůj zisk. To je bohužel hnutí ANO Andreje Babiše a to je ODS. Nikomu jinému se to nepovedlo - a to jsou tvrdá data.
 
Když odmyslíme, že se tenhle rok nevolilo v Praze, kde byste si asi ještě o něco polepšili, tak jste se za tři roky zvedli z necelých osmi na necelých deset procent. To je úspěch?
 
V kontextu toho, co se odehrálo v české politice, z hlediska toho, jak vypadala ODS před třemi lety, tak samozřejmě ano. Ale není to něco, s čím bych byl spokojen. Považuji to za ukončení první etapy obnovy ODS. Je to dobré východisko pro parlamentní volby, ve kterých samozřejmě chceme uspět mnohem výrazněji.
 
A tady chci jasně říct následující. Před krajskými volbami jsem stanovil politický cíl: Zabránit pokračování socialisticko-komunistických vlád v krajích a zabránit tomu, aby se na krajské úrovni reprodukovala vládní koalice. Tyto cíle jsme naplnili, jsme v deseti krajských radách. Podívejte se, jak na tom byla ODS na krajské úrovni po minulých krajských volbách. Nikde jsme nebyli v radě a dnes jsme v deseti krajských radách, podílíme se na vládě a zase máme šanci ukázat voličům, že umíme vládnout a že změníme stagnaci krajů. To je obrovská změna.
 
Zabráníme ANO rozkrást kraje
 
Při vší úctě jste v krajských radách všude jako juniorní partner, který se k někomu přidává jako ten slabší. To je budoucí taktika ODS? Strany, která vyhrávala volby s 30 procenty?
 
Ale ne, to samozřejmě není náš cílový stav.
 
Ale pochvalujete si ho.
 
Ne, já vám popisuji realitu a srovnávám ji s předcházející situací. O pochvalování snad nemůže být ani řeč. Já chci změnit politický systém v České republice a na to musíme být ještě silnější. Já vám říkám, co jsme udělali. Strana, která nikde nevládla, se dnes podílí na vládě v deseti krajích. Jak máme uspět jinak, než že budeme lidem dokazovat, že to, co říkáme před volbami, realizujeme po volbách? Mimochodem všude v těch krajích máme resorty, které jsme chtěli - dopravu, školství, zdravotnictví. Špatné na tom je, že zatím nejsme ti, kteří vlády sestavují, ale to brzy přijde.
 
Nevadí vám, že stejně jako TOP 09 vládnete v některých krajích s ANO, proti němuž se systematicky vymezujete? S ANO, o kterém tvrdíte, že mění tradiční politický systém, jehož jste byli hlavním stavebním kamenem?
 
Musíme situaci posuzovat vždycky stejně. Ne jednou říct: „Kdysi jste měli 35 procent a teď vám nevadí vládnout s ANO." Podívejme se, co se stalo. Dřív v systému bylo velmi málo politických stran, daly se dělat někdy i dvojčlenné koalice, někdy tříčlenné a stačilo to. Teď voliči rozdávají karty jinak. Rozdrobují voličskou podporu, děje se to ve velkých městech, děje se to v krajích, není vyloučeno, že se to bude dít i na celostátní úrovni. A tam už je to mnohem složitější. Řada koalic má třeba pět subjektů. Někde vládneme s ANO, protože to jinak nejde, někde bez ANO, ale všude je to tak, že nedovolíme, narozdíl od toho, co předvádějí Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek na celostátní úrovni, aby ANO kraje rozkradlo a použilo pro sebe.
 
Máte nějaké důkazy, že ANO chce rozkrást kraje, když používáte takhle expresivní výrazy?
 
Vidím, co se děje na celostátní úrovni. ANO...
 
Krade?
 
Ne, že krade...
 
To jste řekl vy.
 
Použil jsem silnější výraz...
 
Babišovský výraz.
 
...doufám, že všechny politiky takhle chytáte za slovo, ale to je samozřejmě v pořádku. Hnutí ANO vlastně legálně, nemyslím si, že legitimně, využívá svého politického úspěchu k ekonomickým zájmům Agrofertu Andreje Babiše. To považuji za nepřijatelné. A v krajích nedovolíme, aby se něco takového stalo.
 
Jsme v krajích v koalicích, které jsme vytvořili s jinými politickými subjekty proti ANO i tam, kde ANO vyhrálo volby. Ale máme také koalice, to přiznávám, s hnutím ANO. A někdy je volba, to musíme všichni chápat, velmi konkrétní. Uvedl bych jenom jediný příklad - Moravskoslezský kraj. Jestli si má ODS vybrat, jestli půjde s mimořádně problematickým bývalým hejtmanem Novákem za sociální demokracii se všemi skandály, které má, nebo s panem rektorem Vondrákem, který kandidoval v čele kandidátky za ANO, tak volba není zas tak složitá.
 
Skáčete Babišovi na marketingové triky
 
Po krajských volbách jste řekl, že jste zase hegemony na pravici. Není to ale hlavně důkaz toho, jak ve strašně špatném stavu i tři roky po zemětřesení roku 2013 česká pravice je?
 
Tak to, že česká pravice není v nejlepším stavu, všichni víme. My děláme všechno proto, aby zase byla.
 
Jste už tři roky v opozici. Ve vládě jsou sociální demokraté, váš tradiční ideový soupeř, a hnutí ANO, váš nový soupeř. Čím to, že čísla podpory pro pravici zůstávají stále stejně nízká, byť se možná podle průzkumů přesouvají voliči od TOP 09?
 
Odpovím jen jednu věc: Nikdy jsem neřekl, že jsme hegemonem, řekl jsem, že jsme nejsilnější pravicová strana a že to prokázaly volby.
 
To je v podstatě to samé, omlouvám se za nepřesnost.
 
Ale podstatné je, proč jsem to řekl. Já tady tři roky poslouchám a ze všech možných médií se na mě valí, jak ODS nemá šanci, jak je to mrtvý projekt, jak s tím nic nedokážeme a jak nás nahradí jiní. Tu topka, tu Svobodní, tu tamti, tu nějaký nový politický subjekt. Ale jsou volby a ukáže se, že my jsme ti, kteří dokáží získat nové voliče a že jsme dnes jediná strana, která na pravici má šanci vrátit se zpátky a oslabit ANO Andreje Babiše a naše politické soupeře. Tolik můj komentář.
 
Pokud se díváme na to, kde je pravice a proč je tam, má to spoustu příčin. Podstatný je způsob, jakým padla poslední pravicová vláda Petra Nečase. Ta další příčina je třeba i stav médií.
 
V tom se shodujete s Miroslavem Kalouskem.
 
No dobře, možná v něčem se s ním shodnu, v něčem se s ním neshodnu. Média se věnují čistě vládním stranám, skáčou na politickou marketingovou hru. Na ty triky, které tady předvádějí pánové Sobotka s Babišem. To se pak není co divit. Ale prosím vás, aby mi bylo dobře rozuměno, já si vůbec nestěžuji. My víme, co máme dělat a co chceme dělat. Já v příštích dnech představím veřejnosti strategii, náš politický cíl, co budeme dělat ve volbách. Vůbec se nebojím, že bychom nedokázali oslovit víc lidí a že bychom po volbách nebyli ti, kteří budou spoluurčovat, co se bude v České republice odehrávat.

 

Další část rozhovoru Jindřicha Šídla ze Seznamu s předsedou ODS Petrem Fialou o příštích volbách, šéfovi ODS, prezidentovi i stavu pravice.
 

Miroslav Kalousek před zhruba dvěma měsíci navrhnul společný předvolební blok pravice. Vy jste se na to netvářil úplně nadšeně. Proč, když to podle průzkumů vypadá, že samostatně nemají pravicové strany šanci porazit ANO?

Spojování pravice musí být založeno na realistických základech. Já sice slyším výzvy, ať se pravice domluví a spojí, ale pak vidím, jak se ve stejném čase rozchází STAN s TOP 09. To mi nepřipadá jako příliš perspektivní pro spojování pravice. Já odmítám trávit čas a zdržovat veřejnost dlouhými veřejnými diskusemi o tom, kdo s kým se spojit může nebo nemůže. Už nám tady předvádí vláda jedno politické divadlo, nepředvádějme druhé.

Je potřeba, aby si všichni uvědomili, že Česká republika se ocitla na křižovatce. A je důležité, kam vykročíme. Využijeme konjunktury, aby se tu lidem lépe žilo, abychom zjednodušili byrokracii, abychom investovali do věcí jako je vzdělání, inovace, lepší silnice a dálnice? Nebo to zase projíme a zničíme?

Vybojuje naše politická generace znovu boj o svobodu a demokracii, nebo nám tady budou vládnout oligarchové, sociální inženýří? A budeme měnit naši 25 let trvající orientaci na euroatlantickou vazbu, nebo se začneme klanět Číně, Rusku?

A jste přesvědčen, že tohle všechno dokáže ODS vybojovat lépe, když půjde do sněmovních voleb sama?

Já se dívám na to, co je realistické. Bavme se o spolupráci. Netajím se, že jsme učinili i nabídku, že některé menší strany mohou mít své lidi na naší kandidátce.

Svobodní, Soukromníci, které strany…?

Dokud ty rozhovory nebudou dovedeny do konce, tak nemám potřebu o tom mluvit. My jsme přiipraveni jít jako ODS do voleb, představit voličům náš program a jsem si jist, že dopadneme dobře a že budeme schopni ovlivňovat politiku.

Co znamená dobře? Co byste v říjnu 2017 považoval za úspěch?

Cíl musí být jasný: A to je zabránit tomu, aby tady po příštích volbách pokračovala socialisticko-populistická vláda. Jinak vedeme tuto zemi ke špatným koncům.

A v číslech je to kolik? Přes 10 procent?

Já se teď nebudu zavazovat k žádným číslům.

Škoda.

Ne, není to škoda, jestli je to deset, jedenáct, dvanáct, to není vůbec důležité. Důležité je, co se s těmi získanými procenty dá dělat. A hlavně, pokud s nimi chcete něco dělat, tak musíte vědět, co chcete dělat - a to my víme.
 

Přestaňme urážet voliče

Buďme realisty. Česká pravice nebude mít po příštích volbách šanci sestavit samostatnou pravicovou vládu, to jako politolog víte. Proto se ptám, jestli je pro vás perspektivní povolební strategie, kterou jste vyzkoušeli v krajích - „všichni proti Andreji Babišovi”. I kdyby to mělo být za cenu spolupráce se sociální demokracií.

Tak za prvé, přestaňme urážet voliče.

Já jsem voliče neurážel.

Ne, ale uráží je podle mě myšlenka, že teď jsou nějaké preference a nějak rozdané karty a že to prostě nemůže být jinak.

Tomu věříte?

Přestaňme urážet voliče. Nebo si myslíte, že voliči jsou diváci nebo loutky, že nic neposuzují a prostě to dají v těch číslech, ve kterých to teď nějak vychází? Tak to přece není.

Jistě, voliči mohou překvapit, Ale vy byste i s původní profesí politologa vážně věřil, že by česká pravice v čele s ODS dokázala volby v roce 2017 vyhrát?

To jsem neřekl, ale říkám: Netvařme se tak, že když teď v nějakém průzkumu někdo má deset, nebo dvacet, že to nemůže být jinak.

Je potřeba věřit voličům a hlavně jim nabídnout něco konkrétního - a to my děláme. My říkáme: Zjednodušme to, představujeme, co chceme udělat s prosperitou, jak lidem chceme zjednodušit život, jak chceme zjednodušit daňový systém.

A odpověď na otázku, jestli je pro vás metoda „všichni proti Babišovi” perspektivní?

Jak to bude vypadat po volbách, jakou budeme mít sílu, to teprve uvidíme a podle toho se budeme rozhodovat. Ale mohu našim voličům říct jednu věc. I díky poučení z minulosti prostě nebudeme opakovat některé chyby. Nepůjdeme do vlády, kde nebudeme schopni prosazovat náš program, nepůjdeme do vlády, kde potom poneseme následky za špatná rozhodnutí jiných.

Vždycky, když jste byli ve vládě, byli jste tam jako nejsilnější strana.

To je možné.

To je pravda.

Dobře, ale já nevím, jak to bude vypadat po volbách a odmítám o tom teď spekulovat.
 

O Klausovi mladším rozhodovat nebudu

Pochvalujete si, jak se vám daří přitahovat nové tváře, jako je Martin Červíček. I když ODS je demokratická strana a budete mít primárky, chtěl byste, aby byl třeba pražským volebním lídrem Václav Klaus mladší? Byl jste to nakonec vy, kdo ho do ODS znovu přivedl.

O tom, kdo bude lídrem v jednotlivých krajích, budou rozhodovat naši členové.

Ptal jsem se na vaše přání. Jste lídr strany.

Já jsem lídr, ale jsem v čele demokratické strany a těším se na to, kdo z mých kolegů přesvědčí členy strany v jednotlivých krajích o tom, že má stát v jejich čele.

Václav Klaus je, vedle vás jako předsedy, dnes zřejmě nejviditelnější postava v ODS. Jeho blogy na serveru Novinky.cz čte každý týden přes 200 tisíc lidí. Jezdí po celé zemi, jeho politické ambice jsou zjevně velmi vysoké. Ptám se, jestli vás to spíš leká, nebo jestli z toho máte radost a hodláte to využít právě v příštích volbách 2017?

Mě to vůbec neleká. Já jsem rád, že ODS má nejrůznější typy osobností. Viděli jsme to i v krajských volbách, kde jsme dokázali nabídnout celou škálu lídrů. Jmenovali jsme Martina Červíčka, z mladé politické generace bych mohl zmínit Martina Baxu, který dosáhl výborného výsledku v Plzni. Nebo ze starší politické generace Jana Zahradníka. To je jenom příklad lidí, kteří dokážou oslovovat voliče a které tady máme.

Já se ptám ale na Václava Klause mladšího.

Já na nikoho nechci zapomenout. Václav Klaus mladší je určitě také viditelná osobnost. Ať už kvůli svému jménu, nebo kvůli svým názorům. Já jsem rád, že se mnou spolupracuje jako školský expert a nakolik dokáže oslovit členy strany, nakolik dokáže oslovit voliče, to je na něm.

Vy se do toho nebudete jakkoliv plést.

Samozřejmě, že ne. Budu se plést jen do jedné věci. Chci, abychom lídry v jednotlivých regionech vybrali co nejdříve, protože chci, aby se lídři zapojili co nejdříve do předvolební kampaně. My se i o tomto datu budeme bavit v příštích dnech uvnitř strany a já předpokládám, že by měli být vybráni někdy do začátku jara.
 

Horáček mě jako kandidát nepřesvědčil

Letos v září jste v debatě v Seznamu řekl, že nemůžete opakovat stejnou chybu jako roku 2012, kdy ODS nechala, s prominutím, ztrapnit Přemysla Sobotku. Ale zároveň říkáte, že by ODS mohla postavit vlastního kandidáta. Jaká je strategie ODS pro ty volby prezidenta?

Myslím, že se rozhoduje mezi dvěmi strategiemi. Na rozhodování je ještě nějaký čas, i když už ne dlouhý. A to rozhodování nespočívá v tom, co se nám víc líbí, ale co bude efektivnější. My jsme řekli, že chceme dosáhnout toho, aby v příštím volebním období nepokračoval na Pražském hradě Miloš Zeman. Tomu se musí uzpůsobit naše strategie. My jsme samozřejmě připraveni postavit svého kandidáta, ale budeme-li vidět, že by lepší cestou bylo postavit se za nějakou osobnost, která má reálnou šanci Miloše Zemana porazit, tak to uděláme a jsme k tomu připraveni.

A vidíte takovou osobnost? Kandidaturu zatím oznámil pouze Michal Horáček.

Takovou osobnost nevidím. Ale to neznamená, že se neobjeví, nebo že my na někoho nepřijdeme. Ale pokud se to nestane, tak jsme připraveni postavit svého kandidáta.

A to bude Jaroslav Kubera.

Nebavili jsme se uvnitř naší politické strany ani o jménech, ani jsme ještě nerozhodli, kterou tou cestou půjdeme. A já upřímně řečeno bych považoval za opravdu i lidsky problematické teď třeba říct „a my budeme podporovat našeho stranického kandidáta" a za dva měsíce říct „ne, prosím tě, nechoď do toho, protože my jsme se rozhodli, že budeme podporovat pana XY…”.

A která varianta je bližší vám?

Pro mě jsou obě ty strategie rovnocenné. Mám ale rád, když je politika efektivní, poctivá a když k něčemu vede. Takže za každou cenu vám říct „ODS postaví kandidáta prostě proto, aby byl stranický, byl vidět a dosáhli jsme deseti procent", není to, co chci. Já chci, aby tu byl kandidát, který bude ztělesňovat normální demokratické hodnoty, který nepovede naši zemi do orientálních a východních experimentů, který nebude společnost rozdělovat, který bude mít elementární úctu k tradičním hodnotám a aby takový kandidát porazil Miloše Zemana. A tomu jsme připraveni uzpůsobit svoji strategii.

A zatím ho mezi těmi, co se přihlásili, nevidíte.

A není to jenom můj názor, jak se bavím se svými kolegy z ODS. Dívám se na těch mnoho povolaných, málo vyvolených a takového kandidáta opravdu v tuto chvíli nevidím a musím říct, že i některá jména, která se tady pořád vytahují dokola při každých prezidentských volbách, mně připadají z hlediska úspěchu opravdu nedůvěryhodná.

Takže Michal Horáček od vás podporu nedostane.

Zatím si to opravdu nedovedu představit. Já Michala Horáčka znám jako textaře, ale moc tedy neznám jeho politické názory. Vím, že teď nějaké prezentoval. Já jsem člověk, který si dovede představit, že někdo, kdo se třeba úspěšně pohybuje v jiné sféře veřejného života, vstoupí do politiky. Nakonec i já k nim patřím.

Ale upřímně řečeno, když někdo kandiduje na prezidenta, očekával bych, že má za sebou nějakou zkušenost ve veřejných funkcích a v politice. To přece jenom není pozice, kde přijdete a pěkně mluvíte a ono se něco děje. Ten člověk je hlavou státu. A já takové to volání, ať je to někdo úplně odjinud, kdo s politikou nemá nic společného a kdo nikdy ve veřejných institucích nepůsobil, považuji za chybu.

 
(Autor: Jindřich Šídlo)

 

 

Petr Fiala

předseda strany