Hornická renta od vlády – předvolební rozdávání
1. června 2016

Lenka Kohoutová: Hornická renta od vlády – předvolební rozdávání

Jedno z nedávných usnesení koaliční vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL, které právě vchází v platnost, garantuje odcházejícím zaměstnancům OKD měsíční rentu 8 000 Kč po dobu až pěti let, ať už si bývalý zaměstnanec OKD jinou práci nalezne, nebo bude na úřadu práce. Prostě mnohaletý padák.

Hornická práce je náročná, tak náročná, že většina z nás si to nedovede představit a horníci si své dřívější odchody do starobního důchodu zaslouží. Nicméně pak na ně musí také zaměstnavatel více přispívat, a to se neděje. Ani podobné padáky neplatí zaměstnavatel. Ze zmiňovaného nařízení vlády totiž plyne, že nejen horníci, ale všichni zaměstnanci OKD (tedy například i administrativa?) budou pobírat několik let osmitisícovou rentu.

Vládní koalice se řídí heslem, kdo si co urve a vykřičí, to bude mít, kdo představuje dostatečný počet potencionálních volebních hlasů, toho podpoříme.
Když se zamyslíme nad schváleným způsobem hornické renty, pak zjistíme, že jde o nařízení vlády, tedy o dokument, který neprošel Poslaneckou sněmovnou, ale zasahuje do státního rozpočtu, který schvaluje právě Poslanecká sněmovna. Stejně jako závěrečný účet státního rozpočtu. Vláda se tedy vyhnula demokratickému procesu schvalování. To, co vidíme, není solidární pomoc horníkům, ale nalití rozpočtových prostředků z našich daní do soukromého subjektu (OKD), který zneužívá své zaměstnance jako rukojmí.

Lenka Kohoutová
členka vedení poslaneckého klubu PČR

Více o autorovi