Krajský model veřejné správy se nezdařil
30. listopadu 2015

Přemysl Sobotka: Krajský model veřejné správy se nezdařil

Před patnácti lety se konaly první svobodné krajské volby. Jak se kraje osvědčily? Je to pro náš stát jen zbytečná byrokratická zátěž? Měly by se kraje zrušit, a bylo by po ptákách, jak prohlásil Andrej Babiš? A jak existenci krajů hájí jejich zastánci?

 
 
Prospělo České republice zřízení samostatných krajů? Patnáct let jejich existence hodnotili předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek (ČSSD) a 1. místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka. 
 
První místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka tvrdí, že model veřejné správy se nezdařil a rozhodně je co napravovat. „Je potřeba provázat státní správu a samosprávu,“ upřesnil. 
 
„Vy hejtmani jste sice šťastní, že máte na starosti silnice 2. a 3. třídy, ale stejně stojíte u ministerstva a žádáte peníze. Máte na starosti střední školství, zdravotnictví, i tady je to komplikované, a na mnoha krajích není strategie. Tady si myslím, že kraje selhávají,“ dodává Přemysl Sobotka.
 
„Je smůla, že 14 krajů je nerovnoměrných, některé jsou velké, a ty menší někdy nejsou to pravé ořechové, i když čím menší kraj, tím bližší vztah k občanům,“ vysvětlil politik. 
 
Ten je nakloněn krajům menším. „Bylo by to výhodnější. Osobně také myslím, že krajů mělo být daleko více.“ 
 
Podle něj by to dominantně měla být samospráva, která vládne kraji. 
 
Rozhodovací kompetence krajů nepovažuje politik za tak velký přínos jako hejtman Hašek. 
 
„Byl to trošku danajský dar, který kraje dostaly, a myslím, že občané nerozlišují, co je státní, krajská nebo městská silnice. Oni prostě chtějí pořádnou silnici,“ připomněl myšlení občanů Přemysl Sobotka
 

MUDr. Přemysl Sobotka
1. místopředseda Senátu PČR

Více o autorovi