2. července 2015

Bude podpora online pokladen za 130 milionů takhle směšná?

Jak se politik spolehlivě znemožní? Když se stane směšným. Zdá se, že na tom Andrej Babiš úspěšně pracuje. Jeho vystoupení jsou plná zloby a arogance. Když neví, kudy kam, tak začne být osobní.

  
Na otázky odpovídá ve stylu „již staří Římané“ – na nepříjemné otázky stran EET vždy začne povídáním o tom, jak potírá karuselové obchody. Zjevně proto, že neví, co by odpověděl.
 
Dalším krokem k směšnosti je PR podpora elektronické evidence tržeb. Na tuto podporu si AB přidělil ze státního rozpočtu 130 000 000 korun. ANO, nepřepsal jsem se, těch nul je správný počet. Skutečně, aby ministr financí prosadil a vysvětlil podnikatelům a živnostníků něco tak „báječného“ a „revolučního“ jako je EET, tak na to potřebuje 130 milionů na propagaci. 
 
A jak ty peníze utrácí? To samozřejmě nevíme, protože ministr Babiš se veřejnosti nezpovídá. Můžeme jen tušit. Tak například, mohl by třeba zadávat PR články do spřáteleného či vlastního tisku. Jeden takový článek vyšel před několika dny na finance.idnes.cz. Pokud jste článek nečetli, tak tady je jeho stručný obsah:
 
Odhodlaný mladý podnikatel, který si vyzkoušel práci v pohostinství v Británii, se vrátil do vlasti a pouští se do provozování restaurace v obci Dobrá u Frýdku-Místku. Restaurace se zatím nikomu nedařila, ale on je přesvědčen, že ví jak na to.
 
A teď přijde to zajímavé. Hlavní oporou mladému podnikateli prý bude elektronická evidence tržeb, protože ta mu odstraní z cesty nekalou konkurenci. Má ty svatá prostoto, chtělo by se zvolat.
 
Prostý chlapík však vrší další perly. Tak například: svěřil se nám, že bral v Anglii za práci asi 800 liber, tedy asi tři čtvrtiny minimální mzdy v GB. Jinými slovy, u nás by bral asi 7000 korun. Hezké je, že hned v dalším odstavci zkritizoval, jak jsou lidé v pohostinství špatně placeni, jak je berou podnikatelé na hůl atd.
 
Nejzábavnější moment jsem zažil při čtení vět o velké nezaměstnanosti u nás (kde tohle vzal?!). V ČR máme asi třetí nejnižší nezaměstnanost z EU, a to na hranici přirozené nezaměstnanosti. Když navíc uvážíte, že hospodu má v obci Dobrá, tedy asi kilometr od Nošovic, kde sídlí pivovar Radegast a automobilka Hyundai, pak je zřejmé, že v Dobré a okolí nemají práci jen ti, komu narostly místo rukou ploutve.
 
Nejlepší na závěr. Mladý podnikatel říká: Zvlášť tady na severní Moravě je velká nezaměstnanost, proto hospodští často berou i ty, kteří vyučení nejsou a v kuchyni prostě něco splácají (konec citátu). Co dodat? Platí přece, že když je velká nezaměstnanost, může si zaměstnavatel vybírat, protože uchazečů o práci je dostatek. Oproti tomu v dobách konjunktury je výběr lidí obtížný, protože „nejsou lidi“. Tvrdit, že musíte brát kohokoli, protože je velká nezaměstnanost, může jen ten, kdo chce manipulovat veřejností nebo má sníženou příčetnost.
 
Chtěl bych vzkázat ministru financí, panu Babišovi, že má opravdu, ale opravdu velké nekňuby v PR týmu. A zcela logicky se nabízí: Jaký to je zákon, jak potřebná je EET, když k jejímu prosazení potřebuje vláda vykonstruované údaje, zkreslená data, lži a dokonce (to je snad nejhorší) i trapné články, za které by se musel stydět každý novinářský elév.