ODS volby nechce, i kdyby Rusnok dostal důvěru

17. července 2013
ODS volby nechce, i kdyby Rusnok dostal důvěru

"Pokud získají většinu, pak je to parlamentní většina a parlamentní vláda, ke které se přihlásí některé strany - jestli to bude ČSSD nebo KSČM, pak je to jejich vláda, oni se musí svým voličům zpovídat. Pak ale zase není situace, kdy ve sněmovně není většina a zase není důvod předčasné volby," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kuba.

 
Rozhodli jste se nepodpořit rozpuštění sněmovny. Skutečně věříte v onen druhý nebo třetí pokus pro vaši bývalou koalici?
 
Konzervativní pravicová strana, kterou ODS je, má hájit principy parlamentní demokracie. Je to poprvé, kdy si nově zvolený prezident vymezuje svoje hřiště více jako silový hráč než moderátor politické diskuse. Myslím, že máme hájit postupy podle ústavy a ústavních zvyklostí, o kterých věříme, že nejsou idiotské (jak je označil prezident Miloš Zeman - pozn. A.cz), protože vedle psaných norem utvářejí každou společnost. Takže věříme, že pokud bude trvat stojedničková podpora pro vládu...
 
A bude?
 
Zatím nemáme jakékoliv informace, že by netrvala, zatím máme deklarováno od koaličních partnerů, že to tak je. A z jiných informací vycházet nemůžeme.
 
Nebylo by ale rozpuštění sněmovny jasnou stopkou prezidentovi a konec jím vybrané vlády?
 
Rozpustit parlament znamená, že budou předčasné volby - a já si nejsem jistý, že budou řešením. Vzpomeňme si, jak u nás dopadají volby nerozhodným složením sněmovny. To tady v listopadu můžeme sedět nad novým složením sněmovny, kde většina bude sto jedna, sto dva. A do toho vstoupí opět prezident a všem nám sdělí, že si vlastně myslí, že ten Rusnok je šikovný a že se mu líbí, jak vládne, a že by vlastně mohl vládnout dál.
Parlament prostě musí dát najevo, že jsou věci, které musí zůstat v jeho pravomoci, a vymezit pro budoucnost pozici, kam prezident může a kam ne.
 
Chytnu vás za slovo: chová se tak současná sněmovna, když jednotlivé strany lavírují? ČSSD už mluví o podmínkách, za kterých by mohla tolerovat vládu Jiřího Rusnoka...
 
Všechny se tak nechovají. Parlamentní principy by se ale měly hájit, ať jste v opozici, nebo v koalici.
 
Takže nebylo by bývalo dobré svolat jednání všech parlamentních frakcí?
 
Myslím, že se snažíme diskutovat. Ale i když se objeví téma důležité pro parlamentní demokracii, řada politiků se neubrání odehrát si na tom hlavně svůj benefit. Já za sebe chci, aby se ODS v takových situacích i v budoucnu chovala konzistentně, ať v opozici, nebo ve vládě, a ne jen jak je to pro ni výhodné.
 
Ale právě pro ODS je teď výhodné, aby sněmovna pokračovala...
 
Pro ODS je výhodné, aby sněmovna pokračovala, z pohledu parlamentní demokracie.
A ano, určitý čas do voleb pro nás má svoje benefity, ale pouze, pokud jej dokážeme naplnit pozitivně. Pokud to nedokážeme, tak ten čas nemá hodnotu.
 
Jasně, ale teď by to patrně byla katastrofa...
 
Myslím, že by to nebyla katastrofa, byla by to situace, kdy na tom ODS není preferenčně dobře. Nebyl by to výsledek, který ODS má přirozeně na české politické scéně hrát, a v tom smyslu by to bylo špatné.
 
Jak se díváte na současnou vládu - nemyslím teď z hlediska způsobu ustavení, ale z hlediska činnosti: když hned na prvním normálním jednání zvýší minimální mzdu nebo poskytnou armádu na likvidaci následků povodní?
 
Tak pro mě je velmi zvláštní už vstup některých ministrů na ministerstva: aniž by měli důvěru, aniž by věděli, že ve vládě setrvají, tak tam jdou téměř jako po vyhraných volbách, jako by tam měli sedět čtyři roky.
Za druhé: pan prezident Zeman deklaroval, že je nutné odstranit vládu premiéra Nečase a dát tam odborníky. Když si dnes poslechnete, s čím ti odborníci přicházejí, velmi často zní věta: Budu navazovat na to, co udělal předchozí ministr. Takže to nebylo o tom, že jsme dělali všechno špatně, ale šlo o to, vyměnit vládu. A dělat v podstatě všechno podobně nebo v podstatě stejně.
 
A k té minimální mzdě a ostatním věcem?
 
Projednávání tak významných věcí, jako je zvýšení minimální mzdy, pár dní po jmenování, bez důvěry Parlamentu, je nešťastné. Myslím, že se přesně vybírají témata, která mají odpovídat levicovému elektorátu - tedy těch, kteří chtěli na Hradě levicového prezidenta. Z našeho pohledu minimální mzda je zásah, který trh práce spíše zhoršuje a více lidi o práci připraví.
 
Takže pojďme dopředu: Co když tato vláda důvěru dostane, nemusí být ostatně všichni poslanci ve sněmovně, a mohla by vládnout do řádných voleb. V tom případě by ODS přistoupila na rozpuštění sněmovny a předčasné volby?
 
Znovu: ODS musí hájit parlamentní principy, ať je v opozici, nebo sedí ve vládě. Pokud tato vláda získá v Parlamentu většinu - a já mohu říct, že nezíská jediný hlas ODS, předpokládám, že ani ne koaliční...
 
Předpokládám, že zároveň všichni vaši poslanci budou ve sněmovně...
 
Předpokládám, že všichni, protože to je situace, kdy poslanci ODS musí hájit to, proč byli zvoleni. Pokud ale získá Rusnokova vláda většinu, pak je to parlamentní většina a parlamentní vláda. Ke které se přihlásí některé strany - jestli to bude ČSSD nebo KSČM, pak je to jejich vláda, oni se musí svým voličům zpovídat.
Pak ale zase není situace, kdy ve sněmovně není většina a zase není důvod předčasné volby. 
 
Počítáte s tím, že by podzimní kongres ODS měl být volebním? Byly by to už druhé sněmovní volby, do kterých by ODS šla jen s úřadujícím předsedou...
 
Myslím, že strana se ocitla v určité krizové situaci a vyžaduje do určité míry krizový management. Vedení strany řádně funguje, máme nominantku na pozici premiérky. V této chvíli nevidím benefit toho, že bychom na konci roku svedli boj o to, kdo bude stát v čele ODS. To je často provázeno i mediálními přestřelkami. Myslím, že teď všechno potřebujeme podřídit tomu, abychom ODS vrátili tam, kam patří.
Podle mého by teď kongres neměl být volební. Měl by definovat volebního lídra. A volební kongres by měl proběhnout až po volbách do sněmovny.
 
Není pro ODS ale nevýhodné, když volič uvidí, že nechtěla, nebo nemohla zvolit řádného předsedu?
 
ODS zvolila řádného předsedu, řádně zvolila 1. místopředsedu, čili mandáty jsou dány, do vedení nevstupuje nikdo jakoby zvenku. Za sebe musím říct, že mám dobrý pocit, jak grémium zatím funguje jako týmový orgán. I z reakce z regionů se nám zdá, že se velmi uklidnily. Měli bychom se více věnovat voličům, programu.
 
Ale právě na to se ptám - na signál směrem k voličům. Takže nabídnete člověka, který řídí stranu, tedy vás, a volebního lídra, tedy řekněme tu líbivou tvář ODS, Miroslavu Němcovou. Takže třeba i na billboardech budou dvě tváře?
 
Zatím velmi předbíháme. Myslím, že tohle volič zdaleka neřeší tak, jak to řešíme my nebo vy.
 
To ne. Jako volič se podívám, koho strana nabízí do voleb, nejde zdaleka o billboard...
 
Bude důležité, abyste si při pohledu na billboard dokázal představit hodnoty, které strana hájí. Dnes jsou tváře, které patří do vedení ODS - ať už je to Miroslava Němcová, Tomáš Chalupa, Jiří Pospíšil. Těch tváří je samozřejmě mnohem víc. To není pouze o jednom lídrovi.
Nejde o jednoho lídra, ale o představu, v jakém státě budete žít, když dáte hlas této skupině lidí.
 
Jste si jist podporou pro případ, že by podzimní kongres byl volební?
 
Znovu říkám: byl jsem zvolen výraznou většinou. Nemám důvod pochybovat o mandátu. ODS se má zabývat něčím jiným než tím, zda podpora Mirky Němcové, Martina Kuby nebo Jiřího Pospíšila má o procento více či méně. Je to umělá debata, zajímavá spíše pro média.
 
Pro voliče možná taky...
 
Já si nejsem úplně jist. Pravicového voliče zajímá, co mu strana, skupina lidí jako celek, nabídne - zda mu zajistí co nejnižší daně, co nejmenší přerozdělování, zajistí dobrý život, když podniká nebo chodí do práce, zajistí dobré kvalitní vzdělání pro jeho děti.
 
Když jsme spolu poprvé mluvili po vašem příchodu na ministerstvo, mluvili jsme hodně o šedých eminencích, nebo chcete-li kmotrech. Dnes se to téma vynořilo znovu - Tomáš Hrdlička a jeho SMS zpráva Marku Bendovi o očišťování ODS. Jak to teď vypadá podle vás s vlivem těchto lidí?
 
Dlouhodobě říkám, že vliv těchto lidí je v ODS naprosto mizivý. Nechci popírat, že historicky v některých regionech nebyl, ale teď je ten vliv nulový.
 
Víte co, ale i zevnitř poslaneckého klubu jsem slyšel větu: Podzimní kongres nebude volební, protože Rittigovi, Hrdličkovi a Janouškovi se hodí volbu předsedy odložit, protože nemají sešikované řady...
 
Já slyšel v kuloárech takové nesmysly, že ani nevím, koho to může napadnout. Pokud to někdo z poslanců vypráví, musí to být blázen, nebo chce být mediálně zajímavý. Anebo nezná situaci v ODS a pohybuje se v zajetých klišé.
 
(Autor: Jan Němec)
MUDr. Martin Kuba

úřadující předseda strany
předseda regionálního sdružení
předseda místního sdružení
zastupitel statutárního města