12. února 2023

Ranní interview: Bodový systém bude přehlednější, jednodušší. Chceme postihovat víc ty přestupky, které mohou způsobit také nejzávažnější dopady

(Radiožurnál) Řidiči v Česku stále častěji řídí auto pod vlivem alkoholu. Policie loni odhalila přes sedm tisíc opilých řidičů. Co vláda dělá proto, aby opilých řidičů ubývalo? „Zpřísňujeme sankce. V rámci přestupkového řízení je potřeba posuzovat tak, aby pokuta měla výchovný efekt, aby neměla efekt likvidační,“ říká ministr dopravy Martin Kupka z ODS.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou si můžete poslechnout na ČRo Radiožurnál.

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
V takových případech hrozí řidiči stíhání za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, může taky dostat pokutu až 50 000 Kč, zákaz řízení až na 2 roky a ve vězení by mohl strávit až rok. Vláda chce, aby se tresty za řízení v opilosti zpřísnily. Nový bodový systém, který má platit od příštího roku už kabinet schválil. A hostem Ranního interview Radiožurnálu je teď ministr dopravy Martin Kupka z ODS. Přeju vám dobré ráno.

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Dobré ráno.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Na úvod ještě pár dalších čísel. Policie loni řešila skoro 5 000 nehod zaviněných alkoholem za volantem a zemřelo při nich 46 lidí, to je o 5 víc než v roce 2021. Pane ministře, máte pro to vysvětlení?

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Pravděpodobně ten dopad většího počtu přestupků pod vlivem alkoholu souvisí také s tím, že se lidé vraceli za volant po covidové krizi. Vidíme, že i v jiných případech právě narostl počet těch neodpovědných jednání. V tomto případě se chceme i do budoucna víc zaměřit na to, aby, jak co se týče policejních kontrol, tak co se týče postihů, platilo opravdu, že na alkohol za volantem si Česká republika bude muset posvítit.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Opilým řidičům, kteří mají do jednoho promile, teď hrozí pokuta ve správním řízení maximálně 20 000 Kč, taky 7 bodů a zákaz řízení až na jeden rok. Je to podle vás dostatečný postih?

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
My jsme zařadili právě tento typ přestupku mezi ty, u kterých zpřísňujeme sankce, zvyšuje se spodní hranice ze 2 000 na 7 000 a horní hranice dokonce na 25 000, to je posun, který by měl být citelný, zejména v případě posunuté spodní hranice až o 5 000 Kč. A zároveň prodlužujeme právě tu dobu zákazu řízení v případě požití návykových látek až na 18 měsíců. To totiž platí mezi opravdu ty strašáky pro řidiče, kteří se chovají neodpovědně. A na druhou stranu chceme ještě víc působit na to, aby si lidé uvědomili právě míru rizika, pokud usednou za volant posilnění alkoholem.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Asi se shodneme na tom, že je rozdíl, pokud řídí někdo, komu pak naměří 0,4 ‰ nebo třeba promile a půl. Myslela vláda i na něco takového, že by nějakým způsobem ty postihy odstupňovala.

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Řízení pod vlivem alkoholu patří mezi přestupky, které všechny podléhají právě správnímu řízení, v němž právě v rámci posouzení závažnosti toho přestupku je ten rozptyl pro pokuty fakticky od těch 7 do 25 000 Kč, to bude nově ta příležitost. A to právě je potřeba posoudit v rámci toho přestupkového řízení, aby ta pokuta měla výchovný efekt, aby neměla například efekt likvidační. A máme zájem na tom pochopitelně, je to také předmětem posouzení přestupkové komise policii, případně pak soudů, aby v okamžiku, kdy se jedná třeba o profesionálního řidiče, který riziku vystavil třeba celou posádku autobusu, tak aby pak se vlastně jednalo o trestný čin z důvodu obecného ohrožení.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Nepochybně existují řidiči, kteří zkrátka spoléhají na to, že je nikdo nechytí, pokud řídí pod vlivem alkoholu, nemůže být tedy problém v tom, že na silnicích prostě není dostatek policistů?

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Patří i do části strategie BESIPu, aby bylo víc policistů v ulicích a i jednání s policejním prezidentem a s ministrem vnitra, jakmile to bude jenom trochu možné, policii v těch předchozích letech významně zasáhla povinnost také asistovat v případě celé řady opatření v covidové krizi a v tom minulém roce to byla zejména asistence na hranicích. Ale jakmile to jenom trochu bude možné, tak se právě dohled policistů i v ulicích významně posílí.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Co třeba nějaká preventivní kampaň? Nemáte něco takového, pokud jde o ministerstvo dopravy, samozřejmě v plánu třeba pro letošní rok?

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
My sázíme na to, že se podaří už se schvalování toho nového zákona významně posílit pozornost veřejnosti, pozornost médií a nasměrovat ji právě tímto směrem. Chceme právě vysvětlovat, jaké jednotlivé kroky, jaké důvody nás vedly ke změně toho bodového systému, který bude jednodušší, bude přehlednější, také budeme vysvětlovat to, že se snažíme v tom novém předpisu opravdu významněji, závažněji posílit ty nejnebezpečnější dopravní přestupky. Rádi bychom, aby veřejnost v tomto směru věděla, že ten předpis se vydává právě logickou cestou, tak jako v jiných státech světa, že postihujeme právě ty přestupky víc, které mohou způsobit také nejzávažnější dopady, nebo dokonce smrt na silnicích.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Pane ministře, ještě jedna věc, ODS v roce 2019, tehdy tedy jako opoziční strana, navrhovala, aby řidiči v Česku mohli řídit s půl promile alkoholu v krvi. Tehdy jste argumentovali tím, že tolerance alkoholu je při řízení v západních zemích naprosto běžná. Co se za ty 3 roky změnilo, že najednou platí opak?

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Ono je to tak, že skutečně ve většině států je tam nějaká hranice tolerance. My jsme i po debatě s mnoha odborníky se přiklonili k tomu, že zůstaneme u té nulové tolerance, a to zejména z toho důvodu, že i právě po analýzách nehodovosti v předchozích letech se ukazuje, že tady bude potřeba spíše posílit ten dohled. A neradi bychom pochopitelně vyvolali třeba právě takovým krokem větší výskyt nehod a třeba i větší výskyt těch nejzávažnějších dopadů.

 

Vojtěch BIDRMAN, moderátor:
Ministr dopravy Martin Kupka z ODS byl hostem Radiožurnálu, tak vám děkujeme za rozhovor a přejeme klidnou neděli, ať už dnes třeba budete za volantem nebo ne. Na slyšenou.

 

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Všem posluchačům také, ať řídí bezpečně, ať je na českých silnicích bezpečněji.

Martin Kupka

ministr dopravy
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu