Chudák a soudružka, častuje politiky na síti. Nadávat nestačí, říká nejmladší kandidát ve volbách

25. srpna 2016
Chudák a soudružka, častuje politiky na síti. Nadávat nestačí, říká nejmladší kandidát ve volbách

Hned po maturitě se nechal dvacetiletý Libor Marčan zapsat na kandidátku do krajských voleb, čímž se stal pomyslným ‚věkovým‘ konkurentem nejmladší tváře TOP 09 Dominika Feriho. Na síti proslul v posledních dnech především kvůli tomu, že se obouval do současných ministrů. „Ač mlád, jsem milovníkem starých pořádků a vlády zdravého rozumu,“ vysvětlil mimo jiné v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

 

Proč jste se rozhodl kandidovat?

Cílem každého, kdo je aktivní v politice, by mělo být získání možnosti rozhodovat. Demokracie má k tomuto účelu nástroj, to jsou volby, a já bych se rád do tohoto procesu zapojil. I když v mém případě se jedná zatím jen o jakousi symbolickou kandidaturu z posledního místa kandidátky. Zatím hlavně sbírám zkušenosti a chci se podílet na politice svojí strany. 

Rozhovor jsme museli posunout. Říkal jste, že vám přijdou jablka a že musíte být v obchodě. Znamená to, že i podnikáte?

Ne ne, nepodnikám. Ale pocházím z rodiny živnostníků a v současné době zastupuji rodiče, kteří jsou na dovolené a vedu tak rodinný obchod. 

Co vás na politice láká?

Možnost podílet se na rozhodování a ovlivňovat věci kolem sebe. Myslím si, že když se mi něco nelíbí, nadávat nestačí. 

Je to třeba i to, že vás štve současná politická struktura?

Víte, já, ač mlád, jsem milovníkem starých pořádků a vlády zdravého rozumu. Nad každou věcí je podle mne třeba přemýšlet do důsledků a štve mě současné politické prostředí. Vymizela soutěž ideová a nastoluje se souboj v populismu. A právě populisté často nehledí na důsledky. 

Vy byste se chtěl věnovat jakému tématu?

Odmala jsem měl kladný vztah k přírodě. Na gymnáziu se mé biologické nadšení rozhořelo naplno. Doma i ve škole jsem začal s budováním terárií a akvárií. Sbírám od brouků až po kameny a jsem nadšeným rybařícím ichtyologem. Mám za sebou celou řadu olympiád v tomto oboru a na některé soutěže dnes již jezdím dělat lektora. Ve volném čase se také věnuji z pozice asistenta kamery tvorbě dokumentárních pořadů s přírodovědným zaměřením. 

To byste chtěl uplatnit v politice?

Není asi divu, že je to právě politika životního prostředí, o kterou bych se zajímal nejvíce. Ač jsem milovník přírody, nejsem „ekoteroristou“. V energetice podporuji jádro a ostře brojím proti pseudoekologickým zdrojům, jako jsou solární a větrné elektrárny. V České republice prostě na první není dost slunečního svitu a na druhé dost větru. Navíc drasticky hyzdí krajinu. 

Co tedy navrhujete?

Konkrétně v Olomouckém kraji už měl dávno vést tunel pod Červenohorským sedlem, proti čemuž řada aktivistů brojila. Tato stavba by spojila Jeseník se zbytkem světa, výrazně by usnadnila dopravu. Navíc by dle mého názoru měla i velký ekologický efekt, protože Červenohorské sedlo je mimo jiné i významnou migrační zónou pro řadu ptačích druhů, které by tu tak měly klid. Pro zkvalitnění životního prostředí řady obyvatel Olomouckého kraje by byla vhodná dostavba rychlostní komunikace Olomouc – Přerov, nebo severní obchvat Prostějova. Úkolem současné politiky životního prostředí by pak měl být také efektivní boj se suchem. Zde bych se zaměřil na podporu zemědělců, kteří budou na svém pozemku budovat mokřady, tůně, rybníčky či provádět deregulaci toků. Je to pro mne přijatelnější a účinnější varianta než stavba přehrad. 

Jako politik byste měl mít ale širší záběr...

Jelikož se jako student stále pohybuji v prostředí škol a měl jsem možnost nakouknout pod pokličku coby člen školské rady mého gymnázia, nenechává mě chladným ani téma vzdělávání. 

Proč jste si vybral právě ODS? Vím, že jste jejím členem už dva roky, ale proč právě tahle partaj? Běžně neláká mladé lidi.

Jak už jsem říkal, jsem milovníkem konzervativních hodnot a pořádků. Navíc pocházím z rodiny živnostníků. V takovém případě jsem si ani nemohl vybrat jinou stranu. ODS je pro mne symbolem politiky rozumné evoluce, nikoliv zvrácené revoluce. Stranou stability, která je podle mého v dnešní rozbouřené době velmi důležitá. A to i přes to, že dělala chyby. Ale kdo ne? 

Pocházíte z Prostějova, stejně jako Jakub Čech, šestnáctiletý aktivista. Znáte se?

Kolegu Čecha osobně neznám, jen jsem o něm někde četl a občas se na internetu vynoří nějaké jeho vyjádření. Z toho, co o něm vím, po seznámení ani moc netoužím. Je to přesně ten typ člověka, který podle mého názoru škodí politické kultuře. Místo aby hledal pozitiva, tahá jen špínu a hledá negativní. A to se mi nelíbí, tak bych politiku dělat nechtěl. Pro mě je ukazatelem dobré komunální politiky to, že když se projdu městem, cítím se dobře. Jestli má, nebo nemá mediálního poradce, je mi tak trochu jedno. Osobně jsem se snažil a dále snažit se budu vytvářet kolem sebe spíše věci ku prospěchu společnosti, něco pozitivního. 

Čím to, je že právě Prostějov láká mladé lidi být angažovanými?

Já si nevšiml, že by Prostějováci byli nějací angažovaní. Myslím si, že je to zhruba stejné ve všech městech. Co se týká mojí činnosti pro zvýšení zájmu o politiku mezi mladými, tak v Prostějově vedu regionální klub Mladých konzervativců. Máme něco přes dvacet členů. Scházíme se, povídáme si o aktualitách a občas uděláme nějakou přednášku, besedu či podobnou akci. 

Srovnávají se vás často, hlavně kvůli věku, s Dominikem Ferim z TOP 09. Zamlouvá se vám, že vás vrhli do pomyslného boje?

Ten boj by musel být opravdu hodně pomyslný. Pana Feriho neznám, nevím jaké má názory, navíc pokud vím, žije v Teplicích, což je mému regionu oblast dost vzdálená. 

Už se vám podařilo v ODS něco prosadit?

Občanská demokratická strana je fantastická v tom, jak velkou má členskou základnu, která má vlastní hlavu. Členové ODS nejsou stádem ovcí, mají svoje názory a dávají je najevo. Jsem rád, že i já jsem mohl přispět svojí troškou do mlýna a podílet se na vytváření programu do zastupitelstva kraje. Ale všechno v ODS je o diskuzi. Ta diskuze mě baví a krom politických témat mne baví i příprava akcí jako je Den dětí, či vzdělávací projekt, který teď připravujeme, ale nechci zatím nic prozrazovat. 

Často na sociálních sítích útočíte na jiné politiky. Opřel jste se do ministra financí Andreje Babiše i šéfky resortu práce a sociálních věcí Michaely Marksové, jež jste označil „chudáka“ a „soudružku“. Znamená to, že se nebojíte kritizovat?

Pokud se mi něco nelíbí, nebojím se říci to nahlas. Rozhodně bych ale nechtěl na tom stavět svoji politiku. Ke každému odmítnutí musím postavit důvod či jiné možné řešení.
 

Rozhovor vyšel na serveru Lidovky.cz.