Potřebujeme dostavět temelínskou elektrárnu
27. listopadu 2013

Jan Zahradník: Potřebujeme dostavět temelínskou elektrárnu

Jsem pro dostavbu temelínské elektrárny, protože si uvědomuji, že nemáme moc jiných možností, jak v budoucnu vyrábět elektřinu. Úvahy o masivní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou spíše chimérami než reálnou možností, jak zajistit pro Českou republiku v horizontu desítek let dostatek elektřiny.

V Temelíně je připraven pozemek pro výstavbu dalších dvou reaktorů, se kterými počítaly i původní plány. 

Z těchto a dalších důvodů by bylo chybou další odkládání, nebo dokonce rušení temelínského tendru. Musíme si totiž uvědomit, že ČEZ a účastníci tendru už do něj investovali desítky milionů korun a tyto peníze by byly utracené zbytečně. Změny v tendru či jeho rušení by také mohly vést k poškození dobrého jména České republiky v zahraničí, nebo dokonce k mezinárodním arbitrážím s nejistým výsledkem pro nás.

Navíc dostavba Temelína by naší zemi a také jižním Čechám přinesla přímo či nepřímo tisíce pracovních míst, rozvoj technických oborů a udržení konkurenceschopnosti se světem v oboru jaderná energetika. Myslím si ale také, že když už vláda naplánovala dostavbu temelínské elektrárny, měla by myslet i na jižní Čechy, které proti jiným krajům mají problémy s dopravní infrastrukturou, a více investovat do dálnice D3 a rychlostní silnice R4. 
RNDr. Jan Zahradník

RNDr. Jan Zahradník

člen vedení poslaneckého klubu PČR
poslanec PČR
zastupitel statutárního města

Více o autorovi