Větším škodám předešla prohrábka Vltavy
3. července 2013

Tomáš Jirsa: Větším škodám předešla prohrábka Vltavy

Jakkoli letošní povodeň napáchala v jižních Čechách velké škody, jsem přesvědčen, že vybudovaná protipovodňová opatření výrazně pomohla snížit rozsah škod a Povodí Vltavy s manipulací vody neselhalo.

Příkladem škod budiž nešťastná Putim i další obce a množství drobných podniků a podnikatelů, ale z celkového pohledu si myslím, že jsme na jihu Čech povodně (zatím) zvládli.

Cítím lítost a soucit nad každým povodněmi postiženým občanem a snažím se pomoci, kde mohu.

Konkrétně mohu samozřejmě mluvit pouze za města a obce, které znám. V Českém Krumlově, jakkoliv jsou škody na sportovní a další infrastruktuře veliké, počet vytopených bytů je nula (nepočítám krumlovské chaty a sklepy).

V Českých Budějovicích bylo vodou zasaženo pouze několik desítek bytů. V Bavorovicích dva domy a na Hluboké šest domů.

Prohrábka Vltavy, kterou realizovalo Povodí Vltavy ve všech uvedených městech, zcela jistě pomohla zvládnout množství odtékající vody a zabránila větším škodám. Vzpomeňme si však, kolik emocí a negativních reakcí v tisku tyto prohrábky vyvolaly.

Vytopené domy u nás na Hluboké byly po několika dnech již bez vody, vyčištěné. Protipovodňové zábrany, hráze, zpětné klapky a mobilní hráze jsme budovali deset let a zafungovaly na 90 procent .

U nás na Hluboké to byla taková „generální zkouška“ na povodně. Jedna zpětná klapka nefungovala, jedna hráz se propadla o deset centimetrů, museli jsme jednu hráz nasypat. Došly nám pytle na písek, a tak jsme jich objednali do rezervy třikrát tolik.

Situace byla samozřejmě komplikovaná, pršelo až lilo, ale pokud jsem informován, tak všechny jihočeské přehrady průtoky v řekách snížily. Lipno zadrželo v době největší krize 200 vteřinových kubíků. Pochvalu zasluhují zejména dobrovolní hasiči ve všech obcích, jejich připravenost a vybavení, které se od minulých povodní výrazně zlepšilo.

Berme letošní povodně jako další poučení. Po povodních vyhodnoťme situaci, musíme zlepšit prvotní komunikaci mezi krajem, okresy a jednotlivými obcemi, dobudovat hráze a protipovodňové stěny. Je to práce, ale letošní povodně považuji za dobře zvládnuté.

Ing. Tomáš Jirsa MBA.

Ing. Tomáš Jirsa MBA.

místopředseda místního sdružení
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení
starosta
senátor PČR

Více o autorovi