6 x pro starostu Deštné.
6. dubna 2017

David Šašek: 6 x pro starostu Deštné

(www.ods.cz/jihocesky ) Jedním z nejmladších starostů za ODS v Jihočeském kraji je David Šašek. Položili jsme mu pár otázek a ukradli něco z jeho starostovského času.

1) Davide, jak dlouho jsi vlastně starosta za ODS a vlastně proč sis vybral právě ODS?

Starostou jsem druhé volební období. ODS jsem si vybral hlavně proto, že v Deštné, kam jsem se přiženil, již fungovalo místní sdružení, které bylo aktivní, to se mi líbilo. Ve sdružení byli lidé, co něco v životě dokázali a chtěli pro Deštnou pracovat a rozvíjet ji, což jsem přijal za svůj úkol také.

2) Vzpomeneš si ještě na ten pocit, když jsi prvně usedl na židli starosty Deštné?

Když jsem se rozhodl a nechal přemluvit ke kandidatuře, tak jsem již dva roky na úřadě v Deštné pracoval jako ekonom – účetní, a vlastně jsem si po zvolení starostou jen přenesl své věci do jiné kanceláře. Věděl jsem zhruba, do čeho jdu a co Deštná potřebuje, jak bych to chtěl dělat já.

3) Co bys doporučil návštěvníkům jako starosta Deštné? Jasně, Červenou Lhotu, ale co dál a proč?

Deštná je zajímavá svými pamětihodnostmi: kostel sv. Ottona – jediný v ČR, kostelík sv. Jana Křitele v místě bývalých lázní – lázně byly svého času třetí největší v ČR a další. Město provozuje dvě muzea – Provaznické a Letecké. Provaznické je s průvodcem a zde uvidíte výrobu provázku vlastně již od rostlinky lnu. Letecké je zaměřeno hlavně na druhou sv. válku a někteří nadšenci se z muzea nedostanou ani po několika hodinách. Máme aktivní spolky – divadelníky, hasiče, sokol a další. Deštná je určitě zajímavým místem pro výlet.

4) Starostováním živ je člověk, ale co zájmy, stíháš nějaké?

Snažím se zájmy stíhat. Vždy jsem sportoval, i když to na mě není moc znát. Ještě se snažím aktivně hrát fotbal, v zimě hraji hlavně hokej, jaro a podzim kolo. Začal jsem také hrát s místními ochotníky divadlo, chodím rybařit. Určitě se zájmům nevěnuji v rozsahu, jak bych chtěl. Nesmím zapomenout na svoji rodinu – ženu a dvě dcery, které jsou mi velkou oporou a koníčky se dnes řídí i podle dětí. Jezdíme na kolo, chodí se mnou rybařit a podobně.

5) A nějaký úspěch, který se Ti v Deštné během Tvého starostování podařil?

V prvních letech se nám podařilo stabilizovat finance po některých ne zcela vhodných investicích, na které si město vzalo úvěry. Dnes se nám daří dostavět vodovod a kanalizaci, připravujeme pozemky k výstavbě, snažíme se ušetřit na službách, tak aby byli občané spokojeni. Peněz není ale nikdy a nikde dost, proto i u nás máme přehršle nápadů a musíme si vše řádně rozplánovat, aby po nás nezbyla jen zkáza obecního rozpočtu.

6) A co bys v Deštné potřeboval nejvíc?

Asi to není jen u nás, ale chybí mi větší aktivita ostatních zastupitelů. Co nepřipravím já a moji zaměstnanci úřadu, tak ostatní nehýří velkým zájmem cokoliv vymyslet a do čehokoliv se moc zapojit, ale zase u nás nefunguje opozice, tak máme zasedání většinou poklidná. V poslední době se také potýkám se zachováním služeb pro občany. Snažíme se, jak můžeme, ale když nám jde do důchodu zubař, když se pošta rozhodne a když nebude obrat v lékárně, tak nám postupně vymizí právě tyto služby, které považuji za důležité, aby město jako Deštná nebylo mrtvé. Očekával bych daleko větší podporu od státu.

David Šašek

David Šašek

starosta Deštné

Více o autorovi