Petici proti omezení pohybu podepsalo za 10 dní 16 tisíc lidí. Nouzový stav je zbytečný
25. března 2021

Roman Kraus: Petici proti omezení pohybu podepsalo za 10 dní 16 tisíc lidí. Nouzový stav je zbytečný

(www.reflex.cz ) Petici, která požaduje, aby vláda přestala kvůli epidemii omezovat volný pohyb osob, podepsalo od minulého pondělí do dnešního poledne 16 360 lidí. Jeden z autorů petice, senátor a někdejší ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus (ODS), je přesvědčen, že i to by měli vzít v potaz poslanci, kteří zítra budou hlasovat o (ne)prodloužení nouzového stavu.

Pane senátore, máte přehled o tom, jak se počty signatářů vyvíjejí?

Naposledy jsem na to koukal, když tam bylo skoro 16 tisíc podpisů. Nejrychleji naskakovaly první týden, ale i teď neustále přibývají další. Takže jich je už určitě víc.

Signatářů je přes 16 300. Za deset dní je to docela dost. Budete to před zítřejším hlasováním sněmovny nějak prezentovat, dáte o tom poslancům vědět?

Už dřív jsem o petici informoval předsedu ODS Petra Fialu. Dnes se s ním znovu spojím, řeknu mu, jak se to vyvíjí a dám mu podnět, jestli nechtějí naši petici na zítra jako podpůrný argument. Poslanci by o tom měli vědět.

Jaký čekáte výsledek zítřejšího sněmovního hlasování? Myslíte, že nouzový stav skončí, nebo bude dál pokračovat včetně uzávěr okresů a dalšího omezení pohybu?

Podle informací, které mám, to vypadá, že bude většina hlasovat proti prodloužení nouzového stavu. Ale uvidíme, jestli nakonec přece jen někdo vládě znovu neskočí na to, že ještě ,naposledy‘ je nutné prodloužení o 14 dní. To je otázka. (Poznámka redakce: Rozhovor probíhal ještě před tím, než vedení KSČM před 13. hodinou doporučilo svým poslancům hlasovat pro prodloužení nouzového stavu.)

Je znát, že lidé jsou v názorech na protiepidemická opatření hodně rozdělení a mezi těmi, kdo striktní omezení odmítají a těmi, kdo je schvalují, panuje často nevraživost. S jakými jste se vy osobně setkal reakcemi, když jste s peticí vyšli ven?

Většina reakcí byla naprosto pozitivní. Občas někdo měl pocit, že chceme rozvolnit úplně všechno a zrušit úplně všechna protiepidemická opatření, tak jsem vysvětloval, že tak to v žádném případě není. Že nechceme totální rozvolnění, ale jde nám o odstranění těch věcí, které stejně nemají na vývoj epidemie žádný vliv. Všechny reakce ale byly slušné, žádné nenávistné komentáře, nadávky a podobně.

Jste tedy přesvědčen, že omezení volného pohybu lidí nemá na šíření viru žádný vliv?

Tímto způsobem určitě ne. Pořád zůstává na rozumu lidí, aby se zbytečně ve velkém nesetkávali, není-li to nutné, aby roušky nosili tam, kde je to potřeba. Samozřejmě ne venku, když jsou někde sami, to je úplná hloupost.

A další nouzový stav podle vás není na místě?

Určitě ne. Koneckonců proto jsme přijímali pandemický zákon, jehož jsem byl mimochodem zpravodajem. Jenže pro vládu by to bylo složitější, bez nouzového stavu by museli vše pořádně zdůvodňovat, jednou za dva týdny podávat report sněmovně, byla by větší soudní přezkoumatelnost atd. Přitom pandemický zákon umožňuje pokračování všech důležitých opatření. Kromě zákazu vycházení a některých dalších věcí, které jsou ale stejně ve výsledku zbytečné.

(Autor: Oldřich Tichý)

Rozhovor vyšel na serveru Reflex.cz.

Roman Kraus

Roman Kraus

senátor PČR

Více o autorovi