Daňová kalkulačka

Spočítejte si, kolik měsíčně díky zrušení superhrubé mzdy získáte navíc!


Číslo musí být vyšší než 15 200 Kč (minimální mzda) a nižší než 1 672 800 Kč (zhruba 48násobek průměrné mzdy).


Hrubá mzda:


Čistá mzda:


Nová čistá mzda:


Měsíčně získáte navíc


Ročně získáte navíc

My v ODS jsme vždy bojovali za spravedlivý a jednoduchý daňový systém. Spravedlivý znamená, že netrestá aktivní a úspěšné, ale naopak je motivuje. Jednoduchý znamená, že nemate lidi komplikovanými schématy, která mají vytvářet dojem, že se stát o občany zajímá, a přitom celý systém jen znepřehledňují a prodražují. Chceme, aby měl každý jasno v tom, kolik má státu zaplatit a co za to má dostat.

  • Superhrubá mzda měla ze zákona skončit k 1. 1. 2015, ale Andrej Babiš coby ministr financí toto zrušení zrušil.
  • V srpnu 2018 jsme předložili návrh zákona, který jsme opakovaně požadovali projednat, ale vládní většina byla vždy proti. Vláda Andreje Babiše dokonce dala zákonu negativní stanovisko.
  • Až v roce 2019 s nápadem na zrušení superhrubé mzdy přišla ministryně Schillerová, následně i Andrej Babiš, ale vládní koalice se na tom neshodla, i když měla bod v programovém prohlášení vlády. Proto Petr Fiala už v prosinci 2019 nabídl Andreji Babišovi pomocnou ruku a symbolické podepsání smlouvy, že společně zaměstnancům ulevíme.
  • Superhrubá mzda měla skončit v roce 2015, mohla skončit v roce 2018, kdy jsme zákon předložili. Tou dobou stát každý rok hospodařil s +100 miliardami. Bohužel ji rušíme až nyní, v době ekonomických obtíží, ale i nyní je to správný krok. (Oproti návrhu ODS projde varianta s vyšší sazbou pro výdělky nad cca 140 tis. měsíčně, ale i tito zaměstnanci si měsíčně polepší.)

Díky zrušení superhrubé mzdy budou mít lidé více peněz. Peněz, které investují opět do ekonomiky, a tak podpoří obnovu země. Cílem ODS byl vždy štíhlý a efektivní stát, proto namísto odmítání zrušení superhrubé mzdy dlouhodobě navrhujeme razantní úspory na provozu státu. Poslední roky vždy při projednávání rozpočtu ODS přišla s konkrétními návrhy na škrty v rozpočtu ve výši kolem 50 miliard korun.