30. dubna 2015

Vracíme se k některým prvkům socialismu, varuje předseda ODS

Politiku vládní koalice charakterizuje šéf ODS Petr Fiala jako návrat k některým prvkům socialismu, čemuž je podle něj třeba bránit. „Dnes nikdo nepochybuje, že přežijeme a málokdo pochybuje, že budeme silnější,“ řekl Fiala ke stavu ODS v rozhovoru pro iDNES.cz. Má ambici přivést stranu k volebnímu výsledku, který se bude blížit 20 procentům.

 
 
Pane předsedo, těšíte se, jak budete jednou jezdit stopadesátkou po dálnici do Prahy?

Já jsem rád, že jsme to prosadili, protože je to rozumné. (o schválení možnosti rychlejší jízdy na dálnicích více zde) Ale z Brna do Prahy bych byl rád, kdybych mohl jet celou cestu do Prahy aspoň stotřicítkou a kdyby to vůbec jelo, protože dálnice Praha - Brno na tom není dobře. A nebude to tak rychle dobré, protože Sobotkova vláda v době, kdy by mohla, nedává příliš mnoho peněz do investic, a zrovna třeba ty investice do dopravní infrastruktury jsou důležité. Když se ptáte na tu stopadesátku, tak určitě už dnes máme úseky dálnic, kde se dá tato rychlost zavést, kde tomu odpovídá kvalita vozovky.
 
 
Zmínil jsem to proto, že vy máte ve Sněmovně šestnáctičlenný klub, návrh vzešel z klubu ODS a dokázali jste pro něj získat většinu. Ale těch příkladů není úplně mnoho, kdy se vám podaří většinu pro prosazení vašeho návrhu najít. Jak se s tím žije straně, která byla dříve nejsilnější?

Jsem v politice proto, abych mohl měnit to, co se tady v té zemi odehrává. Těším se na dobu, až budeme ve vládě a budeme moci věci ovlivňovat. Teď pracujeme s šestnácti poslanci, ale stačí se podívat na průběh jednání Sněmovny, aby bylo vidět, že těch našich šestnáct poslanců je pracovitých, výkonných a dokážeme prosadit více, než by se s šestnácti hlasy dalo čekat. Těch případů je víc, teď budeme mít ve třetím čtení návrh, který se týká úpravy kontroly Finančně analytického útvaru, vlastně finanční rozvědky. Ale těším se na dobu, kdy to budeme moci ovlivňovat víc, protože to, co se teď odehrává, návrat k některým prvkům socialismu, tomu je třeba se postavit a k tomu potřebujeme větší sílu, než máme teď.
 
 
Vláda nedělá reformy, proto její popularita neklesá, říká lídr ODS


V posledních volbách jste dostali 7,7 procenta hlasů, volilo vás 384 tisíc lidí, teď jste podle CVVM na 8,5 procentech a jste silnější než TOP 09, není to ale zásadní pohyb. Čím to je, že pravicové opoziční strany neposilují a vládní strany neztrácejí, což se většinou vládám stává?

Já říkám, že jediný průzkum, kterému opravdu věřím, jsou volby. Ale je tu zjevná tendence, lidé začali poslouchat, co jim nabízíme a přestali se už tolik věnovat naší minulosti a našim vnitřním problémům. Pokud jde o otázku obecnější, jak to, že vládní strany mají stále podporu a my nerosteme, tak na to je odpověď smutná, ale jednoduchá. Prošli jsme hlubokou krizí politického systému, máme vládu politickou, stabilní, na kterou společnost dlouho čekala, ale ta vláda se nechová tak, jak by bylo standardní. Nedělá žádné reformy, nerealizuje žádnou vizi společnosti, která by jí třeba způsobila odliv přízně veřejnosti. Vláda nedělá skoro nic a když tak realizuje populistická opatření.
 
 
A proč neroste počet voličů vám?

Protože jsme prošli hlubokou krizí. Kdybych s vámi seděl před tři čtvrtě rokem, tak všichni píší, jak je ODS mrtvá, jak nebude a najednou se bavíme o naší politice a proč nerosteme víc. Nám nikdo nevěřil, že vůbec přežijeme. Dnes nikdo nepochybuje, že přežijeme a málokdo pochybuje, že budeme silnější. Nabízíme dobrou pravicovou politiku, staráme se o lidi, o které se nikdo nestará, o lidi pracovité, slušné, pracovité, pro ty tu jsme.
 
 
Vám ze všech parlamentních stran ubývá nejvíc členů. Ztratili jste jich za rok přes tři a půl tisíce. Daří se vám už pokles zastavit, nebo pokračuje?

Předpokládám, že letošní rok by měl být poslední, kdy k němu dochází v takové míře. U nás zůstávají ti, kteří věří našim představám o společnosti a ne ti, kteří čekají, že se s ODS dostanou do nějaké funkce.
 
 
Loni vaše hospodaření skončilo schodkem přes 40 milionů korun. Co uděláte pro to, abyste nepokračovali ve schodkovém hospodaření, protože pak by se vám asi těžko vysvětlovalo, že chcete prosazovat, aby celý stát nehospodařil s vysokým deficitem?

Já s vámi souhlasím. Musí být hospodaření strany v pořádku, když chcete lidem říkat, že má být v pořádku hospodaření státu. Věnoval jsem tomu hodně úsilí a mohu konstatovat, že na začátku roku 2014 jsme měli 42 milionů korun závazků po splatnosti, na konci roku jich bylo 5 milionů, snížili jsme výdaje a v letošním roce chceme mít přebytkovou bilanci 25 milionů. První dva měsíce ukázaly, tak se nám to podaří, protože jsme v přebytku 5 milionů korun.
 
 
Úředníkům nepřidávat, slušné penze ano, radí Fiala
 
 
Vládní koalice se v noci domluvila, že sestaví rozpočet se schodkem 70 miliard korun s tím, že tři procenta přidá na platy zaměstnanců veřejného sektoru. Zatím není shoda, jak porostou důchody. Jak to vnímáte?
 
Sedmdesátimiliardový deficit v době ekonomického růstu považuju za obrovskou chybu a nezodpovědnost vůči budoucnosti. Jenom připomenu, že v době recese v roce 2013 jsme měli deficit 80 miliard korun. Je to pro mě naprosto nepochopitelný rozpočtový cíl, protože by nebyl problém, aby ten deficit byl kolem čtyřiceti, padesáti miliard korun a bez problémů bychom to zvládli. Nedaří se zatím v dostatečné výši vybírat daně, jak sliboval ministr Babiš. Při ekonomickém růstu bychom měli deficit co nejrychleji snižovat. Je to neodpovědná politika. Vláda premiéra Sobotky meziročně od roku 2014 do roku 2015 zvýšila provozní výdaje ministerstev o 10,5 miliardy korun, což je rozpočet jednoho malého ministerstva. Šlo to na platy úředníků, na navýšení počtu úředníků, tak já se ptám, jestli je teď potřeba to navýšení. Jiná věc je, co se týká důchodů. Stát se má postarat o slušné penze lidí, ale vždyť my máme každý rok deficit v penzijním systému mezi 40 a 50 miliardami a takhle to nemůže jít dál, abychom na slušné penze měli. Byl tu pokus prostřednictvím druhého pilíře, důchodového spoření, to vláda zrušila, aniž představila nějakou realizovatelnou koncepci. Teď chce navyšovat a nemá z čeho. Jestli chceme zajistit důstojné penze, musíme někde ubrat ze sociálních výdajů. A kde? To jsou různé typy dávek, které jsou vypláceny zbytečně, nespravedlivě lidem, kteří stejně pracovat nechtějí, nebo žijí na úkor sociálního systému.
 
 
Jak vnímáte vnitřní konflikt v koalici o zvyšování daní, kdy ČSSD navrhla zvýšení daní pro firmy o dvě procenta a ANO se proti tomu postavilo? Může se na tom podle vás vláda rozpadnout, nebo se dokáží domluvit?

Já ani nevím, jestli to není nějaká hra. Mám pocit, že existuje dohoda mezi sociální demokracií a ANO, že ČSSD bude realizovat svůj socialistický program a hnutí ANO bude realizovat ekonomické zájmy Andreje Babiše, jak vidíme na spotřební dani na biopaliva a dalších věcech. Nevím, jestli je to reálný konflikt, navíc neznám koncept hnutí ANO, tak ani nevím, co chtějí, jestli je pro ně něco opravdu významné, protože ministr Babiš mění názory. Teď slyšíme z hnutí ANO, že byla chyba zrušit poplatky ve zdravotnictví. Když jsme to říkali my, bylo to ANO, které hlasovali přesvědčeně s vládou. Dalším příkladem je třetí sazba DPH, což je obrovská komplikace pro daňový systém, navíc to nepřineslo nic, ceny léků nepoklesly.
 
 
Jsem politik jiného typu než Kalousek
 
 
Ve Sněmovně spolupracujete proti vládě spolu s TOP 09. Co byste řekl názoru, že jako lídr opozice vypadá Miroslav Kalousek, spíše než vy?

Nevím, co je to za názor. Nemám důvod to komentovat.
 
 
Je viditelnější, při vystoupení razantnější. Nevyčítají vám členové ODS, že byste měl být razantnější, abyste byl víc vidět než Kalousek?

Nevyčítají. Jsem politik jiného typu. Nevím, proč bych někoho kopíroval. Jsem člověk, který má pravicové názory dlouhodobě, který je formuluje, který utváří i svými texty představu o tom, co je pravice v České republice a nemusím se s nikým srovnávat. Mám dostatek kompetence, abych já byl lídrem pravice. Jsme jediná pravicová strana, které rostou preference a neklesají. Jsme jediná pravicová strana, která má konzistentní program, která přichází s řešeními, jako je rušení daní, snižování daní, boj proti byrokracii. Cítím odezvu od lidí, se kterými se setkávám, že nám začínají opět věřit. A to je pro mě důležité.
 
 
S TOP 09 více spolupracujete, nebo jste víc soupeři v boji o pravicové voliče?

Oboje a jinak to být nemůže. Jsme dvě rozdílné strany, tudíž si konkurujeme. Na druhé straně, v té situaci, jaká je, ve spoustě věcí dobře spolupracujeme a funguje to. Kdybychom nespolupracovali, tak se spoustě věcí ani nedá zabránit. Máme některé odlišné politické priority, není to jen postoj k Evropské unii, jsou to i třeba rozdílné názory na kontrolní a regulační funkci státu. Chceme mnohem více věřit lidem a chránit svobodu lidí než TOP 09, ale v řadě témat se dokážeme domluvit a spolupracovat společně.
 
 
Jak úzce chcete spolupracovat v krajských volbách? Jak před volbami, tak po volbách?

Definitivní forma spolupráce je otevřená a ta jednání jsou před námi, ale dopředu říkám, že nepředpokládám celostátní dohodu o spolupráci ve všech regionech a nepovažoval bych to ani za užitečné. Na případné spolupráci se budeme domlouvat podle situace v jednotlivých regionech.
 
 
Nepoctiví elektronické evidenci tržeb uniknou, míní Fiala
 
 
Profilujete se teď hodně na tom, že protestujete proti chystané elektronické evidenci tržeb. Proč si myslíte, že je to špatně, když pro lidi, kteří chtějí podnikat poctivě řádně platí daně, to nemusí být žádný problém?

Já se se živnostníky setkávám, navštěvuji jejich provozovny a vím, v čem jim registrační pokladny způsobí problém. To není tak, jak nám podsouvají někteří z hnutí ANO, že ten, kdo je proti registračním pokladnám, hájí ty, kteří neplatí daně...
 
 
Mluvíme stále o elektronické evidenci tržeb?

Ano, ale říkám tomu registrační pokladny, protože jsou to vlastně registrační pokladny napojené na online systém. Těch důvodů je několik, proč jsme proti tomu. Je to ohrožení živnostníků. Ať se někdo podívá do těch provozoven, jak ti lidé svůj obchod, řemeslo, jak to dělají, často za cenu toho, že nedosahují zisku, který se rovná průměrnému platu. Tak tak přežívají. A jestli si někdo myslí, že pár tisíc pro ně není problém, tak já říkám, že to je problém. Běžte si s těmi lidmi promluvit. Mají pokladny, které si draze pořídili, které jim zaznamenávají celou denní tržbu, často jsou napojeny na sklad. A teď to budou muset vyhodit, koupit si něco jiného, aby měli nějaké online připojení, které stejně nebude fungovat. Proč bychom navíc všichni každou naši operaci měli kontrolovat v nějaké státní centrále, když stejně ty tržby, které probíhají, kontrolovány jsou, když ti poctiví daně stejně platí a ti nepoctiví tomu zase nějak uniknou.
 
 
Nevěříte tomu, že se podaří vybrat více než 10 miliard korun navíc?

Ne, nevěřím. Nevěřím tomu informačnímu systému, který bude v celé republice online v jednu chvíli sbírat všechna data a něco se s nimi bude dít. A ještě se bojím, co se s nimi bude dít. To je obrovská konkurenční výhoda, když bude někdo vědět, že v tom a tom místě se prodá tolik a tolik takového druhu zboží, tady se vypije tolik piva téhle značky. Vždyť to jsou úžasné ekonomické informace a já opravdu nemám důvěru, že třeba lidé, kteří dělají politiku proto, aby zlepšovali svůj byznys, to nějakým způsobem nezneužijí. Je to takový nesmysl, že není jiné cesty, než proti tomu všemi silami bojovat.
 
 
Budete bojovat i obstrukcemi ve Sněmovně?
 
Využijeme všech možností, které nám poskytuje jednací řád. Nemůžeme dovolit, aby tento nesmysl v této zemi spustili a ohrozili živnostníky a drobné podnikatele.
 
 
Na nedávné ideové konferenci ODS jste mluvil o tom, že navrhnete snížení odvodů na sociální pojištění, které platí zaměstnavatel, z 25 na 21,5 procenta. Zkusíte to už v tomto volebním období, nebo si počkáte na to, až se případně vrátíte do vlády?

My pracujeme na tom, aby ten návrh byl dobře ekonomický podložený. Nevystupujeme s žádnými populistickými nápady, ale vždycky jen s opatřením, které máme dobře spočítáno. Když jsme teď přišli se zrušením daně z nabytí nemovitosti, tak máme přesně vyčíslené dopady. U tohoto opatření, na které se ptáte, sníží cenu pracovního místa, které je u nás velmi drahé. Proto bychom to chtěli snížit, ale musíme to dobře spočítat, protože výpadek příjmů do státního rozpočtu by mohl být velký. Určitě s tím vystoupíme, ale až si budeme jisti všemi důsledky toho opatření.
 
 
Volební kongres bude v lednu. Budu kandidovat

 
Na konci května máte kongres, který ale není volební. Diskutuje se ale u vás ve straně o tom, jestli všichni místopředsedové jsou dostatečně viditelní a reprezentují politiku vaší strany?
 
Diskutuje se o viditelnosti členů vedení a je dobře, že diskutujeme. Jistá kritičnost je stimulující. My budeme mít volební kongres v lednu a všechny ty debaty o tom, kdo má být ve vedení a kdo nemá, jsou teprve před námi.
 
 
Vy budete v lednu kandidovat?

Já budu kandidovat, protože můj úkol, se kterým jsem šel do čela ODS, ještě není splněn. Samozřejmě také musím získat důvěru členů, stejně jako každý, kdo se bude ucházet o zvolení do vedení ODS.
 
 
Říkáte o sobě, že nejste optimista, ale realista. Jako strana jste spadli z 35 až na 8 procent. Jaký byste si jako realista přál výsledek ODS v příštím parlamentních volbách, ať už budou kdykoli?

I realista si může něco přát. Já bych si přál volební výsledek nad 20 procent, abychom mohli opravdu výrazně ovlivňovat politiku v této zemi, ale vzhledem k tomu, čím jsme prošli, tak si myslím, že o něco méně než 20 procent je dosažitelné a realistické. Ale můj cíl je, abychom co nejdříve byli rozhodující silou na pravici, která má možnost sestavovat vládu a znovu se podílet na utváření směru, kterým jde Česká republika. A já tomu jako realista opravdu věřím. Není tu jiná pravicová politická strana, není tu strana s takovou tradicí, s takovým zázemím. Lidé se vrátí k uvažování o politice v těch normálních dimenzích, ne pod tlakem politické krize, kterou jsme tu měli, a tady je pro ODS prostor. Máme zkušenost s výhrami, ale i s prohrami, s neúspěchy. A z těch jsme se poučili natolik, abychom teď dělali dobrou politiku.
 
(Autor: Josef Kopecký)
 
http://pfiala.cz/  •  FACEBOOK  •  TWITTER