2. února 2015

Agresivita a nenávist odborů k podnikání roste

Výpady předsedy odborových svazů Josefa Středuly vůči živnostníkům ohledně jejich plateb na zdravotní pojištění jsou neakceptovatelné, nešťastné a vytvářející v naší společnosti zbytečný konflikt mezi zaměstnanci a OSVČ.

Požadovat dnes po OSVČ zvýšení plateb na zdravotní pojištění může jen ten, kdo chce přispět k jejich likvidaci a kdo má radost z delších front na úřadech práce. Pan Středula přeci musí vědět, že nemocnost živnostníků je dramaticky nižší než nemocnost zaměstnanců a jednoduché srovnání odvodů těchto dvou skupin je více než zavádějící.

Trápí-li dnes pana Středulu nedostatek financí ve zdravotním systému, měl by se „chytit za nos“ za roli, jakou on a jeho odbory sehráli při rušení zdravotnických poplatků. Hlasitá podpora tomuto neodpovědnému návrhu ze strany odborů přispěla k výpadku financí, které se dnes musí nahrazovat z daňových příjmů. Česká republika přitom patří dlouhodobě mezi státy, kde podíl soukromých výdajů na zdravotnictví je ve srovnání s vyspělými zeměmi jeden z vůbec nejnižších.

Živnostníci jsou pro naši ekonomiku, pro zaměstnance, pro nás všechny nezastupitelnou a důležitou skupinou, která to nemá pod touto levicovou vládou jednoduché. O pozitivní roli odborů toho v poslední době říci příliš nejde. Jejich vzrůstající agresivita vůči podnikání a stále bližší spojenectví s ČSSD je cestou, která nakonec uškodí odborům samotným. Už dávno není možné považovat je za nezávislé sdružení hájící práva svých členů. I v tomto kontextu se dívejme na jejich dnešní aktivity a návrhy.

Ing. Jan Skopeček

ekonomický expert ODS
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady