Rozhovor pro Parlamentní listy
18. října 2014

Lumír Aschenbrenner: Rozhovor pro Parlamentní listy

Lumír Aschenbrenner z ODS, dlouholetý starosta plzeňského obvodu Slovany, převálcoval sociálně demokratického ředitele Fakultní nemocnice Václava Šimánka. Byl to boj pravice proti levici? Kde ale zůstala KDU-ČSL či Piráti? V rozhovoru se dozvíte i o plánované cedulce o Václavu Havlovi na známé plzeňské věznici na Borech či o tom, zda osobitý člen ODS nepřestane bojovat za Tibet. Rozebírá také fenomén malé účasti, kdy přívrženci levice takzvaně zůstali doma…Čekal jste, že to dopadne pro vás dobře? 

Moc ne. Chystal jsem se bojovat o postup do druhého kola. V tom prvním kole byl podle mě lehkým favoritem pan doktor Šimánek, protože mu dali podporu víceméně všichni z těch, kteří nepostoupili. Navíc doktory mají všichni rádi. Jste tedy překvapený, byť jste přeci jen populární starosta? 

To asi ano. Kdyby přišli ti voliči, kteří dali podporu doktoru Šimánkovi, tak nemám nejmenší šanci. Spočítal jsem si to - mně by přišlo asi čtyři tisíce lidí, jemu deset tisíc. Hlavně mě zklamalo, že mu dal ve druhém kole podporu pan Petr Rybář (neúspěšný kandidát na senátora za KDU-ČSL. Propadl se až na 6. místo - pozn. red.). To bylo opravdu hodně hořké zklamání. Co říkáte volební účasti, která byla hodně nízká? 

Dala se čekat. Lidé už mají politiky opravdu plné zuby, někteří to ani neví. Stalo se mi, že mi volali lidé, kteří mě chtěli volit a ono se na Slovanech nevolí. To je z té lepší stránky - měli zájem, ale nemohli. Neúčast mě nepřekvapila. Ta neúčast nahrála spíše vám? 

Určitě. Myslím si, že levicoví voliči jsou organizovanější, obzvláště ti komunističtí. Tady si myslím, že rozhodli osobní známí těch lidí. Co říkáte radniční koalici, která se dala v Plzni dohromady? 

Nikdy jsem nebyl příznivec sociální demokracie, takže jsem se bez ní snažil dvanáct let obejít. Teď však uznávám, že tradiční strana, jako je sociální demokracie, je určitě lepší, než to, co představuje v současné době ANO. 

Zamíříte do Senátu, ale nebude se vám po obvodu stýskat? 

Nebude, protože jsme vyhráli na Slovanech a pokud to projde - a zdá se, že ano - tak zůstanu na obvodě starostou. Podporu vám vyjádřil také
 senátor Kubera... 

My jsme ho tak trochu zneužili, že byl u nás na takovém kresleném billboardu, kde jedeme spolu na kole. Volal mi a já mu řekl, že jsem rád, že jsme skutečně dojeli. On už tam tedy je, jen jsem se k němu přidal. 

Do čeho byste chtěl v Senátu vlétnout rovnou, jak se říká, po hlavě? 

To se takto nedá říci. Tu otázku jsem slyšel hodněkrát a říkal jsem, že senátor by neměl mít volební program, jako mají strany. Senátor by měl mít cíle, názory... Třeba když Šimánek říkal, že chce pomáhat ve zdravotnictví, tak proč nechce být ministr zdravotnictví? Říkal jsem, že chci pomáhat v oblastech, jako je zlepšení podnikatelského prostředí. Takže nevlétnu na nic, budu se snažit věnovat se každému zákonu, který mi přijde pod ruku. ODS tady byla v koalici s dalšími subjekty včetně Živnostníků, Svobodných… 

Koalice pro Plzeň se skládala z ODS a Koruny české, to je strana monarchistická. Pak jsem měl podporu Soukromníků, PTP, Konfederace politických vězňů, Svobodných a pak se přidaly další strany jako Plzeň pro sport, TOP 09 a Starostové a nezávislí. Jak jste se dali takhle všichni dohromady? Byla to pravice proti levici? 

Nevím, zda přímo pravice, ale rozhodně nelevicové strany. Ona ta skutečná pravice v Čechách zase tak moc neexistuje. To je také to, co jsem se snažil prosazovat na obvodě. Vždy jsme měli nelevicovou koalici, pokud to jen trochu šlo. 

Budete dále spolupracovat se stranami, které vás podpořily? 

Určitě. Budou se moci třeba zapojit do komisí na obvodě. Jsem v kontaktu se Svobodnými, Soukromníky... Určitě to nekončí, že by mně někam pomohli a já jsem řekl: Nazdar, jděte! Kdyby se třeba jakýkoliv zákon týkal daní, tak to chci konzultovat se Soukromníky. Doufám tedy, že se nestanu neviditelným. Nebojíte se, že vás systém v Senátu semele? 

Mě nesemleli komunisti, tak mě nesemele ani demokracie. Že se mnou lidé nesouhlasí, na to jsem zvyklý. Když budete v Senátu, budete se dále angažovat například ve směru podpory Tibetu? 

Teď se chci třeba angažovat ve věci umístění cedulky na věznici na Borech, s tím, že tam byl v určitých letech pan Václav Havel. Zpočátku to byla recese, ale musím říci, že jsem se setkal s takovým přístupem vedení věznice, že jsou to korektní slušní lidé, kteří umožňují oficiální povýšení té cedulky. Určitě nepřestanu v těch aktivitách, které jsem dělal do teď. 

Objevíte se v Senátu i tak, jak dnes spolu sedíme při vaší neformální oslavě úspěchu v senátních volbách, tedy v šátku s lebkami? 

Minimálně jednou ano. Ne, že by to bylo podstatné, ale jeden můj kamarád mě dokonce říkal: Doufám, že nezačneš nosit kravatu. Když jsem nezblbnul za šestnáct let na obvodě... Já tu kravatu také nosím, ale v tom to proboha není. Neznamená, že když člověk nenosí kravatu, že je rozumný. Znám spoustu lidí, co ji nenosí a jsou to pitomci. Jednou alespoň z legrace bych v tom šátku přijít chtěl. Chci si pořídit kravatu s lebkama. Nebude tato symbolika třeba konkurovat Pirátům? 

Čekal jsem, jestli se Piráti ozvou. Ten šátek si o to přímo říkal, ale z jejich strany nebyla žádná iniciativa. Přišlo mi to jako zkratkovité spojení. Navíc já jsem u nich znal třeba i dva lidi, tak jsem si říkal, že by mohli chtít. Třeba Plzeň pro sport mě oslovila sama. Sice to není vidět, ale sportoval jsem. Překvapilo mě, že ze strany Pirátů nebyla žádná iniciativa. Navíc si myslím, že by mohli pomoci i ve státní správě. Co říkáte tomu, co se stalo v Plzni ohledně hnutí ANO? 

Myslím si, že tady nesplnilo očekávání, protože velký vůdce má velké cíle, i když bude asi pan Babiš tvrdit, že splněna byla. Myslím, že čekal daleko více, i když to nepřizná. Nemají primátora, to je neúspěch. Mohlo by to pro ně znamenat, že se budou nějakou dobu učit? 

Pokud jsou rozumní, tak si z toho můžou vzít to, že - nebudeme rovnou primátory a trochu se od těch chlapců něco naučíme. Třeba to, co předváděli kolikrát při předvolebních debatách To jsou kolikrát takové nesmysly. Opravdu neví, o čem mluví. Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1337&clanek=342264 

Ing. Lumír Aschenbrenner
kandidát na senátora senátní obvod č. 9 Plzeň-město
starosta

Více o autorovi