Politická rozhodnutí zastupitelstev nelze přepočítávat na peníze
11. června 2014

Tomáš Jirsa: Politická rozhodnutí zastupitelstev nelze přepočítávat na peníze

V době, kdy stát dává soukromým firmám "investiční pobídky" a Ústecký kraj ve spolupráci se státem prodávají firmě NEXEN pozemky na výstavbu pneumatikárny za jedno euro, jsou za stejná jednání obžalováváni starostové i celá zastupitelstva.

Mnoho protikorupčních policistů a státních zástupců začalo posuzovat politická rozhodnutí zastupitelstev měst a obcí pouze podle jediného údaje: za kolik. A když mohlo zastupitelstvo teoreticky prodat to či ono za více peněz, obžaloba je nemine.
 
Ve stejné logice ještě před uzavřením kupní smlouvy veřejně prohlašuji, že jsem ochoten za pozemky pro NEXEN zaplatit stokrát více. Stát a kraj tedy prokazatelně prodávají za stonásobně méně, než by mohli prodat. Mám podat trestní oznámení? Samozřejmě je to nesmysl. Stát má přeci zájem, aby na těchto pozemcích vznikly nové podniky a nová pracovní místa. Ale obecní zastupitelstvo má při hlasování vždy také nějaké další zájmy, kterými jsou například rozvoj či blaho obce, které se ne vždy dají přepočítat na peníze. Na tomto pozemku chceme mít benzinovou pumpu a ne stavební dvůr, proto prodáme pozemek sice levněji, ale naši občané nebudou muset pro benzin jezdit deset kilometrů daleko. Prodáme pozemky levněji místním mladým lidem, aby zde mohli bydlet, než draze Pražákům na chaty. Prodáme raději obecní hospodu místnímu občanovi, který ji již dvacet let úspěšně provozuje, než cizímu člověku, který sice nemá licenci, ale nabízel za objekt o tolik a tolik více. Na všechny tři zastupitelstva obcí byla podána obžaloba. 
 
Nemusíme ale chodit daleko. Starosta Zdeněk Zídek a zastupitelstvo Lipna nad Vltavou stoprocentně splnilo všechny zákonné podmínky pro prodej pozemku. Prodávalo firmě, kterou dobře znalo, a která již v obci proinvestovala stovky milionů korun. To však policisté, ani státní zástupkyně nevnímali. Možná, hypoteticky, mohla obec prodat pozemky lépe a možná mohli získat do obecní kasy více peněz. Třeba by pozemky koupil spekulant, který by je nechal deset let zarůstat lebedou, aby získaly na ceně. Před několika lety byli podobně obžalováni představitelé Českého Krumlova. Krumlovští starostové, krumlovští zastupitelé, nebo starosta Zídek – obžaloby, mediální dehonestace, plno bezesných nocí a nakonec plná soudní rehabilitace. Naštěstí soudci zatím rozhodují podle zdravého rozumu. 
 
Státní zástupce Ištván s policistou Šlachtou svrhli vládu, obvinili řadu lidí, přivodili mnoha lidem osobní újmy a dehonestaci, včetně ztráty zaměstnání a zničení kariéry. Ištván se Šlachtou se culí do televizních kamer a říkají, "to je přeci normální, každé obvinění nemůže skončit odsouzením, to je přeci princip právního státu". Nedivme se, že v této atmosféře i ústečtí zastupitelé o prodeji pozemku firmě NEXEN pro jistotu hlasovali tajně a jeden se zdržel. Alespoň jedno zdržení je totiž nutné pro to, aby nebylo možné obžalovat celé zastupitelstvo. Absurdní? Ne, dnešní realita našeho státu.
 
Jak dlouho bude ještě trvat, že policisté a státní zástupci budou politická rozhodnutí volených zastupitelů přepočítávat pouze na peníze? 
Ing. Tomáš Jirsa, MBA

Ing. Tomáš Jirsa, MBA

senátor PČR
krajský zastupitel
starosta
místopředseda regionálního sdružení
předseda oblastního sdružení

Více o autorovi