20. dubna 2014

Má smysl jít v květnu k volbám?

V květnových volbách do Evropského parlamentu se o hlasy voličů bude ucházet rekordní počet kandidátů. A v přímém v kontrastu s tím se obecně předpokládá, že volební účast bude i letos velmi nízká. Má smysl jít volit?

 
V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu se o hlasy voličů bude ucházet rekordní počet kandidátů. A v přímém v kontrastu s tím se obecně předpokládá, že volební účast bude i letos nízká.
Logicky se nabízí otázka, zda má vůbec smysl jít volit. Europoslanců máme málo, takže to velké země nakonec rozhodnou i bez nás, a Brusel je daleko. Volit je třeba hlavně na podzim v místních volbách, protože kandidáty na zastupitele většinou osobně známe a přejeme si dobrého starostu.
 
Jistě, starosta je pro každé město či obec důležitý, a je tedy nutné zastupitelstvo zvolit odpovědně. Dobře vím, o čem mluvím. Bydlím totiž ve Vysokém Mýtě, kde máme starostou jednoho z neslavně proslulých pozorovatelů krymského referenda. Ale zkuste se na to podívat i jinak.
 
Nutí vás váš starosta opatřovat na domy energetické štítky? Zakazuje Vám svítit určitým typem žárovky? Pokouší se z města vyhnat podniky nesmírně drahou politikou energie z obnovitelných zdrojů? A zvyšuje tím účty za elektřinu i vám? Přikazuje Vám přimíchávat do benzínu různě dotované biosložky, jejichž vliv na životní prostředí je sporný? Rozhodl se zprůměrovat poplatky ze psa s obcemi na Šumavě a městy na Ostravsku jen proto, že - bez ohledu na počet psů tam či jinde - má pocit, že i tohle bychom měli harmonizovat?
 
K našemu starostovi mám spoustu výhrad, ale nic z právě uvedeného zatím nedělá. Evropské orgány, které se zdají být daleko, mnohé z toho ovšem ať už fakticky či obrazně postupně realizují. Pokud Vám to nevadí, můžete být i nadále klidní. Ale jestli Vás to znepokojuje, měli byste jít v květnu volit. Ať už chceme nebo ne, budoucnost Evropy je i naše budoucnost.
prof. RNDr. Josef Hynek, MBA Ph.D.

kandidát ODS pro volby do EP
zastupitel