18. ledna 2014

Pressklub

Hostem diskusního pořadu rádia Frekvence 1 byl předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Na Frekvenci 1 právě teď začíná Pressklub a naším dnešním hostem je senátor za Občanskou demokratickou stranu, pan Jaroslav Kubera. Dobrý den. Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Dobrý den. 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Stále jste pyšný na to, že jste člen ODS, pane Kubero? Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Zatím stále a zůstane to tak. Protože to, čeho se teď všichni obávají, že starostové za ODS houfně přejdou k novým hnutím za lepší volbu, za změnu, to je možné že takoví budou. Ale voliči naštěstí příliš toto nemají rádi. Byť je to těžké a také často dostávám maily typu, jako kdybyste kandidoval sám, tak byste měl ještě víc hlasů. Já to už neudělám a myslím si, že to není ani seriózní. Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:
Já tedy připomenu, že my tento rozhovor natáčíme několik hodin před kongresem Občanské demokratické strany a ještě tu důležitou okolnost, která už tady zazněla, že vy jste primátorem města Teplice. Aby posluchači věděli, kdyby náhodou nebyli zasvěceni, z jakého titulu hovoříte o těch starostech a primátorech. Obáváte se kongresu ODS, který bude o víkendu? Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Neobávám, neobávám. Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Nic tam nemůže nastat? Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Může tam nastat všechno možné. Je pravda, že někteří funkcionáři ODS nepochopili tu situaci a myslí si, že je vše při starém a z toho důvodu chtějí opět volit předsedu výkonného nebo prvního místopředsedu a další čtyři místopředsedy. Můj návrh je, aby se volil předseda, první místopředseda a pouze dva. A i to je podle mě hodně. Protože ta doba, kdy funkce v ODS znamenala, například místopředseda měl skoro jisté ministerské křeslo, pokud ODS se dostala do vlády. Ta doba je pryč, ta teď není, takže není důvod, abychom nezeštíhlili. A kromě toho v koaliční vládě se lze vymlouvat na to, že nejde zeštíhlit počet ministerstev, protože musíme ustoupit koaličním partnerům, ale v ODS to je jinak, v ODS si můžeme to vedení udělat tak velké, jak potřebujeme. Například třeba jenom předseda a jeden místopředseda, protože místopředseda už z toho názvu přece plyne, že ten zastupuje předsedu, když má chřipku nebo když nemůže vykonávat funkci. Ale proč by jich mělo být ještě pět? Je to podobné jako na radnicích, kde často bývá pět náměstků. V poměrně relativně malém městě my máme například jednoho a jedno město, které nebudu jmenovat, jich má pět. My nemáme žádné podniky komunální... Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Počkejte, které? Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


To vám neřeknu to město, protože tam je primátor z ODS, takže nebudu panu kolegovi kazit... Oni mají devět svých podniků, což je mimochodem jedna z příčin problému, protože to jsou ty dozorčí rady a představenstva, kde si politici dohazují místa. My nemáme ani jeden. Ono to nejde udělat zákonem, obce mohou zřizovat takové podniky. Ale tam, kde je primátor nebo starosta z ODS by to prakticky nemělo existovat. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Dokázal byste si tipnout, pane Kubero, kdo bude za týden předsedou Občanské demokratické strany? 

Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Tipnout bych si dokázal, myslím si, že to bude pan profesor Fiala, protože ty nominace má z regionů. Problém je to, že regiony jsou něco jako kraje, ty vznikly zcela uměle, protože vznikly kraje a na kongres jedou delegáti z oblastí, čili lidově řečeno z bývalých okresů. Takže ona ta nominace z regionu nemusí být úplně stejná s názorem těch delegátů. Takže může se přihodit leccos, ale myslím si, že v případě pana profesora Fialy tomu tak skutečně bude, protože lidé obecně mají, mají rádi spasitele a hodně na ně spoléhají, ale ono to tak není. Sebelepší předseda tu stranu nezachrání, zachránit ji může jenom těch 20 tisíc členů a to tam, kde oni žijí, tam kde oni figurují, tam kde oni jsou zastupitelé. Ten sám předseda, spíš vedení může pokazit renomé těm starostům. Ale oni jsou relativně svobodní, takže mohou fungovat a teď to dokázaly volby na Zlínsku, kde náš kandidát v této nejhorší době, jakou ODS zažila, postoupil do druhého kola. To je nevídaný úspěch a jenom svědčí o tom, že když se nasadí kandidát ne podle toho, jak je komu sympatický nebo není ve vedení strany, ale jak je sympatický voličům. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


No a koho tedy vy byste rád viděl? Vy budete hlasovat pro pana Fialu? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Jako volby na kongresu jsou tajné a to je vždycky nejčastější otázka. A řekněte mi, jak by tedy mělo vypadat to vedení. Ale já musím říct, že první co budu prosazovat, protože ten plán je jiný, a nejsem sám, navrhuje to například i senátorský klub ODS a tam se bude o tom hlasovat na kongresu, aby kongres volil předsedu, prvního místopředsedu a pouze dva místopředsedy, při osmi nebo devíti kandidátech na místopředsedy. A důvod, proč to tak chci a proto nemohu odpovědět na otázku, kdo že to bude v tom vedení. Ten můj důvod, proč to tak chci je, že se bude opravdu volit. Protože ve chvíli, kdy snížíte počet funkcí, tak se opravdu volí a zužuje se prostor pro takové ty vy mě toho a my vám zase toho, což bývalo v minulosti běžné. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ale tak určitě je někdo, koho byste tam rád viděl. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Kdybych měl říct, koho bych tam rád viděl, tak určitě bych tam rád viděl Miloše Vystrčila, protože jednak je pracovitý, má zkušenost, není to někdo, kdo přišel ze vzduchoprázdna a není spojen, a teď zdůrazňuji, ani virtuálně. Protože ono to není vždycky tak, že někdo je špatný jenom proto, že o něm někdy někdo něco napsal. Známe mnoho případů, kdy to byla jenom mediální vlna. Ta omluva už nikdy nepřišla, když se pak ukázalo, že ten příběh se vyvíjel jinak. Nicméně nedá se s tím nic dělat. To, jak ta strana vypadá navenek pro ty voliče je důležité a oni žádnou jinou možnost nemají, než informace pochytit z médií. Takže i když je tam nespravedlivost, která tam určitě v některých případech je, tak je to marné. To znamená, že z toho starého vedení tam moc lidí nebude pravděpodobně. Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Kdo tam tak zůstane z toho starého vedení? Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Pokud se bude volit skutečně podle toho mého názoru, tak to bude výrazně jednodušší. Jestli bude Miroslava Němcová kandidovat nebo nebude, to se v tuto chvíli neví, protože ona se k tomu ještě nevyjádřila. Pravda je, že nominací má málo. Ona má nějaké nominace z oblastí, ale nemá nominace z regionů. A kromě toho ona i pan profesor Fiala jednoznačně řekli, že nepůjdou tou metodou, když mě nezvolíte předsedou, tak budu prvním místopředsedou a když ne prvním, tak třetím nebo čtvrtým. Já tomu rozumím, proč to tak je. Protože někdo se přihlásí na prvního místopředsedu a říká si, no když to nevyjde, budu aspoň je to lepší začít od toho prvního a propadávat na toho čtvrtýho, než začít u toho čtvrtýho a nebýt zvolen. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Rozumím. A už máte napsaný projev, pane Kubero? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Musím popravdě říct, že nemám. Mám napsaných jenom pár poznámek, ale tak je tomu u mě vždycky. Já si ho většinou vymýšlím až na místě. Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Na místě samém. A pojedete vlakem nebo jak pojedete? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ne, já pojedu autem, protože jezdím rád autem. A měl bych to velmi komplikované, protože bych musel někde jet autem do Prahy a kromě toho vlakem nejezdím úplně rád. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A ta póza, možná v očích mnoha posluchačů, póza říkám to záměrně, kdy tedy politici jedou vlakem na kongres. To má být jako, že se přibližujete nám obyčejným občanům, nebo co za tím čtete? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ne, já si myslím, že to je velice prozaické. Oni zjistili, že tím vlakem, zejména když se nevědělo v době, kdy se rozhodovalo, že se kongres přesunuje z Prahy do Olomouce, což nebyla moje. Já jsem prosazoval spíše kongres v Praze, ale tam ty důvody byly jednak údajně ekonomické, ale hlavně že tam byly značky těch aut takové, co byly potom probírány v novinách, čtyři čtyřky a podobné, což tady tím vlakem opravdu nehrozí. Ty vlaky mají úplně jiná čísla, než mají automobily. Ale tady to bylo opravdu prozaické, protože se zjistilo, že je to velmi pohodlné a ten hotel tuším, že je blízko hlavního nádraží, takže v tom asi žádný záměr nebo snaha nějak politicky se někomu zalíbit, to asi opravdu ne. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A myslíte, že kmotři, to bude téma číslo jedna na kongresu? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ne, já si myslím, že kmotři se velice rychle přesunují do jiných krajin, tam kde jim něco kyne. Nemyslím zemi, ale myslím směrem k novým koaličním stranám. Protože tady jakmile vidí, že tady už jim nic nekyne, tak myslím si, že ten jejich vliv je teď velice slabý. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:

 
A co budete dělat bez kmotrů? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já s tím žádný problém nemám. Já jsem se ke kmotrům nikdy ani nepřiblížil a nijak mi to nescházelo. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Vy ne, ale tak ta strana přece jenom do jisté míry byla s některými jmény nebo je s některými jmény spojena, tak. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ale já myslím, že právě naopak. Pokud oni ten vliv ztratí, tak pro tu Občanskou demokratickou stranu to bude jenom dobře. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Myslíte? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Myslím, jsem o tom přesvědčený. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A domníváte se, pane Kubero, že ODS jako taková se už v této chvíli dotkla dna a už to bude jenom lepší, nebo ještě máte kam padat? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Dalo by se to tak říct, ale já pořád a už jsem o tom mluvil, pořád nerozumím tomu, proč někteří funkcionáři ODS ještě nepochopili tu změnu situace a chovají se stále tak, jako když to bylo v dobách, kdy skutečně funkce v ODS mohla něco přinést, nějaký post. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ale kteří to jsou? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


No ti, kteří prosazují, aby se volil předseda, první místopředseda a čtyři... 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A kdo to je, kdo to je tedy? Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Je to například část grémia a výkonná rada. Ta veliká výkonná rada, která ale na tomto kongresu končí. Ten druhý bod je, že... 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A kdo to je? Abychom to pojmenovali, kdo to je, kteří ti lidi nepochopili? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Říkám výkonná rada. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A můžete říct jména? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já je ani neumím, abych řekl pravdu. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jo takhle. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Protože tam je tolik lidí, že já je ani všechny bych neuměl pojmenovat. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jo tak, aha, vy je neznáte. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Možná vzpomínáte, když byl v Praze předposlední kongres, tak novináři se ptali delegátů, aby jim vyjmenovali místopředsedy Občanské demokratické strany a většina z nich to neuměla. To je o tom, když ten orgán je příliš velký, tak si ho ani nemůžete zapamatovat a já vždycky říkám, že velikost orgánu není přímo úměrná uspokojení. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A existuje tedy, pane Kubero, něco, co by se mohlo nazvat zdravým jádrem té strany? Takovým funkčním opravdu zdravím nezatíženým těmi všemi vlivy, kmotry, lobbistickými skupinami. Kdo patří do zdravého jádra? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já si myslím, že to zdravé jádro, čím níž půjdeme, tím je to jádro zdravější. Aniž bych se chtěl někoho dotknout, ale opravdu ono se to, je to takové jakoby gesto, že máme 20 tisíc členů a tam jsou, tam ti lidé opravdu jsou. To jsou lidé, kteří pracují na radnicích, na krajích a nemají. Ono se vždycky, u nás je taková ta snaha hodit všechny do jednoho pytle, tak to prostě není. A v té dnešní atmosféře, kdy už skutečně se bojíte koupit toaletní papír, aby vás někdo neobvinil, že jste ho mohl koupit levněji. Ta doba v tomto smyslu je opravdu pro ty malé starosty třeba velice nebezpečná. Oni se vlastně bojí konat, protože si nejsou nikdy jistý. Protože ono na někoho plivnout je strašně snadné. Jo, říkat že jste prodal zahrádku za nějakou cenu a já si myslím, že to mohlo být za víc a naopak, to je strašně snadné. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jaroslav Kubera, senátor za Občanskou demokratickou stranu je hostem Pressklubu na Frekvenci 1. Posloucháte Frekvenci 1 a ve studiu s námi sedí Jaroslav Kubera, primátor Teplic a také senátor za ODS. Které osobnosti zajímavé historicky jakkoliv související s ODS jste pozvali na kongres? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já vím, kam míříte. Samozřejmě, že nepozvali. Je to jedna z věcí, kde já jsem se s grémiem neshodl. Já jsem se domníval, že je třeba pozvat, byť je to samozřejmě riskantní. Ty důvody byly, protože je to riskantní, protože když pozvete všechny bývalé předsedy, tak je předpoklad, že oni na tom kongresu vystoupí a mohou říct něco, jak říkal Jan Werich, co byste ani nechtěl sám slyšet, což mně se stává často, když něco řeknu. A já si myslím, že to není fér a že to riziko za to stojí. Protože vy dobře víte, že kdyby se náhodou stalo, že Mirek Topolánek přijede na kongres a ochranka před hotelem Clarion ho vyvede, tak z toho bude samozřejmě mediální headline, namísto toho co se na kongresu projednává. Ono z toho nic zvláštního by nehrozilo. Jednak by třeba ani všichni nepřijeli, ani není jisté, jestli třeba Václav Klaus by přijel, ale sluší se bývalé předsedy pozvat. Slušelo se pozvat i předsedu TOP 09, protože on nás pozval na jejich sněm. Ale ty obavy, obavy z toho, co by tam kdo řekl, jsou velké. Dokonce kvůli tomu se má volit již v sobotu a diskuze vlastně až po volbě, což existuje skupina lidí, ke které patřím, která bude navrhovat jiný způsob. Ne, že by se nemohlo volit v sobotu, ale... 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Prvně diskuzi a potom volbu. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


První diskuze, určitě diskuze. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Nějak to dává logiku, že. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ale ta diskuze samozřejmě by měla být směřovaná. Já také si nemyslím, že sebemrskačství a omlouvání v tuto chvíli je něco, co by nám mohlo pomoci. Teď opravdu je potřeba zamyslet se nad tím, co dělat dál. A dokonce ani nesouhlasím s tezí, že by se ODS měla vrátit ke kořenům, protože ono vrátit de facto už se některé věci se nedají odestát a vrátit se není kam. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Abychom se tedy vrátili k té otázce, kdo z těch zajímavých hostů tam nakonec bude a nebude? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


To já v tuto chvíli nedokážu. Nebude tam určitě, pokud tam někdo nebude jako host někoho, ale oficiálně pozvána byla myslím jenom Naděžda Kavalírová z hostů, jestli se nemýlím. Takže nikdo jiný by tam být neměl. 

 

 

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Což znamená, že třeba Mirek Topolánek, Petr Nečas, ti určitě nebudou. Ti se tam nijak nedostanou? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


To já nedokážu odhadnout, protože tam je systém takový, že si může člen výkonné rady pozvat hosta. Pokud je někdo pozve, tak tam přijet můžou. Ale já si myslím, že tím že už nebyli pozváni, tak asi už je to nebude ani nutit, aby tam jeli. Ale tam nejde o to, jestli přijedou. Petr Nečas by třeba ani nepřijel možná. A ono to není tak, že oni by tam mohli narušovat nějakým způsobem kongres, protože je logické, že kdyby tam Petr Nečas agresivně vystoupil, tak delegáti by na to reagovali. Ale zase zkušenost těch lidí, kteří v té politice byli a dělali chyby, jako každý děláme chyby, tak ta je přece strašně zajímavá. Když by oni k tomu přistoupili tak, že by řekli, toto už bych nikdy neudělal, nikdy bych si nepustil ministerstvo financí i za cenu, že by vláda nebyla. Ono nám, kteří jsme tu vládu neskládali, se lehce říká, neměli jsme pustit klíčová ministerstva. Ale každý, kdo někdy dělal jakoukoliv koalici, tak ví, jak je to složité a nakonec víme, proč ještě stále není vláda, když teprve 6. ledna byla podepsána koaliční smlouva. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A domníváte se, pane Kubero, že jde nějak uchopit nebo pojmenovat, jak moc ublížil ODS a ve volbách se to projevilo v plné nahotě, člověk jménem Petr Nečas? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Dá, ale je to velice těžké, protože je tam kombinace. Velice vtipně to řekla jedna seniorka, s kterou jsem cosi projednával a dostali jsme na řeč o politice a ona říkala, víte, pane primátore, když se postaví, rozum se zastaví. To je pravidlo, které je obecné, stává se tisíckrát. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Já jsem to, pardon, ještě, jak bylo to? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Když se postaví, rozum se zastaví. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Když se, jako takhle, ano. Vy jste vypustil to jedno důležité slovo. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Akorát jen málokdy to vede k pádu vlády. Vede to k nějakým manželským rozmíškám a podobně a nikdo se tomu nevěnuje. Ve Francii je teď taková drobná aféra pana prezidenta. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Tam se také rozum zastavil, asi zjevně v důsledku toho. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Tam se také rozum zastavil a partnerka je z toho skoro v nemocnici nebo úplně v nemocnici. Ale to je jenom jedna část. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Zlobíte se na něj? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já se zase tak moc na něj nezlobím a to z toho důvodu, že ona ta doba, teď je to hodnocení velmi složité. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Protože vy jste taky normální chlap, vám se taky musel párkrát rozum zastavit, ne? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já ne, já žiju 50 let s jednou ženou a já jsem takový opatrný, já jsem takový opatrník, že... 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


No to jo, ale nejste s ní 24 hodin denně. 

Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


To je pravda, ale představa, že bych mohl dopadnout o hodně hůř je natolik děsivá, že já už s ní zůstanu až do smrti, já jsem v tomto velmi konzervativní. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To jo, ale nikdy se vám nezastavil rozum v důsledku toho? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ne, rozum se mi nezastavil nikdy. Ale že by se mi nelíbily, to se mi tedy líbí. Dokonce teď nedávno jsem vypustil takovou fámu, že sháním mladou, protože už jsem poslední politik, který mladou nemá, všichni už ji mají, jenom já ne. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Takže u vás, když se, u vás to funguje tak, že když se postaví, tak se rozum nezastaví. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Dopadlo to špatně, protože... ne to se nezastaví. Ale moje žena má na to geniální fintu. Protože ona rozšiřuje fámu, že jsem strašný lakomec, takže mladý holky, který zajímají úplně jiný věci, tak ty... 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ale ta je mazaná, co? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ta je mazaná. No tak právě proto s ní jsem 50 let, že je mazaná. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ta je mazaná. No vidíte, no a kdyby to... dobře no. A co si o tom celém, o celé té story Petra Nečase, což z dnešního pohledu je téměř úsměvné, s odstupem času, jako zralý muž myslíte? Máte pro to kus pochopení? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Pro tu první část kauzy nepochybně. A dokonce... 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To je která? To je ta s tím...? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ta přírodní. Hormony, když zafungují, tak politika... 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


S tím postavením a zastavením, jasný. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Tam politika přestává fungovat, tomu rozumím a to není. Ale nechci kritizovat příliš z toho důvodu, že on ještě nikdo nevyhodnotil skutečně to období Nečasovy vlády. Zatím bylo negativní, protože ten konec byl negativní, ale časem se ukáže, že ta vláda zase tak úplně špatně nevládla. Zejména z hlediska, které já přiznám, veřejnost příliš nezajímá, protože člověku je tak nějak jedno, jestli dluh České republiky je bilion a půl nebo bilion a 800 miliard. Je jim to tak nějak jedno, protože to jakoby necítí úplně přesně, že to jsou ty jejich. Paradoxně ani zvyšování daní lidi necítí například tak, jako zvyšování cen. Když se zvýší ceny, tak každý to cítí a nadává. A ty daně nějak přijímá s takovou pokorou, jako že asi to je dobře, protože asi je to zapotřebí, protože ty peníze na něž jsou. A uvidíme teď, jak nová vláda se vypořádá, když naslibovala 60 miliard a myslí si, že je uspoří na ministerstvech, na kterých ještě nebyla ani. A teprve až tam přijdou, tak zjistí, že tudy cesta nepovede, takže daně se budou zvyšovat. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To už jsme zase o kousek dál. Ale ještě na chvilku zpět, pane Kubero, dovolte. V ODS se nenašla před tím rokem autorita, která by uměla právě panu Nečasovi říct, hele toto je špatně. Ty tady máš svoji schovanku na vládě a to takhle nejde. 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Je mi to líto, že se nenašla. Já se musím přiznat tedy k totální neschopnosti, protože já jsem se o tom celém příběhu dozvěděl teprve, až už byl mediálně známý. Já jsem nikdy s tou paní nepotřeboval mluvit. Když jsem potřeboval mluvit s premiérem, tak většinou buď na klubu, kam on chodil, ale já jsem v podstatě moc nepotřeboval. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


No, ale býval byste to otcovsky... 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Kdybych to býval byl věděl, tak bych určitě minimálně varoval, to bych udělal. Ale já jsem to opravdu nevěděl, je to zřejmě, považuji to tedy za svoji chybu. Údajně to všichni okolo věděli, ale já jsem to opravdu nevěděl. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To celé, co vedlo k pádu vlády a to co jsme se dozvěděli my občané z médií. O tom, že zasahovala policie, že zasahovala tak, jak zasahovala. To, že se někde v nějakých bezpečnostních schránkách našly sta miliony a kilogramy nebo málem desítky kilogramů zlata a to všechno, tak to najednou o tom není vidu ani slechu. Jakoby to vůbec nebylo. Co si o tom máme myslet, co se říká v zákulisí politiky? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já skutečně nevím. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Nebyla to lež jako věž celé? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ten případ, já si nemyslím, to lež ne. Ale trošku mi připadalo, že tam někdo musel zaspat, protože jsem si tak představoval, co by se stalo v jiné zemi, třeba ve Spojených státech nebo v Německu, kdyby kdosi přišel na úřad vlády a říkal, že tam jde teda s pověřením někoho zatýkat nebo něco chtít, tak ve Spojených státech by byl nejspíš mrtvý, protože ta první ochranka, která to tam hlídá, by ho zastřelila. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To beze sporu. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


A určitě ve Spojených státech by byl premiér nebo prezident informován. I když, pozor, ta americká aféra s tou agenturou také není úplně jasná. A dokonce i pan prezident Obama říká, že úplně o všem nevěděl, které všechny představitele ve světě odposlouchávali, takže to není zase nějaká česká výjimka. Ale zdá se mi celý ten příběh poněkud teatrální. A teď se na to dívám jako laik, ono sledování mohlo být mnohem prozaičtější, než vypadá v médiích. Ono to mohlo být tak, to co se běžně dělá, že manželky nasadí detektiva na svého manžílka, manžela nebo naopak z důvodu, že buď chtějí rychle toho nového přítele získat a nějakým způsobem tu manželku znemožňovat a když mám kamaráda, proč bych si najímal detektiva, kterého bych musel platit, když mám kamaráda u služby, která to dělá profesionálně. Takže ono to možná bylo mnohem prozaičtější, než to vypadá jako ta veliká nafouknutá bublina. Ale čas ukáže, co bude dál. Zvláštní je, že ty jiné případy, které byly údajně příčinou, toho ještě nejsou. Nicméně ale jedním dechem říkám, že stále ještě věřím v to, že česká justice, že on žádný případ ještě nebyl u soudu. To, že někoho policie vyšetřuje, bohužel v Čechách je to tak, že když někoho policie vyšetřuje, tak on už je odsouzený. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jasný. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


A dokonce, když je osvobozený, tak názor veřejnosti je, no bůh ví, kam ho někdo zahrabal pod koberec. Neuznáváme, protože jsme ještě nepochopili, že soud neodsuzuje, ale soudí. A osvobození toho člověka má úplně stejnou hodnotu, jako když je odsouzený. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Možná, že by občany zajímal právě ten detail s těmi obrovskými finančními prostředky a s tím zlatem. Co se o tom říká v zákulisí politiky? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já o tom vůbec nic nevím a vím, že dostávají orgány činné v trestním řízení stále dotazy, kde to zlato je a čí to zlato bylo a oni na ně neodpovídají s odkazem, že ještě není vyšetřování ukončeno, což může být pravda. Ale tu veřejnost to znepokojuje, protože má pocit, tak byl kolem toho velký humbuk a vlastně výsledek nebyl žádný. Nejhorší, co by se mohlo podle mého názoru stát, dokonce i kdyby se ukázalo, že těch důkazů je nedostatek, tak kdyby se postupovalo tou salámovou metodou, no jak to bylo za totáče, když jste měl lékárničku v pořádku, tak jste měl sjetý gumy. Prostě když tě nechytnu na tomhle, tak tě chytnu na něčem jiném. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ano, ano. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


A to si myslím, že nepatří do moderní demokratické společnosti. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jaroslav Kubera na Frekvenci 1 v Pressklubu. Posloucháte Frekvenci 1 a Pressklub, dnes se senátorem Kuberou. Jak se vám zamlouvá složení nové vlády, která už za pár dnů možná bude úřadovat, pane Kubero? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já dnes se zájmem sleduji, jak se vybírá kandidát na ministerstvo práce a sociálních věcí. Protože byla stížnost na to, že je málo žen, tak se vybírá žena. Nic proti tomu, to je v pořádku. Ale mně někdy trochu vadí ta malá pokora lidí. Mně, kdyby dokonce v dobách, kdy to bylo možné, někdo nabídl práci ministra, tak bych řekl, že ne, že se necítím na to, abych byl ministrem. Stejně tak, jako kdyby mě někdo kandidoval do Evropského parlamentu, tak bych řekl, že když neznám čtyři světové jazyky, tak určitě tam nebudu kandidovat, na rozdíl od jiných kandidátů, kteří říkají, že tam jsou tlumočníci, tak to vlastně nevadí. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Teď míříte na paní Gajdůškovou. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Mířím na paní Alenku Gajdůškovou, samozřejmě. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Když jsme u toho, jak se jí říká v parlamentu? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


V parlamentu se jí říká Al-Kaida. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Té paní Gajdůškové se tak…? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ano. 

 

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Já jsem slyšel ještě něco jiného. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:

 

No, to já neznám, já znám Al-Kaida. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Al-Kaida? Údajně se jí říká "žena za pultem". 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Pozor, to je možné, že různé kluby mají různé přezdívky. To není vyloučeno. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jo takhle. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Jinou přezdívku má u sociálních demokratů, jinou u nás. Ale pravda je jistá, že když mluví, tak odcházejí ze sálu i sociální demokraté. Ale jenom aby bylo jasno, já ji mám... 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Máte rád. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Nepatřím k těm k politikům, kteří, protože ona má jiný politický názor, tak vůbec ne. Musím říct, že ji mám svým způsobem rád, nikoliv politicky, ale nepřenáším to do toho, abych... 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ale na Evropský parlament to není, tak... 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Na Evropský parlament to není. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


A jak se říká vám, pane Kubero? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


No to já nevím. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Já jsem taky slyšel něco. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Jakou, to mi řekněte, to já nevím. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


No ne, tak je to takové, jako že… 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Takhle, já vím, jak mi říká dvorní politolog České televize Lukáš Jelínek z Dělnické Masarykovy akademie. Ten napsal kdesi, že nemohu být předsedou Občanské demokratické strany, protože jsem kabaretiér. A to byla chvíle, kdy jsem asi 10 vteřin přemýšlel, že mu dokážu, že mohu být předsedou Občanské demokratické strany, ale rychle jsem se vrátil na zem. Ale nenechal jsem si to pro sebe a říkal jsem, že na rozdíl od něj, který na plese vyhrál tak sadu hrníčků, tak já jsem vyhrál patery komunální volby a troje senátní, ale při vší skromnosti. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Já tedy nevím proč, ale slyšel jsem a teď se doufám neurazíte... 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Určitě ne. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


...že vám někteří kolegové přezdívají Che Guevara, ale nevím proč. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Aha, to je zajímavé, to mě vůbec neuráží. Ale proč, to by měli, já se jich zeptám. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


No to já právě, zeptejte se. Já bych vám možná řekl, když budu konkrétní, koho se máte zeptat, ale to už by asi bylo... 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


No, to je vidět. Vy se rád ptáte na jména, ale já se na jména ptát nebudu. Ale to já udělám jednoduše, já se na plénu normálně zeptám a on se přihlásí, to já to z něj dostanu. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To jsem zvědav. Tak, to jsme odbočili úplně jinam. Pane Kubero, řekněte, abychom se vrátili k té vládě. Je tam nějaké jméno momentálně, se kterým máte problém? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


To jsou dvě věci. První věc je, a to já souhlasím s těmi, kteří říkají, protože volby dopadly tak, jak dopadly a je úplně jedno, co si o tom já myslím, jestli měly dopadnout jinak nebo neměly. Ale takto dopadly a ten základní princip demokracie je, že když ty volby tak dopadly a ta koalice se sestavila, tak má vládnout. Ono to má velký význam i pro opozici, protože nám teď bývá často vyčítáno, že dosti aktivně nevystupujeme proti té koalici. Ale ono teď ještě není proti čemu vystupovat, protože ono heslo "na rozdíl od politiků my makáme" ještě naplněno nebylo. Zatím jeden odjel na dovolenou do Španělska, druhý odjel do Spojených států a ještě na ministerstvu nikdo nesedí. Tak teprve, až někdo bude sedět na ministerstvu a pozná zevnitř, jak ty věci jsou složité. A to já si ještě myslím, že ta opozice by se měla chovat jinak, než se často chová. Že by neměla jenom napadat a kritizovat vládu, ale že pokud vláda něco navrhne, tak ono by měla přijít s lepším nebo racionálnějším řešením. To je smysl opozice, velmi často se to neděje a končí to jenom u toho, že ty strany se vzájemně napadají, aniž by samy nějaké rozumné řešení přinášely. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


To je jasné, dobře. Ale tak když vezmeme ta jednotlivá jména, tak to vás nechává všechno v klidu? Já se ptám proto, protože na parlamentnilisty.cz jsem zaregistroval nějaký velmi zajímavý komentář, který hovoří o tom, že ta vláda je skutečně rozmanitá. Když tam ještě teď bude nějaká žena z lidu, když už je tam agent STB, když už je tam student plzeňských práv a řada jiných. Tak, je něco z toho, co vás nechává nebo co vás rozčiluje? 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Já bych mohl říct jako teď opoziční politik, že mám z toho velkou radost. Ale já z toho velkou radost nemám, protože tak samozřejmě mě rozčiluje to, že se tady bude příští úterý jednat o služebním zákonu jenom kvůli tomu, že jeden z členů vlády má problém. Tak to je nepřijatelné podle mého názoru. To by bylo opravdu upřímnější, když ta vláda nebo ta koalice tu sílu má, tak ať si ten zákon zruší, když s tím nesouhlasí. Ale dělat to takhle oklikou. A teď nepochybně bude přijat patvar, protože i ta vláda v demisi říká, že ten služební zákon, tak jak je napsán, je nepoužitelný. A já z dlouholetá zkušenosti v Senátu vím, že opravovat zákon ve druhém čtení tohoto druhu, je v podstatě nemožné, to nejde. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Ještě zkusím jinak. Kdybyste jednoho ministra z té budoucí vlády mohl exkomunikovat, kdo by to byl, pane Kubero? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


To je právě to, že on tam ještě nebyl, já vám to můžu říct až zítra. Protože teprve zítra se dozvíme, kdo že bude tou ministryní práce a sociálních věcí. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jo takhle a to vás dráždí, viďte, že hledají tu ženu? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Ne, to vůbec ne. To já mám, tak já na úřadě mám 90% žen, naopak. Ale je tam jedna, kterou dlouhá léta znám a tam bych vám odpověděl, ale to se dozvím až zítra, tak já vám to zítra řeknu. 

 


Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Tak to zkuste naznačit jenom, protože stejně to vysíláme až v sobotu. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Když to vysíláte v sobotu, tak v případě, že by to byla Marksová-Tominová, tak by mě to velmi znepokojovalo. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Proč? 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Protože jí dlouhou dobu znám a je to přesně ten typ, kdy ty peníze by tekly horem pádem. Není to ten typ, který říká je potřeba pomoct tomu, kdo pomoc potřebuje, ale neutrácet ty peníze zbytečně. Ona je opravdu silná sociální. Ona bude ty peníze rozdávat a celkem, jestli se zadlužíme, to potom ať si to po nás vypije. Takže to by mě mírně znepokojilo. Ale jinak já zase si netroufnu, to co třeba udělal prezident, on to udělal úmyslně, že dehonestoval ty ministry, ještě ani na ta ministerstva nedošli, to je Miloš Zeman. Ale já nad tím nepláču, protože já jsem byl ten, který říkal, nejprve upravte ústavu a pak volte prezidenta. Všichni, včetně Jiřího Dienstbiera křičeli - na to nemáme čas, uvidíme potom. A teď všichni by najednou chtěli měnit ústavu a měnit prezidentské pravomoci, to si měli rozmyslet dřív. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Rozumím. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Protože to se teď dodatečně dělá velice špatně. A dělá se to účelově, bude ústava pro Miloše Zemana. Ale při dalších volbách může být prezidentem někdo jiný a zase budeme, protože tento je hodný, ten už nám to dělat nebude, tak to zase vypustíme. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Pane Kubero, náš čas se naplnil. Díky za to, že jste přišel na Frekvenci 1. 

 


Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Těšilo mě, děkuji za pozvání. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Jako vždycky to bylo zajímavé a příjemné a těšíme se na příště. Mějte se moc pěkně a na shledanou. 

 Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu ODS:


Děkuji, na shledanou. 

 Luboš Xaver VESELÝ, moderátor:


Hostem Pressklubu na Frekvenci 1 byl senátor za Občanskou demokratickou stranu pan Jaroslav Kubera a teď nás čekají zprávy. 

Jaroslav Kubera

předseda senátorského klubu
primátor
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení