29. října 2013

ODS spadla až na dno

(Ústecký kraj) Ústecký kraj – Jediné poslanecké křeslo, které získala Občanská demokratická strana (ODS) na Ústecku, patří Radimu F. Holečkovi, lídru kandidátky. ODS tak z voleb v Ústeckém kraji vyšla jako poražená. V rozhovoru Holeček označil volební výsledek ODS za naprosté dno, od něhož se musí jeho strana konečně odrazit.

Říkal jste, že ten propad ODS pro vás není překvapující. Ale tak obrovský pád je už přeci jenom na pováženou, nemyslíte? 

Osobně jsem celostátní výsledek v intervalu 5 až 10 procent očekával. 7,7 procenta je historicky nejhorším výsledkem a jako takový samozřejmě na pováženou je. Považuji jej za pomyslné dno, od kterého se nyní musíme odrazit. Jsem přesvědčený, že se nám to podaří. 

Jaký je váš recept na zlepšení renomé ODS? 

Každodenní práce. Hodně teď bude záležet na práci našich starostů a zastupitelů obcích. ODS má více než 20 členů a stále je silně ukotvená na komunální úrovni. Odtud se musí znovu začít. Jako poslanec budu tomuto snažení maximálně nápomocný. 

Kdo myslíte, že postaví vládu? Pravice, nebo levice? 

Někde jsem četl, že faktickým vítězem voleb je prezident Zeman, což mi s ohledem na rozložení sil v Poslanecké sněmovně připadá jako trefné. Jsem rád, že levice, tedy ČSSD a KSČM, nemá ve sněmovně většinu. Odhaduji, že povolební jednání budou velmi složitá a sestavení funkční vlády se hned tak nedočkáme. 

Kde vidíte příčinu krize vaší strany? 

Odpověď na tuto otázku vyžaduje hlubší zamyšlení. Za hlavní příčinu považuji naše vládní angažmá, kde jsme jako nejsilnější vládní strana logicky nesli největší politické náklady. A ve spojení s tím, za jakých okolností vláda Petra Nečase skončila. 

Co jako poslanec uděláte první a na co se chcete zaměřit? 

Je to pro mě zcela nová situace a v tuto chvíli neumím přesně popsat své první kroky v Poslanecké sněmovně. Určitě se ale budu snažit o to, abych byl co možná nejdříve užitečný pro voliče, kteří mi svým hlasem dali mandát. 

(Autor: Janni Vorlíček)

Mgr. Bc. Radim Holeček

poslanec PČR
člen místní rady
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení