Rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes
5. září 2013

Bohuslav Svoboda: Rozhovor pro deník Mladá fronta Dnes

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda uhájil na sněmu ODS druhé místo na kandidátce do sněmovních voleb. Jenže už tak rozklížená strana v Praze se mu půlí pod rukama. S pádem primátora Bohuslava Svobody ztratila ODS po více než dvou desetiletích vládu nad Prahou. Kritika Svobody zesílila na úterním sněmu. Dohadovali se na něm o kandidátce do Sněmovny.

Pane předsedo, máte nyní pocit, že je pražská ODS jednotná? 

Úterek ji sjednotil. Určitě na úrovni regionální rady to je jednoznačné. Na úrovni sněmu také. 

Jak vznikl ten rozkol mezi vámi a exministrem Tomášem Chalupou, že to dospělo až ke kandidátce à la Svoboda bez Chalupy a Chalupa bez Svobody? 

Byl to názor členské základny, to nebyla má myšlenka. Trošičku to odstartoval Tomáš Chalupa sám, řekl, že si nedovede představit být na kandidátce se mnou. Pak jeho ostré prohlášení na sněmu Prahy 6. Sjednotilo to názor regionální rady, že by na kandidátce být neměl. Velmi ostře se vymezil proti mně, proti politice, kterou ODS nastolila. To prohlášení je tak ostré, že to vyvolalo toto. Jinak by to v diskusi mohlo vypadat jinak. 

Straníků, kteří nesouhlasí s vaší politikou uvnitř ODS, je ale víc. A ne málo. Přibylo jich po zrušení oblastí ODS Prahy 4, 12, které v té době byly spíše proti vám. Překvapuje mě, že po tom všem stále hovoříte o jednotě... 

Samozřejmě každé vylučování nebo pozastavování činnosti je vždy věc složitá a citlivá. Pravda je, že na obou sdruženích byly velmi závažné problémy. Všechny orgány ODS potvrdily, že tu docházelo k porušování stanov včetně přijímání černých duší, a rozhodly, že zrušení obvodů bylo v pořádku. Zrušila je ale výkonná rada – to je celostátní věc. Nezrušila je Praha. 

Naposledy, když jste zmiňoval, že je ODS jednotná, bylo to ve chvíli, kdy jste končil jako primátor. Co považujete za váš největší počin ve funkci? 

Byly nastaveny mechanismy, které už nikdo nedokáže zvrátit. Těžko se zruší zakázky pod lupou na webu magistrátu, kde se objeví záměr, že má být výběrové řízení. Ukáže se tam, kdo se přihlásil, jak to proběhlo a kdo vyhrál a jak se to plní. Nikdo nezruší rozklikávací rozpočet. Na některé komodity se dělají elektronické aukce. To jsou věci úplně zásadní. Nemám nic, co bych řekl, zásadnějšího. Je to změna filozofie a otevření prostoru pro veřejnost. 

Člen ODS z Prahy 10 Milan Richter nedávno řekl, že současné vedení dělá chybu, protože o tom, co jste slibovali, jen mluvíte. Nemáte pocit, že jste jako primátor spíš mluvil, než konal? 

Je mi možné vyčítat, že jsem mluvil málo. Když se podívám na vše, co je uděláno a co z toho ví veřejnost, tak chyba je, že jsme to neprodávali každou hodinu a pořád dokola. 

Teď zpětně, když to hodnotíte, co se vám nepovedlo? 

Třeba v Dopravním podniku bych postupoval daleko tvrději. Snažil bych se ze všech sil podržet nové vedení v čele s panem Lichem, když byla proti němu odstartována akce, kdy byl odvolán. Ale příliš jsem ctil roli dozorčí rady, která je ze zákona vykonavatelem práv akcionáře. Dnes vím, že jsem se měl pokusit jejich čin změnit. To byla veliká chyba. 

Co jste cítil v momentě, kdy vás zastupitelstvo odvolávalo z funkce primátora? 

Slovo úleva není správné, ale na druhou stranu já byl "odvoláván" asi jednou za šest neděl. 

Ano, často se o tom hovořilo. 

Vždy kolovala zaručená zpráva, že na tom příštím zastupitelstvu už mě odvolají. Ve chvíli, kdy se to stalo, bylo jasné, že už se nebude opakovat ta věčná hrozba. Bylo to, jako když doběhnete do cíle. Druhý byl pocit určitého zmaru. Něco jsem začal dělat s určitou představou. Najednou nic není. Všechno z hodiny na hodinu padá, přestane fungovat tlačítko na otevírání vjezdu na parkoviště u radnice. To jsou nepodstatné věci, ale jde to rychle. 

Někteří straníci vám ale vyčítají, že za vámi jako za primátorem nic nezůstalo, že jste jen zadával audity na všechny strany. Jak to vidíte, nebylo by lepší cílit také na větší věci, nové projekty?
 

Řadu významných věcí jsme udělali. Úřad plně funguje a přitom náklady na jeho provoz klesly asi o 12 procent. Podařilo se snížit cenu za stavbu čističky odpadních vod z 15, 16 miliard na pět. Za tím je dost práce. Není to o tom, že by se udělalo málo nebo malé věci. Převzali jsme město v situaci, kdy jeho téměř veškeré peníze už byly zasmluvněny. Když někdo takto utrácel příjmy města dopředu, ten, kdo přijde pak, vůbec nemá šanci, aby udělal nějaký velkorysý projekt. 

Vaším velkým tématem se stal boj proti kmotrům. Někteří vaši spolustraníci to nazývají honem na čarodějnice. Máte pocit, že zmizeli kmotři z pražské ODS? 

Dovoluji si protestovat proti pojmu hon na čarodějnice. To znamená, že je to hon na něco, co neexistuje. My se asi shodneme, že čarodějnice nejsou. Myslíte si, že ODS nebyla v Praze řízena zezadu, že neměla lidi, kteří se snažili ovlivňovat chod města zvenčí? 

Jak je to teď? 

Je to boj proti zlu. Tečka. Boj jsme zahájili a myslím si, že velmi úspěšně. Situace se velmi změnila. Vlivové skupiny, které se snažily něco ovlivňovat přes ODS, jsou nyní, nedá se říci odstavené, to člověk nikdy neví, ale pořádně oslabené. Nyní ODS nemá žádná taková spojení. 

Hovoříte o jakési čistší ODS a přitom vaším zákulisním spoluhráčem je Filip Dvořák, bývalý radní spojovaný s pochybnými zakázkami, jež často vyhrávala firma Navatyp, a s dalšími kauzami. To není zrovna kladná persona pražské politiky. Právě naopak. 

Filip Dvořák je, správně říkáte, persona pražské politiky. 

Ale v tom negativním slova smyslu. 

Je člen ODS, vystupuje na půdě ODS. Nedává žádný zákulisní pokyn někomu jinému. Já tu nejsem od toho, abych se hrabal v historii a hledal, kdo byl svatější a méně svatý, jde o to, aby strana ve chvíli, kdy za ni nesu odpovědnost, fungovala maximálně otevřeně. Pro mě jsou si všichni před Bohem rovni, pokud pracují dobře, férově, čistě, bez postranních úmyslů. 

A Filip Dvořák je člověk, který může být reprezentant té – jak říkáte – čistší ODS? 

Dvořák je dnes člověk, který pracuje pro ODS a pracuje pro ni veřejně. Takový člověk mi nevadí. Pokud začne něco dělat špatně, tak ODS řekne ne. 

Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady
zastupitel statutárního města
místopředseda Stínové asociace krajů ODS

Více o autorovi