ODS bude mít lepší výsledek, než si zaslouží
4. září 2013

Jaroslav Kubera: ODS bude mít lepší výsledek, než si zaslouží

 
V jaké je teď, před volbami, ODS kondici?
 
To je, myslím, všeobecně známé. Ale já říkám, že její volební výsledek bude lepší, než si zaslouží. Zavinila si to samozřejmě sama. Ale nejen sama. Kdo pozorně sledoval historii té „stoosmnáctky" až po tu „stojedničku" a nakonec po „ne-stojedničku", tak musí cítit, jak těžké je vládnout koaličně. V sestavě, která začala s Věcmi veřejnými a pokračovala s LIDEM. To nese náš volební systém.
Teď se zas objevila poptávka, aby se změnil volební systém - ale všem říkám: žádný volební systém volby nevyhrává. Ale ukáže se to po volbách - možná v květnu budeme mít další volby, to vůbec není vyloučené. Pokud nebude možné sestavit rozumnou vládu, tak se může zase sněmovna rozpustit. Je pravda, že někdo může sestavit menšinovou vládu, ale takové vládnutí je taky pro kočku, protože nefunguje.
 
 
Když jsem se ale ptal na kondici ODS, myslel jsem spíš na momentální hádky o kandidátkách na severu republiky, nečitelnost situace v Praze...
 
Důvod tzv. vnitřních bojů je velmi prozaický. Byly doby, kdy se počítalo, kolik kandidátů se může reálně dostat do sněmovny, a ty počty byly: pět, šest, sedm. Dnes jsou to počty: jeden, dva. Takže tlak dostat se na místo, které je relativně volitelné, je obrovský. 
 
 
Tam je právě ten problém včerejšího propočtu deníku Insider: v některých krajích by při černém scénáři nedostala ODS ani mandát...
 
Já z té situace nemám strach. Jestliže existuje několik důvodů, proč ODS nevolit - a někteří lidé říkají: "já jsem vždycky volil ODS, ale teď už ji volit nebudu" -, tak řada těchto lidí nakonec, myslím, zatne zuby při vidině opačné varianty - a té ODS to tam hodí. 
 
 
Kdyby volby potvrdily propočty Insideru a ODS získala 12, jen v optimistické variantě 30 poslanců, z vašeho pohledu: pomohlo by jí to, nebo ji to naopak dorazilo?
 
Vzhledem k 20 tisícům členů ODS určitě nezmizí, určitě je pobyt v opozici pro každou stranu prospěšný. Ale na druhou stranu je opozice velmi pohodlná. Vede k lenosti. Cílem je připravit se na vládnutí, na další volby, kdy mám šanci uspět. To, myslím, v minulosti nebylo. 
 
 
Mám ale teď dojem, že se ODS chová, jako by volby měly být až za půl roku. Co teď podle vás dělá ODS špatně a naopak - co by dělat měla?
 
To, že je teď ODS pomalejší - všichni už mají kandidátky a ona je nemá -, to si myslím, že je naprosto správně. Kdo sestaví kandidátku poslední, může reagovat na to, jestli za sociální demokracii kandiduje v nějakém kraji její předseda, a může nasadit proti němu stejnou váhu. Když někdo nasadí v kraji silného ekonoma, těžko proti němu postavíte filosofa. Z tohohle hlediska to žádná chyba není.
A ohledně kampaně: já dlouhodobě prosazuju v ODS, aby nedělala negativní kampaň, neútočila na soupeře, ale starala se o svůj program. Ono to totiž nefunguje. Ale to dělají i jiné strany, myslí si totiž, že když budou plivat na konkurenci, získají nějaké hlasy. Já to nikdy nedělal a vždycky se to vyplatilo. 
 

A splní vám ODS v těchto volbách, že nebude mít negativní kampaň?
 
Já doufám, že alespoň částečně. Ona je tam inspirace ze Spojených států, kde to je běžné, ale v USA bere volič všechno asi s 80procentní rezervou. Takže když prezidentský kandidát prohlásí o svém protivníkovi, že se počůrával ještě v patnácti letech, tak mu to v podstatě neuškodí. U nás to může mít na voliče vliv. A v rozjitřené době vkládat ještě do kampaně negativismus je, myslím, špatně. 
 
 
Na co bude hlavně ODS lákat voliče? Zatím to vypadá hodně na antikomunistickou notu...
 
Útočit teď tím, že hrozí návrat před únor 1948, je podle mě už irelevantní. I když neříkám, že to není možné, co udělají komunisté, když se dostanou k moci, je velice těžké odhadnout. Teď jsem zrovna zjistil, že se sešel hejtman Bubeníček se severokorejským velvyslancem - zřejmě aby se inspiroval, jak v budoucnu postupovat. 
Pro mě je spíše přijatelné srovnání s dobou po 21. srpnu 1968, s tím obdobím normalizace. To je, myslím, lepší přirovnání, i když samozřejmě taky kulhá.
Nečasova vláda - která ještě nebyla zhodnocena, protože to, jak to dopadlo, přináší jen negativní hodnocení - opravdu dosáhla krvavými kroky snížení schodku. To lidi moc nezajímá, ale strašení Řeckem není tak úplně mimo. Situace EU je docela dramatická, už se ukazuje, že Řecko potřebuje další balíček pomoci.
 
 
Takže toto jsou hlavní témata, o kterých chce ODS mluvit? 

Hlavním tématem ODS by mělo být "nepřekážet". To, co naopak Nečasova vláda neudělala, bylo opatření proti buzeraci lidí. Minulé vlády umožnily - jak já říkám - ekoteroristům, aby sdružení o třech lidech blokovalo výstavbu dálnice. Památkářům, aby mohli neskutečně buzerovat lidi, což dělají nakonec dokonce i úřady. Nic se také neudělalo pro to, aby nepřibývaly zákony geometrickou řadou. A podnikat v takovémto prostředí je těžké.

 

(Autor: Jan Němec)

Jaroslav Kubera
předseda senátorského klubu
primátor Teplic
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení

Více o autorovi