1. srpna 2013

Události, komentáře

Hostem komentovaných událostí ČT24 byla místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ve Žďáru nad Sázavou je předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Dobrý večer. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Dobrý večer přeji. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ve studiu je se mnou statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Hezký večer. 


Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:
 

Hezký večer vám i divákům. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

A stále je s námi ministr kultury Jiří Balvín. Ještě jednou dobrý večer vám. Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

Dobrý večer. Tady už se to teda opravdu nedá moc vydržet. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

My jsme rádi, že jste to vydržel. Ještě prosím, setrvejte, abyste mohl reagovat na to, co zazní ve studiu. Paní předsedkyně, není věcí ministra, koho chce v čele organizace, kterou ministerstvo řídí? Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

To jistě věcí ministra je. Ale musí to být ministr, který má právo takové zásadní kroky dělat. Vzpomeňme si, že Jiří Rusnok, jmenovaný předseda vlády, řekl v úvodu nástupu, že jeho vláda nebude činit žádná závažná personální rozhodnutí. A najednou jsme svědky den za dnem, praská jedna rána za druhou a ta dnešní pro mě, musím říct, byla teda velmi silná, protože se ukazuje, že pod tou hlavičkou odbornosti, kterou si nasadili jako aureolu všichni ministři této nové nelegitimní vlády, tak se ukazuje, že jde pouze o to, že všehoschopní ukazují, jak lze snadno vyhodit ty schopné. Já považuji pana ředitele Buriana za člověka výjimečných kvalit, prokázal to svým celým životem. Pan ministr neměl jediný důvod, pan ředitel neudělal jediné rozhodnutí ať už personální, nebo programové, nebo jakékoliv, na základě kterého by ho mohl negativně hodnotit. Řekl, že audit nečetl, řekl, že si pana ředitele velmi váží. Tak prokristapána, kde je ten důvod, proč ho musel dneska vyhodit? Snad jediným důvodem je, že se tedy setkal s panem předsedou odborů a ten ho poslal k dalším odborům a ti se domluvili, že takhle se to má dělat. Mně to připadá naprosto šílené. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane místopředsedo, váš předseda ČSSD Sobotka požádá premiéra Rusnoka, aby zajistil tedy návrat Jana Buriana do funkce. Je to i váš požadavek? Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Je to dopis pana předsedy Sobotky. My se uvidíme zítra na jednání politického grémia. Já musím obecně říct, že také nejsem příliš šťastný z toho, že vláda, u které ještě sněmovna nehlasovala o vyjádření důvěry, dělá některá razantní personální rozhodnutí a také jsem dnes vyzval pana premiéra Rusnoka, aby svým ministrům doporučil zdržet se takového jednání do příští středy. Chci ovšem poznamenat k paní předsedkyni Němcové, že jakkoliv sdílím její rozhořčení nad takovými personálními postupy. Vy jste se chovali v roce 2006, jako ODS, úplně stejně, paní předsedkyně. První Topolánkova vláda po volbách v roce 2006, která neměla důvěru Poslanecké sněmovny a vládla v demisi, dělala řadu personálních rozhodnutí. Odvolávali jste jak na běžícím páse náměstky na ministerstvech, v resortu ministerstva kultury, kam váš premiér Topolánek dosadil jako nestraníka pana Štěpánka, odvolal tento váš ministr bez důvěry a v demisi tehdejšího ředitele Národního divadla Dvořáka, odvolali jste tehdy například šéfa Národního památkového ústavu Hájka, který nedostal ani zdůvodnění. Čili chovali jste se přesně tak, jak se dnes možná, dá se ta paralela udělat, chovají někteří ministři. A vy to dnes kritizuje. Bylo by dobré, abyste se nejdřív omluvili za to, že v minulosti jste se tak chovali, uznejte, že to byla chyba a pak kritizujte současnou vládu. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Paní předsedkyně, nedělají tedy toto všechny vlády? 

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Do jisté míry se dá říci, že každá vláda má na svém účtě dobrá i špatná rozhodnutí. A já ten pokřik pana Haška absolutně odmítám, protože kdyby ho myslel vážně a poctivě, tak začne sebou, sociálními demokraty. Dá na stůl svůj účet a řekne, co oni tak personálního skvělého dělali v době pana Tvrdíka a ostatních. Dá na druhou stránku ty dobré věci a začneme je porovnávat. V této věci musím říci, že je to nelegitimní vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny. Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Vaše taky neměla. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Neprošla žádnými volbami, žádnými volbami neprošel jediný ministr ani pan předseda vlády Rusnok. Je to Zemanova hradní vláda, kterou rozumím, že pan Hašek musí obhajovat, protože teď jde o ten střet uvnitř sociální demokracie, aby se panu prezidentovi zalíbili a aby tedy získali šanci na tu příští vládní angažmá, na které se tolik těší. A myslí si, že když před ním ohnout hřbet, takže tím si toto zajistí. Já jenom říkám, že to pravda není, že se bavíme o vážné situaci... Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Paní Němcová, já si vyprošuji, abyste se takovým způsobem... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Prosím, nechte jen domluvit paní Němcovou. Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Abyste se takovým způsobem vyjadřovala o sociální demokracii. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Já vám říkám, že jde o vážnou... Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Kam jste dovedli Českou republiku, to je vaše vizitka. A něco je příčina a něco následek. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane Hašku, máte převahu, protože jste ve studiu. Nechte domluvit paní Němcovou, hned dostanete slovo. Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Samozřejmě. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Já prosím pana Haška, aby na mě nekřičel. Já se ho nebojím. Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Já na vás nekřičím. 


Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Já tady jednoznačně říkám, že ten krok, který udělal pan ministr Balvín, je naprosto šokující. Odborná obec stojí proti němu. Umělecká obec stojí proti němu. Politici mají výhrady a říkají, je to vláda, která neprošla volbami. Jediný z těch ministrů nebyl občany, nedostal jediný hlas občanů. Nemá se komu zodpovídat. Tak v této chvíli já jsem přesvědčena, že to je fatálně špatný krok a pan ministr se usvědčil sám, když své kroky zdůvodňoval. Audit nečetl, radil se s odboráři. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

To už jsme slyšeli. Pane místopředsedo, přece premiér Rusnok říkal, že žádné personální čistky bez důvěry vláda dělat nebude. Nezviklá vás to ve vašem rozhodnutí snažit se přesvědčit vaše poslance, aby dali této vládě důvěru? Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Jakkoliv považuji ta personální rozhodnutí za chybu, a to jsem řekl, a v tom se shoduji s paní předsedkyní Němcovou, možná to teplo působí i ve Žďáře i v Praze a není potřeba zvyšovat hlas na žádném místě České republiky. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Já jsem v chládku, klid. Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Já jsem jenom paní předsedkyni si dovolil podotknout, že prostě tu byla i jiná vláda, která nedostala důvěru sněmovny, vládla v demisi. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Například vaše. Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

A přesto byla činěna významná personální rozhodnutí. Posunuli jsme se dál. Jsme v roce 2013, mně se nelíbí, že ministři této vlády, jakkoliv mě s nimi můžete spojovat, prostě rozhodují ještě předtím, než sněmovna hlasuje o důvěře této vládě. A já jsem dnes pana premiéra Rusnoka veřejně vyzval, aby se nic takového už neopakovalo a aby se prostě vyčkalo, jak dopadne hlasování o důvěře vládě příští středu na půdě sněmovny. Myslím, že to je aspoň bod, na kterém se, paní předsedkyně, můžeme shodnout. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane místopředsedo, zatímco vy jste ve studiu. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

To se shodneme. Já k tomu pouze dodám, že my jsme vyzývali pana ministra Rusnoka několikrát a bylo to bez úspěchu. Možná se můžeme těšit, že od zítřka už budeme úspěšnější. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pan místopředseda je ve studiu, paní místopředsedkyně je v chládku, ale pan ministr je skutečně poměrně v nesnesitelném prostředí, kde na něj útočí invaze komárů. Pane ministře, já se velmi omlouvám, vidím, že je to nesnesitelné. Nicméně my jsme skutečně chtěli, abyste mohl ještě reagovat na to, co zazní od politiků. Za chvíli vás propustíme. Pane ministře, možná jste tedy tím svým dnešním krokem neprokázal vládě dobrou službu týden předtím, co se budete ucházet o hlasy poslanců ve sněmovně. Nevyčetl vám to třeba premiér Rusnok, váš krok kritizují někteří poslanci ČSSD, dokonce i někteří poslanci KSČM. Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

Za to se velmi panu premiérovi omlouvám, jestli jsem toto způsobil. Ale já jsem opravdu neměl tolik času, protože pan docent Burian měl nastoupit od 1. 8., a já jsem chtěl zabránit těm nevratným krokům, které by měly třeba mnohem větší finanční dopad na ztrátu Národního divadla, a proto jsem to udělal takhle. Znova se za to omlouvám. Nicméně děkuji panu místopředsedovi Haškovi, že mně osvěžil paměť právě těmi kroky, které dělali ti, kteří teď v současné době nejvíce křičí. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Takže si ale uvědomujete to, že jste možná vaší vládě zkomplikoval situaci před středečním hlasováním o důvěře vašemu kabinetu. 


Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

Teď jsem na řadě já, předtím byl na řadě pan ministr Žák, který se taky bál, aby se neuskutečnily nevratné kroky. S panem premiérem Rusnokem jsem o tom nemluvil, i když jsme se tady viděli, tak jsme nechtěli využívat tento pietní akt, abychom řešili naše případné pracovní problémy. Takže jistě s panem premiérem zítra máme vládu v 9 hodin, takže jistě o tom s ním budu mluvit. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ale počkejte, pane ministře, tak přece sám premiér Jiří Rusnok říkal, že žádné personální čistky dělat nebudete. Vy se teď trochu stavíte jakoby do role oběti nebo jakoby člověka, který se omlouvá za to, že udělal nějaké změny, ale sám premiér říkal, my bez důvěry žádné dělat nebudeme. Teď ty změny běží jedna za druhou. Bylo to nutné, nezbytné dělat je předtím, než jste vůbec požádali sněmovnu o vyslovení důvěry? Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

Já jsem nedělal tolik kroků, to bylo vlastně jenom v mém nejbližším okolí, kdy jsem vyměnil jednoho náměstka a jednu vedoucí úřadu... 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

A navíc k tomu ředitele Národního divadla. Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

...nebo ředitelku úřadu. A navíc ředitele Národního divadla. A já jsem se dostal do časového presu, který jsem já nezpůsobil. To způsobili mí předchůdci a paní ministryně, kdy pan docent Burian nastupoval pro mě ve zcela nesmyslný datum 1. 8. Nevím, proč nenastupoval 1. 6., nevím, proč nenastupoval 1. 9. a tak dále. Tudíž já jsem, znova opakuji, chtěl zabránit některým nevratným krokům. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane ministře, odvoláte zítra i ředitele Národní galerie Jiřího Fajta? Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

S panem docentem Fajtem jsme mluvili. Já jsem ho požádal, aby si nezkracoval dovolenou. Přijede teda, přijel zřejmě dneska, přijde zítra. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ano, nebo ne? 


Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

A budu s ním mluvit o tom. Prosím? Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ano, nebo ne? Jestli ho odvoláte, nebo ne? 


Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

Já s ním budu zítra mluvit a nechte to na tom, že s ním promluvím a proberu to, kromě toho u pana docenta Fajta je dost času na to se s ním dvakrát, třikrát sejít, tak jako jsem se sešel se současným ředitelem Národní galerie a s některými pracovníky, přečetl jsem si desítky dopisů v jeho neprospěch a v jeho prospěch. To jsou přibližně stejné hromádky. Takže rád si s ním o tom popovídám. A je to stejný případ jako docent Burian. Pana docenta Fajta si velmi vážím. Byl jsem na jeho, na jeho výstavách, je to vynikající kunsthistorik a chci s ním mluvit o tom, jakým způsobem by vedl Národní galerii. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane ministře, já vám děkuji mnohokrát. Na shledanou. 


Jiří BALVÍN, ministr kultury /nestr./:

Já taky děkuju a děkuju mnohokrát za velikánskou objektivnost v tomto případě. Děkuji. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Děkuji, na shledanou. Paní předsedkyně, necítíte bezmoc? Měsíce parlamentní politici opakují to samé, že si vláda přátel Miloše Zemana, která nevzešla z voleb, bude dělat a dělá, co chce. Co ale můžete dělat? Myslím vy, parlamentní politici. Co zmůžete, jakou cestu z toho vidíte ven? Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Pro nás nastává ta chvíle až příští týden, kdy musíme, a ta příležitost tedy tady je, říci, že takovou vládu nechceme. To je poměrně jednoduché, žádná bezmoc to není. Tady jsou přesně rozdělené ústavní role a vedle toho je také odpovědnost těch, kteří za stav věcí momentálně nesou odpovědnost. Prezident vlády znal názory parlamentních stran, rozhodl se je obejít, postavil vládu, kterou postavil, ta si nepřišla do sněmovny o důvěru a už koná, a jestliže sněmovna chce být tedy tím silným na tom trojúhelníkem vyváženém ústavním silným hráčem, tak si musí tedy velmi silně umět o to říct a v tu chvíli musí takovou vládu odmítnout. Já v tom žádnou bezmoc necítím. Mě mrzí tyhle kroky, které se dějí. Otevřeně je kritizuji, ale necítím bezmoc. Já jsem ve sněmovně připravena hlasovat proti Rusnokově vládě. A myslím, že to se ode mě jako od zákonodárce čeká. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane místopředsedo, vy tento postoj nesdílíte, nesdílíte ani obavu vašeho předsedy Sobotky ani tedy koaličních stran z toho, že Miloš Zeman ovládne zemi, že si dělá, co chce a že je ohrožen princip parlamentarismu. Kolik lidí v ČSSD předsednictvu stojí v tuto chvíli na vaší straně? Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Já vás zklamu, paní Drtinová, a překvapím. Já souhlasím s tím, co řekla paní Němcová stran toho, že neexistuje teď nějaká bezmoc ve sněmovně. Ústava přesně předepisuje, jakým způsobem musí být jednáno a hlasováno o důvěře vládě, máme tu jmenovanou vládu a ta v tom ústavním termínu požádá o důvěru a sněmovna projeví svoji vůli podle svých preferencí, podle politických klubů nebo u nezařazených poslanců podle jejich vůle. Co se týká sociální demokracie. Slova pana předsedy Sobotky beru na vědomí. Nicméně já jsem je předtím slyšel od Miroslava Kalouska. A já vás ubezpečuji, že sociální demokracie, pokud se bude rozhodovat mezi Miroslavem Kalouskem nebo levicovým prezidentem Milošem Zemanem, podle mého názoru vsadí spíše na spolupráci s levicovým prezidentem Milošem Zemanem než s Miroslavem Kalouskem. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Tento názor převažuje dnes už v předsednictvu ČSSD? Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Teď vám říkám svůj osobní názor a hlasovat o tom budeme 6. srpna. Já tu nejsem zplnomocněn hovořit za jiné členy předsednictva sociální demokracie. U nás se teď vede vnitrostranická diskuse. Koneckonců demokracie je diskuse, jak říkal Tomáš Masaryk. A sociální demokracie se 6. srpna rozhodne, jakým způsobem se postaví následně v Poslanecké sněmovně k hlasování o důvěře Rusnokovu kabinetu. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:


A pak budete hlasovat jednotně, pokud se ČSSD jako celek tedy přikloní k postoji předsedy Sobotky. Budete hlasovat i vy proti vládě, nebo s ostatními opustíte sál? 


Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Máme-li být věrohodnou politickou stranou, pak musíme postupovat jednotně. A já jsem opakovaně celou tu dobu, kdy ta diskuse probíhá, řekl, že jako bytostný demokrat budu respektovat většinové rozhodnutí našeho předsednictva a také poslaneckého klubu. A totéž očekávám od pana předsedy Sobotky. 

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Neměli byste teď držet ještě víc pohromadě v té nastalé situaci, myslím vy sociální demokraté, protože ono to zdánlivě může vypadat, že oslabuje předseda. Ale nějaké trhliny by se možná mohly časem vrátit straně jako celku jako bumerang. 


Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Ale víte, my držíme pohromadě a prokážeme to právě oním hlasováním. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

A pak jednotným postojem. Jste si jist? Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Znova opakuji. To, že nyní zní různé hlasy v diskusi, je přece přirozené. My jsme demokratická strana. Když jsme byli stranou pod vedením Jiřího Paroubka, bylo nám vyčítáno, že jsme stranou jednoho muže. Když tu najednou zaznívají dva názory, tak je nám vyčítáno, že jsme strana, která se málem rozpadá. Nic z toho není pravda. Sociální demokracie teď diskutuje, je to věc, která bude završena 6. srpna rozhodnutím našeho předsednictva, následně také rozhodnutím poslaneckého klubu. A já pevně věřím, že sociální demokracie, naši zákonodárci budou poté vystupovat jednotně a budou prosazovat většinové stanovisko sociální demokracie. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Paní předsedkyně, vy už s Jiřím Rusnokem vůbec o ničem jednat nebudete? Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Já nevidím vůbec žádný prostor, o čem bychom s Jiřím Rusnokem jednali. Činy jeho členů vlády mluví samy za sebe. A my jsme svůj postoj řekli, také jsme žádali, aby žádné kroky tohoto typu nedělali, přesto je dělají, tak nevidím žádný důvod, proč bychom se ztráceli, považovala bych to za vzájemnou ztrátu času jak pro něj, ale zejména pro nás. My své stanovisko máme od začátku bez nejmenších pochybností. A to je stanovisko, které jednak se opírá o zájem našich voličů, ale zejména o zájem České republiky a ústavní zájem, tedy aby v zemi vládla vláda, která bude mít legitimitu, která bude mít důvěru Poslanecké sněmovny. Tohle je náš cíl. Za tímto cílem jdeme. Proto budeme hlasovat všichni proti vládě Jiřího Rusnoka. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Děkuji vám za rozhovor. Do Žďáru přeju dobrou noc. A loučím se i s vámi, pane místopředsedo. Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS:

Hezký večer. 


Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Na shledanou vám oběma. 


Michal HAŠEK, statutární místopředseda ČSSD:

Dobrou noc do Žďáru i divákům České televize. 

Miroslava Němcová

místopředsedkyně strany
předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR