Ozvěny dne
24. května 2013

Martin Kuba: Ozvěny dne

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS Martin Kuba.


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

A do našeho vysílání zvu ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kubu. Dobrý den. 


Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

Dobrý den. 


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Pane ministře, slyšeli jsme obavy ministra financí, že by mohlo snížit konkurenceschopnost České republiky, kdyby se teď vláda rozhodla nebo respektive ČEZ rozhodl dostavět Temelín, že by to mohlo neúnosně zatížit domácnosti i firmy, vy se toho neobáváte? Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

Já v tomto nemohu souhlasit, ale ono je to na trochu složitější vysvětlování, paní redaktorko. Za prvé je třeba říct, že se bavíme o investici, která je na zhruba třeba 50 nebo 60 let a ono je velmi těžké ji posoudit pouze v této chvíli v situaci, kdy vycházíme z nějaké aktuální ceny na trhu elektrické energie, protože, a to je důležité, v této chvíli v Evropě v podstatě trh přestal fungovat. To, že je dnes na trhu  elektrika laciná, je právě proto, že všichni dotujeme ty obnovitelné zdroje. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Ale, pane ministře, není trochu problém, že bychom kromě těch obnovitelných zdrojů měli dotovat ještě jadernou elektrárnu Temelín? 

 Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

Paní redaktorko, ale obnovitelné zdroje je přeci věc, na které nikdy nemůže fungovat český průmysl. Český průmysl, hutě, továrny, které potřebujete nastartovat 1. ledna, kdy nesvítí sluníčko, nefouká vítr a nefungují vám tyto obnovitelné zdroje, tak potřebují ty zdroje záložní. I v Německu, které odchází od té energie jaderné a spoléhá na obnovitelné zdroje, tak musí vyrůstat paroplynové elektrárny, ony instalují nové uhelné elektrárny, aby měli pokrytý ten výkon v momentě, kdy ho ty obnovitelné zdroje nedělají. Moje poznámka k tomu je, že on ten trh v podstatě přestal fungovat a pan ministr Kalousek neříká nic nového, to víme všichni dlouhodobě, že pokud takto Evropa bude pokračovat, tak naprosto žádný investor není schopen postavit nový zdroj tak, aby byla relevantní návratnost. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Ale, pane ministře, ta otázka, jestli v tuto chvíli, kdy ten trh nefunguje a vy to sám říkáte, by se měl, vláda, tedy daňový poplatník zavazovat ke garantovaným cenám elektřiny, jestli třeba není jiný způsob, jak zaručit energetickou bezpečnost, třeba úsporami? Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

Počkejte, paní redaktorko, úspory jsou možné do určité doby, ale bohužel také to, co vedlo k tomuto stavu a to je možná dobré, kdyby pan ministr Kalousek řekl, je to, že se právě český parlament a bohužel tady KDU-ČSL a bohužel i kolega Kalousek v roce 2005 rozhodli, že českým občanům zdraží elektrickou energii tím, že budou dotovat ty obnovitelné zdroje, které dneska dotujeme a já tvrdím, že pokud bychom něco takového měli dělat, tak je to mnohem výhodnější k jaderné energetice. Ale my se nemůžeme bavit pouze o té ceně, my také musíme přemýšlet, jakou energii tady budeme v roce 2020 nebo 30 nebo 40 využívat. Čili ten koncept musí být takový, že musíme co nejvíce snížit ty dotace, které jsou u nás na ty obnovitelné zdroje, to jsou věci, které my se teď budeme snažit přinést, protože já jsem přesvědčen, že jsou v tom dlouhodobém pohledu předotovány. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

A potom dostavit Temelín? Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

Jsem přesvědčen, že potřebujeme dostavět Temelín, pokud nechceme dále využívat uhlí, protože samozřejmě nejlacinější zdroje jsou ty uhelné, pokud se máme bavit o konkurenceschopnosti, tak je jasné, že jsou to uhelné, a to, co dnes třeba vrací konkurenceschopnost do Spojených států, jsou objevy toho břidličného plynu, protože do Spojených států se vrací průmysl, protože tam ta energetika najednou začíná fungovat a Evropa bude muset přiznat, že je vystavena velmi laciné energii ze Spojených států a velmi laciné pracovní síle na východě, takže, jestli chce udržet... Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Což je samozřejmě otázka dlouhodobější. Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

A to je právě otázka dlouhodobější, kterou nelze udělat tak, jak říká pan ministr Kalousek. Teď je cena taková na trhu, ale to není žádný trh. My se musíme na to dívat z pohledu 40 a 50 let a z pohledu zajištění energetické jakoby soběstačnosti České republiky. Ten jeho argument je samozřejmě relavantní. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Já vám rozumím, pane ministře. Dodává ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS. Já děkuji. Na shledanou. Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

Děkuji. Na shledanou. 

MUDr. Martin Kuba
ministr průmyslu a obchodu
1. místopředseda strany
předseda regionálního sdružení
předseda místního sdružení
zastupitel statutárního města

Více o autorovi