23. května 2013

Považuji to za podraz. TOP 09 je asi opravdu nedospělá strana

Odvolání pražského primátora Bohuslava Svobody a pád koalice TOP 09 a ODS považuje místopředseda občanských demokratů a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa za podraz. V počínání TOP 09 vidí předvolební kalkul."Bohužel ti, kteří tvrdili, že to je strana nedospělá, asi měli pravdu," řekl novinářům v průběhu výkonné rady ODS v Táboře.

Jak vnímáte to, co se stalo na pražském magistrátu?

Byla to TOP 09, která seděla v opozičních lavicích a nebyla schopna se dohodnout. ODS ji pozvala do koalice a nabídla jí spolupráci. Tahle koalice měla své kmotry, jimiž byli Petr Nečas a Karel Schwarzenberg, to nesmí býti zapomenuto. Považuji za podraz, že TOP 09 se rozhodla uprostřed práce, že chce najednou změnit parametry, že má jinou představu. V tomto smyslu to považuji za jednání nekorektní a ukazující, že bohužel ti, kteří tvrdili, že to je strana nedospělá, asi měli pravdu.

Jak bude moci pokračovat spolupráce na vládě?

To uvidíme, jak se bude chovat TOP 09 dál. Jestli je to pouhá příprava krůček za krůčkem na dění za rok, nebo ne.

Odvoláním pražského primátora jste přišli zároveň o posledního hejtmana. Je to větší ztráta pro vaši stranu, nebo pro obyvatele Prahy, jak říkala předsedkyně Sněmovny Němcová?

Obecně je to ztráta. Jako člověk, který dlouhá léta v pražské komunální politice působil a který má možnost sledovat výkon jednotlivých zástupců na pražské radnici pevně doufám, že nebude pokračovat to, co jsem viděl ze strany některých topkařských kolegů, třeba v oblasti školství. Pražané to nemohou vnímat jako dobrou zprávu.

A z pohledu pravice?

Přiznám se, že nevím, proč to TOP 09 učinila. Snad jen proto, že to je politický kalkul. Volby se blíží a pražský primátorský řetěz je mocný a blyštivý.

Ještě taková drobnost. Když jste řekl, že kmotry té padlé pražské koalice byli Petr Nečas a Karel Schwarzenberg, jste si opravdu jist tím slovem "kmotři", to slovo má přece víc významů...

Pro mě jako pro křesťana má význam jenom jeden.

 

(Autor: Josef Kopecký)

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-mistopredsedou-ods-chalupou-o-padu-prazske-koalice-p7l-/domaci.aspx?c=A130523_181702_domaci_kop