Impulsy Václava Moravce
8. dubna 2013

Bohuslav Svoboda: Impulsy Václava Moravce

Hostem diskusního pořadu rádia Impuls byl primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda.

 


Václav MORAVEC, moderátor:

Hezký dobrý večer vám všem. Pražští radní vracejí úder. V kauze Opencard podali trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají na starosti případ předražené karty Pražana Opencard. Připomeňme, že policie podezírá 10 radních z TOP 09 a ODS včetně pražského primátora Bohuslava Svobody z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Za to jim hrozí až osmileté vězení. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Radní ji vybrali v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze jednoho dodavatele. Tady jsou slova obviněné radní Evy Vorlíčkové z TOP 09. Eva VORLÍČKOVÁ, pražská radní /TOP 09/ (záznam): 

Stáli jsme před rozhodnutím, jestli tu absurdně vynaloženou částku minulým vedením 1,25 miliardy nazveme zmařenou investicí nebo vejdeme v jednání s firmou Haguess, která je autorem vlastně celého toho softwaru, softwarového řešení. My jsme s nimi vešli v jednání a z těch složitých jednání, která trvala tři měsíce, vzešla smlouva, na základě které my platíme ročně za provoz 28 milionů. Celková ta částka byla 1,25 miliardy za pět let. Takže sami vidíte, že ty částky jsou neporovnatelné. Václav MORAVEC, moderátor:

Zaznamenalo 26. března Rádio Impuls slova pražské radní Evy Vorlíčkové z TOP 09. Krom radních obvinili policisté i ředitele magistrátního odboru informatiky a asi čtyři členy výběrové komise. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je pražský primátor, předseda pražské ODS, Bohuslav Svoboda. Vítejte po čase v Impulsech, dobrý večer přeji. 
Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Hezký dobrý večer. Václav MORAVEC, moderátor:

Pane primátore, neberte následující otázku jako zdvořilostní. Jak se vám daří? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Neberte moji odpověď jako americkou – výborně. Václav MORAVEC, moderátor:

I přesto, že jste obviněn? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já jsem obviněn, spolu se mnou i ostatní radní, ale to obvinění mi skutečně připadá možná úsměvné. Když si uvědomím, že v okamžiku, kdy jsme začali řešit problematiku Opencard. V okamžiku, kdy jsme dospěli k nějakým závěrům, tak jsme obžalováni. Když si uvědomím, že pokaždé, když udělám něco úspěšně, když úspěšně snížíme náklady hlavního města Prahy, když otevřeme ten prostor, tak vždycky dostaneme nějakou ránu. Tak jsem rád, že jsme dospěli k takové fázi, že jsme za to obviněni. Václav MORAVEC, moderátor:

I po 14 dnech tedy budete hájit postup Rady hlavního města Prahy do roztrhání těla, chápu to správně? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Chápete to naprosto správně. Já po prostudování všech těch materiálů, i po právní analýze vím, že ta moje první reakce byla správná. Václav MORAVEC, moderátor:

I když v tom obvinění například na straně tři se píše, že jste porušili v souvislosti s kartou Pražana svá vlastní pravidla, když nebyl vypracován znalecký nebo oponentní posudek, ač tak mělo být podle usnesení Rady hlavního města Prahy ze dne 16. 12. 2011, kterým Rada hlavního města Prahy schválila zajišťování oponentních posudků všech v rámci oboru informatiky? Tedy porušovali jste svá vlastní pravidla, je to tak? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Když bychom i porušili svá vlastní pravidla… Václav MORAVEC, moderátor:

Toto bylo porušení vlastního pravidla. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Nebylo v tomto případě. Já jenom říkám, i kdybychom porušili, ten kondicionál tam je, tak to porušení nezakládá trestní, to jsou naše vnitřní pravidla, to je nad rámec zákona, jsou to naše vnitřní pravidla, kterými se řídíme dle své úvahy. Ale ono to není porušení toho pravidla. My jsme jednali s jednou jedinou firmou. S firmou Haguess, která vlastní autorská práva. A když jednáte s jednou jedinou firmou, žádný posudek vám v ničem nepomůže. Protože posudek může říkat, že ta věc, kterou chcete nasmlouvat, stojí 200 milionů. Ale jestliže jediný vlastník toho práva řekne, že za to chce 300, můžete s ním jenom smlouvat a domlouvat se, pokusit se o to. A my jsme také tu cenu, kterou Haguess chtěl, snížili. Nebo paní radní Vorlíčková ji snížila. A nemá ten posudek odborný, vám není vůbec, ale vůbec nic platný. Jsou to jenom vyhozené peníze. Václav MORAVEC, moderátor:

Ale přesto by vám ten posudek mohl jasně říci, že pokračujete v předraženém projektu. Připouštíte, nebo ani to nepřipustíte, že pokračujete v politické chybě? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

My jsme nasmlouvali to, že měsíčně budeme platit 2,4 milionu a do této nové smlouvy jsme platili na základě staré smlouvy 5 milionů. Já neumím vylepšit cenu víc než na polovinu. Už to je fantastický výsledek. Čili z tohoto pohledu ne. Václav MORAVEC, moderátor:

Ani politická chyba, ani to, že by vám ten posudek pomohl odhalit to, že pokračujete v předraženém projektu? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Je mi velmi líto, já bych hrozně rád přiznal nějakou chybu, ale opravdu jsme žádnou neudělali. Václav MORAVEC, moderátor:

Pražští radní v čele s vámi podali k nejvyššímu státnímu zástupci trestní oznámení na policisty a na státní zástupce, kteří vás obvinili a kteří mají na starosti ten případ. Jak dlouho jste přemýšlel nad tím, zda se k tomu trestnímu oznámení připojíte? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Pokud vím, tak o tomto trestním oznámení se žádný z radních nevyjádřil, a nebudu se vyjadřovat ani já. Václav MORAVEC, moderátor:

Z jakého důvodu? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Je to věc, která je v nějaké fázi vývoje. Já považuji za velmi nešťastné, že informace z našich úvah unikají. Ale znovu říkám, to je věc, kterou řeší a budou řešit naši právníci. Václav MORAVEC, moderátor:

Tak je to úvaha nebo bylo podáno? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já se k této věci nebudu vyjadřovat. Václav MORAVEC, moderátor:

Takže mi nemůžete říci, jestli to je úvaha nebo jestli bylo podáno? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ne, ne. Václav MORAVEC, moderátor:

A v případě, že je to úvaha, která se stane podáním, pokud už nebylo podáno to trestní oznámení, nemůže to veřejnost chápat jako odvádění pozornosti právě od toho obvinění?

 

Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Pokud by něco takového bylo podáno, myslím si, že by to veřejnost měla chápat jako skutečnost, která je tak vážná, že to někoho, kdo tomu rozumí, vede k takovémuto rozhodnutí. To je velmi vážná situace. Ale já se k ní nevyjadřuji. Václav MORAVEC, moderátor:

Neodvádíte tím pozornost od skutečné podstaty problému, že pokračujete… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Kdybychom něco takového dělali, neodváděli bychom tím pozornost. Václav MORAVEC, moderátor:

Neodvádíte pozornost, že pokračujete v předraženém projektu Opencard? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ne, my nepokračujeme v předraženém projektu Opencard, my jsme ten opencardový projekt velmi významně zlevnili. Václav MORAVEC, moderátor:

Přesto je předražený. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já si to v tuto chvíli nemyslím. Myslím si, že hlavní předražení karty Opencard je na začátku, v té základní smlouvě a v těch penězích, které za to byly zaplaceny na začátku. Václav MORAVEC, moderátor:

To ale stejně činí z toho projektu projekt předražený.

 

Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ale ne naší vinou. My v něm musíme pokračovat. My nemáme žádnou jinou možnost než říct ano, těch 800 milionů odepisujeme a přecházíme na papírové jízdenky. Nevím, jak by se to těm dneska už téměř milionu Pražanů líbilo, kteří mají zakoupené dlouhodobé jízdenky, kteří už s tím začali pracovat a teď najednou by měli mít papírové jízdenky. Nevím, jak by se jim to líbilo. A to, co my děláme, je jenom to, že platíme za ty jízdenky jako takové, za ten materiál, a že platíme peníze za měsíční udržování toho provozu, za jeho podporu. Ta cena 2,4 milionu na měsíc při milionu karet rozhodně podle všech analýz, které jsme si samozřejmě dodělali, není nepřiměřená. Tato věc přiměřená je. To, co bylo předtím, o tom v tuto chvíli nehovořím. Václav MORAVEC, moderátor:

Vedení TOP 09 označilo obvinění radních za nepochopitelnou kriminalizaci politického rozhodování. Připomeňme si slova místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové: Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/ (záznam): 

Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní. V žádném případě nedoporučujeme členům Rady odstupovat a předat rozhodování o Praze starým osvědčeným kádrům. Václav MORAVEC, moderátor:

Prozradila 26. března místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Oproti tomu sociální demokraté vyzvali právě pražskou Radu k rezignaci. Tady jsou slova místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka: Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda strany /ČSSD/ (záznam): 

Tato Rada nese odpovědnost za to, že místo toho, aby pomohla celou tu kauzu vyšetřit a vyjasnit, tak ona vlastně v ní pokračovala dál s tím, že podle mě to, že zvolila postup bez výběrového řízení a znovu anonymní společnost, tak vlastně pokračovala v celé té historii, aniž by zásadním způsobem cokoliv změnila. Já se ptám, co udělal primátor Svoboda a politici ODS a TOP, co udělali v Praze pro to, aby se Opencard vyšetřila, aby se vyjasnila? Václav MORAVEC, moderátor:

Zaznamenalo 26. března Rádio Impuls slova místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka. Jak by odpověděl Bohuslav Svoboda, pražský primátor? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Doporučil bych panu Zaorálkovi, aby se s tím materiálem seznámil, aby nehovořil z patra a z hlavy o věcech, o kterých evidentně podle toho, co řekl, vůbec nic neví. Václav MORAVEC, moderátor:

Znovu ale trvám na té otázce, vy si nemyslíte, že jste politicky morálně pokryli lumpárnu? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:
 

Ne, zcela zaručeně ne. Podívejte se, ta věc je velmi vážná. Já bych byl rád... Václav MORAVEC, moderátor:

A byla to lumpárna v té první fázi? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

V té první fázi byla rozhodně cena neúměrná tomu, co se za ni poskytovalo. To znamená jenom, řekněme, jízdenka platná s nějakými elektronickými prvky, které jí umožňovaly, aby ji přečetl analyzátor při vchodu. Ten problém tam je zcela zaručeně. Ale to, co jsme dělali my, je jednoduché racionální řešení dané situace. My jsme také tu smlouvu prodloužili na dva roky s tím, že už v tom usnesení, které nikdo nečetl, je také napsáno, že zároveň ukládáme paní radní Vorlíčkové a celému IT oddělení, aby připravili analýzu, dodělali analýzu té situace tak, abychom mohli smlouvu s Haguess vypovědět. Abychom měli náhradní řešení, které budeme schopni provést ze dne na den. To je věc, která v tom usnesení je taky. Ale to, co je závažné, je to, že my nejsme obviněni za korupční jednání, my nejsme obviněni za to, že jsme si někde o něco řekli. My jsme obviněni za to, že jsme hlasovali. Václav MORAVEC, moderátor:

Ne, vy jste obviněni z toho, že jste obešli zákon o veřejných zakázkách. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ne, ne. Václav MORAVEC, moderátor:

Ano. Jsou tady k tomu dva posudky, citace ze dvou posudků.

 

Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ty posudky bych nechal stranou. V tuto chvíli posudky jsou pro mě obrovský problém. Naši právníci si vyžádali nahlédnutí do spisu a bylo jim odepřeno vyšetřovatelem s odůvodněním, že už to je projednáno se státním zástupcem. Naši obhájci řekli, my nechceme teda do celého spisu, my chceme vidět jenom ty posudky. A odpověď zněla, ty vám právě nechceme ukázat. A já se ptám, jak může vyšetřovatel využívat paragrafů zákona, který umožňuje nenahlédnout obhájci do spisu, pokud by se jednalo o takzvaně živý materiál, o možnost hovořit se svědkem, ovlivňovat ho? To jsou napsané posudky s kulatým razítkem. Na nich se nemůže nic změnit. A jestliže vyšetřovatel odmítne poskytnout mému obhájci, jsem tím víc než překvapen a zaskočen. Protože to je podle mého názoru porušení práva na obhajobu. Václav MORAVEC, moderátor:

Týká se toho to trestní oznámení? 

Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Jak jsem řekl, nebudu tuto záležitost komentovat, je v rukou našich právníků a oni ji jistě správně vyřídí. Václav MORAVEC, moderátor:

Vy osobně si myslíte, že ty posudky jsou vadné? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Jsem o tom přesvědčen. Zaprvé jsou to posudky na věc, na kterou nemá ta příslušná firma oprávnění. A zadruhé jsou to posudky, které nepracují s těmi fakty. Aspoň podle toho, co je napsáno v obžalobě. Jinak znovu opakuji, bylo nám odmítnuto nebo našim obhájcům bylo odmítnuto tyto posudky vidět. Václav MORAVEC, moderátor:

Použil byste v souvislosti s těmi posudky, které jsou citovány na zhruba deseti stránkách, slovo zmanipulované? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Použil bych pro ně slovo nedůvěryhodné. Václav MORAVEC, moderátor:

Proč byste nepoužil slovo zmanipulované? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Protože slovo zmanipulované znamená aktivní prvek v té věci a ten já nejsem schopen prokázat. Ale to, že jsou nedůvěryhodné a špatné, to jsem schopen prokázat. Václav MORAVEC, moderátor:

Myslíte si, že problém, v němž se teď ocitla pražská Rada, je i problémem politickým, že za rok a půl se konají komunální volby a že to souvisí s kauzou Opencard? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já jsem přesvědčen o tom, že pokud bude tato Rada a její primátor obviněni dostatečně dlouhou dobu až do zahájení volební kampaně, že to splní to obvinění svůj účel. Václav MORAVEC, moderátor:

Jinak řečeno si myslíte, že bude-li tato kauza protahována, takže vy nebudete lídrem ODS pro komunální volby? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Bude to jistě velmi, velmi obtížná situace. Václav MORAVEC, moderátor:

Myslíte si, že i k tomu má celá ta kauza posloužit? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já nechci tu kauzu politizovat zbytečně, ale to podezření se nabízí velmi jednoduše, když si přečtete žalobu, která nenaplňuje podmínky žaloby, to znamená, nedefinuje ani čin, ani úmysl, ani způsob provedení. Václav MORAVEC, moderátor:

No počkejte, na těch 16 stránkách je to znovu… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Na těch 16 stránkách nic takového není. Václav MORAVEC, moderátor:

Velmi dobře vydefinováno, že jste porušili zákon o veřejných zakázkách… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

V čem? Václav MORAVEC, moderátor:

No právě v tom, že jste nevypsali výběrové řízení. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

My jsme měli znalecký posudek Ústavu státu a práva, který říká, že v tomto případě musíme vypsat JŘBÚ. Kde jsem porušil nebo kde moji radní a já jsme porušili zákon? Ten znalecký posudek je součástí toho spisu. Jenom z něj zapomněli citovat. Václav MORAVEC, moderátor:

Není to ale tak, že tady proti, když vezmu váš znalecký posudek… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

To je znalecký úsudek Ústavu státu a práva, ne můj. Václav MORAVEC, moderátor:

Ale objednala si ho Rada, jestli to chápu správně? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ano, před tím rozhodnutím, jestli může JŘBÚ vypsat. Protože pracovala s péčí řádného hospodáře a chtěla vědět, zda toto rozhodnutí je správné. A dostala informaci, že ano. Když si představíte rozhodování zastupitelstva Rady, jakéhokoliv voleného orgánu, tak vždycky pracuje s nějakými znaleckými záležitostmi. Protože není v silách jednoho člověka, aby uměl všechno od hospodaření na poli až po trysková letadla. Proto také každá Rada, každé zastupitelstvo ve svých rozhodováních se opírá o názory gesčního radního a o znalecké posudky. Já v tuto chvíli dostávám množství dotazů od starostů jednotlivých obcí, co mají dělat, že jim jejich radní teď odmítají hlasovat, protože ona ta žaloba je o tom, že jsme zažalováni za to, že jsme hlasovali. Protože jsme podle té obžaloby, to je jediné, co se tam říká, že jsme hlasovali špatně. A jestliže narušíme princip toho, že volené orgány jsou tady od toho, aby hlasováním rozhodovaly o dalším vývoji obce, země, státu, no tak jsme narušili celý princip a můžeme tady mít jenom soudcokracii. Václav MORAVEC, moderátor:

Není to ale extrémní výklad? Protože vy jste viněni z toho, že jste porušovali svá vlastní pravidla. Znovu se odkazuji na stránku tři toho obvinění. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ne, ta pravidla by musela být porušením trestním, to v žádném případě nejsou. A znovu říkám, že při rozhodování o jediném možném uchazeči o zakázku znalecký posudek ani podle našich pravidel smysl nemá. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Podle toho obvinění ale byl porušen i zákon o veřejných zakázkách. Na základě dvou posudků, které tam jasně jsou citovány. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Které jsme nikdy nedostali k nahlédnutí a které velmi významně zpochybňujeme, včetně toho, že žádná z těch firem, které to dělaly, nemá oprávnění k posuzování právního statutu věci. Nemá. K tomu existuje judikatura Nejvyššího soudu, že právní posudek nemůže vydávat nikdo jiný než ten, kdo má na takovou věc oprávnění. A to žádná ta firma nemá. Čili celá ta obžaloba je postavena na něčem, co de facto a de jure neexistuje. Václav MORAVEC, moderátor:

Není to trestní oznámení, o němž se nechcete bavit, i motivací k tomu, aby policie a státní zastupitelství postupovalo v té kauze, jestliže jste přesvědčen o tom, že kauza Opencard je na současnou radu vytažena záměrně, že policie je, použil byste slovo zneužita k politickému boji? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já znovu říkám, že se stále snažím vnímat, že žiji v zemi demokratické a že pravda vyjde najevo. Že jakékoliv zneužití politické moci k tomu, abych někoho poslal do kriminálu, je nemožné. Věřím tomu, proto v této zemi žiji, proto jsem politiku začal dělat. A udělám všechno pro to, aby toto platilo. Ale odmítám spekulovat o tom, jestli někdo něco zneužívá nebo nezneužívá. Já se ptám: Právo, jak rozhodneš v této zemi v této věci, když řádně zvolený zastupitel hlasováním rozhodne o věci a za to hlasování je obžalován? Ptám se, kde by byla demokracie, kdyby toto platilo? A to je, prosím, demokracie již od senátorů ve starém Římě. Václav MORAVEC, moderátor:

Zeptám se ale jinak. Přece i to hlasování má podléhat nějakým zákonům? A znovu odkazuji na zákon o veřejných zakázkách i na samotné vnitřní předpisy Rady hlavního města, které vy nechcete slyšet.

 

Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

To jednání té rady, protože my jsme rada průhledná, je nahrávané. Ten záznam z té Rady existuje. Ten záznam existuje v hlasové podobě i v přepsané podobě. Václav MORAVEC, moderátor:

Zveřejníte ho? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ten psaný záznam byl zveřejněn v několika médiích, protože není v Česku jediná věc, která by nebyla veřejnou věcí, pokud ji zná alespoň, no víc než tři lidé. Takže ten byl publikován. Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, ale ten přepis je úplně doslovný jako ten auditivní? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ano, ano. Václav MORAVEC, moderátor:

Takže tam není v auditivním o něco víc? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Není tam žádný rozdíl, není tam nic navíc. Václav MORAVEC, moderátor:

Protože někteří radní právě říkají, že ta audio nahrávka by byla ještě klíčovější. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já samozřejmě neumím doslova říkat to, co napsala média, protože mohou to mít zkreslené. Já znám ten záznam jako takový, mám jeho audiální podobu a vím, že to je identické. Václav MORAVEC, moderátor:

A policie si ji vyžádala? Ta ji má k dispozici, je to součást toho spisu? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Policii to nezajímalo. Policie ji nemá k dispozici, aspoň dodneška ji po mě nikdo nechtěl a ten záznam z pravidel hlavního města Prahy mají k dispozici primátor a první náměstek a potom kdyby si ho někdo vyžádal z radních. Takže to… Václav MORAVEC, moderátor:

Vy tedy, i když přiznala Eva Vorlíčková, že byla porušena vnitřní pravidla, to v rozhovoru pro Českou televizi 26. března… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ano, já o tom jejím prohlášení vím, znám ho. Byla to zkratka. Já znovu říkám, zaprvé: Vnitřní pravidlo nezakládá podstatu trestného činu v žádném případě, je to nad trestní zákon, za prvé. A zadruhé pokud je správné naše rozhodnutí o tom, že jediný možný zájemce je firma, se kterou jednáme, pak znalecký posudek ztrácí svůj smysl. Václav MORAVEC, moderátor:

Nakolik vám to obvinění teď komplikuje další politické rozhodování? Mám na mysli například dostavbu tunelu Blanka. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Dostavbu tunelu Blanka to v žádné podobě neovlivňuje. My máme na tunelu Blanka samozřejmě řadu problémů, které jsme také v nějaké podobě zdědili a musíme je řešit, ale nemá to na nás vliv. Já jenom mohu konstatovat, že každá koalice má nějaké problémy, nějaké vzájemné disharmonie na jednotlivé věci. Ale v tuto chvíli naše koaliční shoda je velmi výrazně lepší a snazší, protože skutečně všichni pracují pokud možno s fakty a se skutečnostmi a neopírají to o své nějaké názory nebo ani jedna strana nepoužívá jednání o věcech k nějakým politickým šarvátkám. Václav MORAVEC, moderátor:

Tudíž jak referoval deník Mladá fronta Dnes a to v uplynulém týdnu, tak není problém, že zkoumáte, jestli můžete prodloužit spolupráci se stávajícími firmami nebo se musejí některé zakázky na komplexu tunelu Blanka soutěžit znovu? Například se to týká firmy IDS, která na stavbě dozoruje a také projekčních firem, jako je Metrostav, který tunel staví. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ony jsou to dvě nebo tři zcela rozdílné věci. Hlavní dodavatel tunelu Blanka je Metrostav. Ten Metrostav má smluvně nasmlouvané subdodavatele, kteří jsou ale nasmlouváni přes něj. Kromě toho je tam potom dodavatel techniky a kromě toho je tam firma, která dělá takzvaný stavební dozor. Čili ta firma IDS. A každý ten problém je trochu jiný. Ten problém základní, který my řešíme, je ten, že ze zákona a jeho novely my můžeme financovat nebo proplácet jenom faktury za práce, které byly nasmlouvané, jsou součástí té základní smlouvy a jejichž cena se nenavýšila víc než o 20 procent. Těch 20 procent je tam u všech tunelářských staveb, protože tam je pochopitelně obrovský rozptyl toho, co se pod tou zemí bude dít. A my v tuto chvíli vlastně jsme ve fázi, kdy když jsme vyměnili to staré vedení, které všechno podepisovalo a proplácelo, jsme v situaci, že vlastně nemůžeme podepsat ty faktury, pokud nevíme, že to navýšení ceny nebo že cena nebyla navýšena nebo že toto navýšení ceny nepřekročilo těch 20 procent. Proto jsme vlastně zastavili proplácení těch faktur. V současné době děláme kategorizaci všech těch faktur, což je obrovská práce. Václav MORAVEC, moderátor:

Ano, na to jste si najali firmy a ta analýza má být hotova do konce června, tedy o několik měsíců později, než vy jste se… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Analýza má být hotova do 15., do konce dubna, a bude do konce dubna hotova. V tuto chvíli už máme zkontrolováno přes 15 tisíc smluv. Proplatili jsme už 440 milionů na základě analýzy těch smluv a do příštího týdne s pravděpodobností hraničící s jistotou odešleme dalších sto milionů, protože v tuto chvíli jsem byl informován, že za sto milionů dalších smluv je zkontrolováno. Čili to už je přes půl miliardy, to skutečně nejsou tak bezvýznamné peníze, to jsou peníze, které by měly dodavateli stačit na to, aby mohl fungovat dál. Protože my pokračujeme pořád dál. Jakmile je nějaká suma zkategorizována, my ji hned zaplatíme. Náš problém není v naší insolvenci, my ty prostředky máme, my jsme je do rozpočtu dali, jsou tam v plném rozsahu. Dokonce i ty, co se loni nevyplatily, jsme převedli do letošního roku, čili o tom to není. Je to jenom o tom, že my můžeme platit jenom v souladu se zákonem, nebo bychom byli, a v tom případě oprávněně, obžalováni, že nepečujeme o naše finance s péčí řádného hospodáře. Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste původně dlužili za ty odvedené práce na Blance 1,5 miliardy. Když tedy trváte na tom, že do 15. dubna budou všechny faktury… Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Do konce dubna budou všecky faktury hotovy. Václav MORAVEC, moderátor:

A proplaceny i? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Do konce dubna budou všechny faktury zkategorizovány. Ty, které jsou v pořádku a nemají žádné navýšení proti původní smlouvě, zaplatíme hned. Ty, které mají nějaké navýšení, budou mít přepočítáno, zda to je do 20 procent, zaplatíme je také hned. A ty, kde ta cena překročí těch 20 procent, projdou dalším kontrolním výběrovým řízením, kde bude to navýšení té faktury zdůvodněno. Čili tam bude určitý skluz u těch předražených faktur. Zatím se zdá, že bychom se mohli pohybovat někde na tom konci dubna na úrovni, kdy bychom byli schopni Metrostavu proplatit 80 procent jeho faktur a dodavateli techniky sto procent. Václav MORAVEC, moderátor:

Myslíte, pane primátore, že stále je reálný květen příštího roku, kdy se Blanka otevře? 


Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ano, my jsme to Pražanům slíbili a děláme v tuto chvíli všechno pro to, aby se to dodrželo. Václav MORAVEC, moderátor:

Týká se to i toho, že byste považoval za osobní prohru, pokud by se oddálilo otevření tunelu Blanka a mohlo by vás to stát důvěru Pražanů, tudíž byste nemusel pokračovat jako primátor? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Znovu říkám, že dělám všechno pro to, spolu se mnou celá Rada a vlastně i převážná část zastupitelstva, abychom svůj slib dodrželi. Byl bych špatný politik, kdybych v tuto chvíli a priori dopředu předpokládal, že to nedokážu. Čili v tuto chvíli já mluvím jenom o tom, co jsme slíbili a co dodržíme. Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste také v souvislosti s nástupem nového vedení pražské městské policie sliboval, že dojde k zásadní reorganizaci policie a že byste chtěl, aby bylo víc městských strážníků v ulicích. Jak konkrétně naplníte tento slib, když už má Městská policie v Praze nové vedení? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

My už jsme s tím naplňováním toho slibu začali, protože všechno se musí řešit od hlavy. Takže nový ředitel po té základní analýze toho, jestli to, co připravil jako koncepci, kterou předložil a obhajoval ji na Radě a potom na zastupitelstvu, jestli to odpovídá tomu, co udělal, tak snížil počet vedoucích pracovníků v městské policii na polovinu. Znovu rozdělil všechny kompetence, některé věci dal do své přímé podřízenosti, jiné věci kompetenčně byly sloučeny dohromady. Takže to už v tuto chvíli funguje. My máme na ulici jako pochůzkáře, protože ta hlavní myšlenka toho našeho konceptu je, že strážník musí být v ulicích, tam že je ho potřeba. Čili my máme na ulici jako pochůzkáře zhruba okolo 450 strážníků a k 1. září na ulici bude o 250 víc. Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, o polovinu navýšíte počet pochůzkářů? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ano. Ne proto, že bychom je nepřijímali, ale protože při té reorganizaci zrušíme celou řadu kancelářských míst, zrušíme všechny ty zbytečné útvary, které by v případě krizové situace začaly jezdit s těmi Hammery a vznášedly a možná, že by jezdily i na těch terénních motorkách, pokud by z nich nespadly, protože by to byly skutečně pravé závodní motorky, na kterou si normální smrtelník nemůže sednout, aniž by spadnul, když přidá plyn. A že to budou tedy lidé, kteří změní svoje pracovní zařazení, skutečně budou vidět v ulicích. Václav MORAVEC, moderátor:

Tedy 250 policistů navíc do ulic jako pochůzkáři? Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Ano, od 1. září tam budou. Václav MORAVEC, moderátor:

Slibuje pražský primátor. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

A slibuje to také nový ředitel městské policie, kterého jsme sice obtížně a dlouhodobě, ale vybrali a v tuto chvíli si myslím, že vybrali dobře. Václav MORAVEC, moderátor:

Konstatuje předseda pražské ODS a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls a těším se na další rozhovor. Bohuslav SVOBODA, primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS:

Já se také těším, děkuji a hezký večer. 

Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

primátor hl. města Prahy
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady

Více o autorovi