3. dubna 2013

Stalo se dnes

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl europoslanec Hynek Fajmon.


Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:


A hosty Stalo se dnes jsou právě teď Hynek Fajmon, europoslanec za ODS. Přeji dobrý večer. 

 


Hynek FAJMON, europoslanec /ODS/:


Dobrý večer. 

 


Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:


A také Richard Falbr, europoslanec za Českou stranu sociálně demokratickou. Hezký večer i vám, pane europoslanče. 

 


Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:


Dobrý večer. 

 Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:


Pane Fajmone, jaký význam má pro vás osobně to, že od dnešního dne vlaje na Pražském hradě vlajka Evropské unie? 

 


Hynek FAJMON, europoslanec /ODS/:


Pro mě to žádný význam nemá. Já to beru pouze jako určitý symbol, kterým chtěl pan prezident dát najevo svůj názor na Evropskou unii, že se mu to líbí, že se mají sanovat státy navzájem a že česká republika má posílat na krachující státy peníze. 

 


Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:


Tak k tomu my se ještě dostaneme. Váš názor, pane Falbre. Mýlím se, když řeknu, že vy jste měl z vyvěšení vlajky na Hradě radost? 

 Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:


Ano. 

 Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:


Mýlím se? 

 Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:


Protože to ukončilo desetileté období Klausových útoků proti Evropské unii a Evropskému parlamentu. 

 


Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:


Prezident Miloš Zeman také dnes uvedl, že se přiklání k tomu, aby Česko patřilo k takzvanému tvrdému jádru evropské integrace. Přikláníte se, pane Falbre, k Miloši Zemanovi i v názoru, že unie potřebuje společnou zahraniční a obrannou politiku a samozřejmě také společnou fiskální politiku, včetně postupné harmonizace daňové soustavy? 

 Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:


Ano, určitě, protože pokud Evropa chce obstát proti velkým trhům, které jí konkurují, tak se to musí naplnit. 

 Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Pane Fajmone, jak vám se zamlouvají slova Miloše Zemana o tom, že by mělo Česko patřit k tvrdému jádru evropské integrace? 

 


Hynek FAJMON, europoslanec /ODS/:
Já s tím absolutně nesouhlasím. Tvrdé jádro znamená okamžité přijetí eura a okamžité přijetí závazku 300 miliard za krachující státy. Toto budu náklady pro české daňové poplatníky za takzvané členství v tvrdém jádru. 

 Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Pane Falbre, toho vy se neobáváte, rychlého přijetí eura a také nákladů pro daňové poplatníky tak, jak o tom teď mluvil pan Fajmon? Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:

Pan Fajmon straší, odbouchejte. Já jsem kritický vůči Evropské unii, protože donedávna bylo pravidlem, že se dohodla nějaká pravidla a vzápětí se porušila a nic se nedělo a s tím musí být konec. Pokud budou státy dodržovat pravidla, pokud skončí tolerance vůči státům, které porušují pravidla a pak natáhnou ruku k těm zbývajícím státům, tak se není čeho obávat, protože ten vytvořený euroval podle mého soudu se ho my zúčastníme tak za pět let, maximálně nebude sloužit tomu, abychom zachraňovali potápějící se státy, které vinou svých vlastních vlád přivedly ty státy do neštěstí. Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Pane Fajmone, váš názor na takzvaný euroval, když slyšíme, že nás se bude týkat maximálně za pět let, proč se ho bát tedy už teď? Hynek FAJMON, europoslanec /ODS/:

Ten euroval je právě o tom, že se ty dluhy budou navzájem sanovat. Lisabonská smlouva říkala, že státy si navzájem za své dluhy neručí a ten euroval, to je změna Lisabonské smlouvy, která říká, státy si za své dluhy už ručí a ten objem poskytnutých garancí za ty krachující státy pro Českou republiku v tuto chvíli je 300 miliard a okamžikem vstupu České republiky do eurozóny, do toho tvrdého jádra, kam nás chce zavést pan prezident, znamená přijmout těchto 300 miliard na účet českých daňových poplatníků. S tím já nesouhlasím. Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Pane Falbre, co říkáte na to, že prezident nepozval k podpisu eurovalu žádné jiné politiky, dokonce tam nebyl ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:

Já si myslím, že tu schůzku režíroval Zeman sám, že si rozhodl, koho tam pozve a koho nepozve. Podle mého soudu pana ministra Schwarzenberga, zřejmě mezi nimi existuje nějaké napětí vyplývající z toho závěru prezidentské kampaně, pan Schwarzenberg je moudrý a rozumný muž a diplomat. Předpokládám, že to napětí postupně opadne, protože pokud jde o Evropskou unii, tak jak prezident Zeman, tak Karel Schwarzenberg jsou na tom stejně. Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Pane Fajmone, měli být při tom dnešním podpisu přítomni další vysoce postavení politici, jako například pan ministr zahraničí? Hynek FAJMON, europoslanec /ODS/:

Je to obvyklé, mělo by se to dělat. Ale samozřejmě pan prezident má právo si pozvat do své delegace toho, koho uzná za vhodného. Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Hosty Stalo se dnes byli Hynek Fajmon, europoslanec za ODS a také Richard Falbr, europoslanec za ČSSD. Pánové, díky, na shledanou. 


Hynek FAJMON, europoslanec /ODS/:

Na shledanou.

 


Richard FALBR, europoslanec /ČSSD/:

Na shledanou. 

Mgr. Hynek Fajmon

poslanec EP
člen místní rady
předseda oblastního sdružení
člen regionální rady
zastupitel