Stalo se dnes
29. ledna 2013

Martin Kuba: Stalo se dnes

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS Martin Kuba.


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

 

Ministr průmyslu Martin Kuba. Dobrý večer. Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

 
Hezký večer. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Pane ministře Kubo, váš kolega ve vládě, pan Kalousek, tvrdí, že požadavek TOP 09 není nový, protože jsou proevropští kontinuálně, to, že finanční ústavu prosazují, to taky víte, i to, že by se rádi připojili k fiskálnímu paktu. A teď, když se upravuje koaliční smlouva, je to prý naprosto přirozené, sám jste to slyšel, překvapilo vás přesto to, s čím přichází TOP 09? Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:


Já myslím, že je třeba říct, že ODS také prosazuje finanční ústavu a my tvrdíme, že dobré hospodaření si musíme zajistit především na úrovni národního státu, že nám ho nemají hradit z Bruselu, že to je závazek, který chceme, aby byl součástí české legislativy a ODS toto propaguje a tvrdí. Jsem přesvědčen, že Evropská unie, jak je vidět, na ekonomice v některých zemích v žádném případě není lékem, zodpovědně se musíme chovat my. Já si myslím, že v této chvíli ten požadavek tak, jak byl ultimativně a mediálně nám poslán, je spíše tak, že si pan kolega Kalousek asi vyhodnotil, že jestli využít nějaký potenciál, který vznikl kampaní pana Schwarzenberga na prezidenta, tak je asi to vhodné období a... 


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Ale k čemu, pane ministře, k čemu by to bylo dobré, TOP 09 podle vašich úvah? Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:

 
Já myslím, že to lze vnímat jako vytváření takových nátlaků a šarvátek v koalici, které by mohly vyústit eventuálně až rozpad koalice a eventuálně předčasné volby. A to z tohoto pohledu já musím říct, že takto ultimativní vzkazy by se neměly posílat, pak tedy na druhou stranu nechápu to stanovisko, že když tohle do té smlouvy nedáme, tak ji prostě nepodepíšeme a nic se neděje. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


A neděje se nic, nebo se děje něco, i kdyby to ODS nakonec nebo strana LIDEM nechtěli podepsat, to, co teď požaduje TOP 09, vládlo by se dál nebo ne? Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:


Já musím souhlasit s panem kolegou Kalouskem, že koaliční smlouva je pouze nějakou, řekněme, definicí priorit rámcových poměrů uvnitř koalice a že koaliční vlády mohou vládnout bez té koaliční smlouvy, v tomto smyslu mě trochu právě zaráží to, jak ultimativně to bylo posláno, bylo to posláno právě přes média, nebylo to přineseno na klasické jednání té koaliční K9 nebo koaliční skupiny. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


A jak je pravděpodobné, že ODS přece jen třeba nakonec vyhoví tomu požadavku, dá se to teď předpokládat a podepíše se k tomu závazku přistoupit k Paktu stability. Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:


My jsme na tohle měli vždycky jasné stanovisko, my jsme přesvědčeni, že třeba napřed projednat, projednat ústavu finanční, jsme přesvědčeni, že to nastavení těch přísných parametrů tak, jak je ODS ve vládě dodržuje, jsou zodpovědností české vlády, musí být nastaveny v českém parlamentu, a v tomto my finanční ústavu plně podporujeme a my jsme také deklarovali, že chceme referendum o přijetí eura, z tohoto pohledu je stanovisko ODS poměrně jasné. 


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Vysvětluje první místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Díky za váš čas, na shledanou. 


Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:


Děkuji, hezký večer. 

MUDr. Martin Kuba
ministr průmyslu a obchodu
1. místopředseda strany
předseda místního sdružení
předseda regionálního sdružení
zastupitel statutárního města

Více o autorovi