28. ledna 2013

Stalo se dnes

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Jan RICHTER, moderátor:


Vedení občanských demokratů dnes odmítlo názor zvoleného prezidenta Miloše Zemana, že by vláda Petra Nečase měla skončit. A že by se měly konat předčasné volby. Se Zemanem chce mít ODS korektní vztahy. Premiér Nečas po jednání výkonné rady ODS odmítl otázku, zda by jej nový prezident mohl po nástupu do funkce odvolat. Podle premiéra by to byl ústavní puč. Naším dalším hostem je člen výkonné rady ODS a šéf jejího poslaneckého klubu Marek Benda. Dobrý večer. 


Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:


Dobrý večer přeju. Jan RICHTER, moderátor:


Pane Bendo, mluvili jste dnes na dnešní výkonné radě i o té možnosti, že by se nový prezident pokusil premiéra odvolat? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:


Ne. To není věc, která by nás vůbec napadla. To vzniklo opravdu spontánně až jako na dotazy novinářů a je to nějaká velmi divoká spekulace někoho z ústavních právníků v této zemi. Já to pokládám fakticky za vyloučené. Představa toho, že vláda, která má důvěru sněmovny, je odvolána prezidentem, naprosto neodpovídá duchu ani tradici české ústavy. 


Jan RICHTER, moderátor:


Nicméně probírali jste, jestli představuje nový prezident pro Občanskou demokratickou stranu nějaké nebezpečí? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:


My jsme zkonstatovali, že bychom chtěli mít nově zvoleným prezidentem, respektive on složí svůj slib až někdy za měsíc, ale respektujeme, že vyhrál Miloš Zeman. Upřímně řečeno, mnozí z nás, nebo aspoň já jsem to tušil už na jaře, že vyhraje levicový kandidát a bude to nejsilnější levicový kandidát, což je Miloš Zeman. A já myslím, že jsou oblasti, v kterých se vláda a prezident hodně potkávají, jako je právě zahraniční a bezpečnostní politika, by ty vztahy mohly být korektní. Že nebudeme mít stejné názory na ekonomiku, je zcela zjevné, ale já myslím, že pravomoce prezidenta zdaleka takové nejsou. 


Jan RICHTER, moderátor:


Čili myslíte, že Miloš Zeman v pozici hlavy státu tedy nějak do nějaké větší míry nebude ovlivňovat pozici a politiku stávající koaliční vlády? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:


To uvidíme, to se necháme překvapit. Ale myslím, že ústavní rozdělení pravomocí je poměrně jasné a myslím si, že tak jak znám Miloše Zemana z jeho působení v předchozích pozicích, ať už to byl předseda sněmovny nebo předseda vlády, tak on zase tohle vždycky ctil a ctí. On prostě respektuje systém a nebude se pokoušet systém nikdy rozbourat, přestože k nám bude mít kritické názory třeba. 


Jan RICHTER, moderátor:


Přesto nevyčítá si vedení ODS trochu, že nepodpořilo Karla Schwarzenberga výraznějším způsobem před tím druhým kolem přímé prezidentské volby? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:


Já myslím, že jsme podpořili Karla Schwarzenberga, jak to bylo jenom možné. Také dostal v druhém kole o 900 tisíc hlasů víc. A my jsme v prvním kole dostali 2,5 %. Já myslím, že prostě všechny nelevicové hlasy se na Karla Schwarzenberga sešly. Bohužel v tuto chvíli a v tomto společenském rozpoložení to nestačilo a musím říct, že já jsem s tím bohužel počítal, že to tak dopadne. Jan RICHTER, moderátor:


Dodává Marek Benda z ODS. Děkujeme. Hezký večer. Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:


Hezký večer. 

Marek Benda

předseda poslaneckého klubu PČR
člen oblastní rady
místopředseda regionálního sdružení