28. září 2023

CNN Prima News: Česká rajčata mají mnoho výhod, v obchodech jich je ale málo. Hlídejme řetězce

(CNN Prima News) Česká rajčata mají lepší chuť a jsou čerstvější, tvrdí zemědělci. Přesto je Česká republika, co se týká spotřeby rajčat, soběstačná z pouhých 15 procent. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Petra Bendla (ODS) by stát měl hlídat konkurenční prostředí. Problém je, že u nás existuje jen pár řetězců, proto je třeba dohlédnout na to, aby nezneužívaly svoji pozici, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Celou debatu s Petrem Bendlem můžete zhlédnout na CNN Prima News.

Velkou roli na množství českého ovoce a zeleniny v obchodech by brzy mohla mít i situace v Evropě. „Nejenom v Maroku, ale i ve Španělsku a Itálii dochází vlivem klimatických změn k tomu, že tam tyto potraviny výrazně zdražují, což může být příležitost pro naše pěstitele,“ uvedl Bendl ve vysílání CNN Prima NEWS. Upřesnil, že se jedná o komodity, které se u nás běžně pěstují. „Nemůžeme si myslet, že budeme soběstační v pomerančích nebo v kávě,“ dodal Petr Bendl.

Česko je přitom ve spotřebě rajčat soběstačné pouze z 15 procent. Vláda by se proto podle zemědělců měla snažit, aby tento podíl rostl. „Stát by měl hlídat konkurenční prostředí, má k tomu zřízenou instituci, je k tomu nějaká legislativa, nesmí docházet ke zneužívání postavení na trhu,“ řekl k tomu Bendl a připomněl, že za posledních 10 až 15 let hodně řetězců zmizelo.

„Dneska mají řetězce tři nebo čtyři vlastníci. Stát by měl dohlížet, aby nezneužívali svoji pozici. Neměli bychom na to rezignovat, ale musíme tlačit na konkurenční prostředí, protože na tom může vydělat především zákazník,“ zdůraznil místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl.

Petr Bendl

poslanec PČR
místopředseda zemědělského výboru PS PČR