ČRo Plus: Debata s opozicí je nutná
16. března 2023

Jan Skopeček: ČRo Plus: Debata s opozicí k penzijní reformě je nutná

(ČRo Plus) Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu, která snižuje červnovou valorizaci důchodů. Zároveň ale řekl, že má pochybnosti ohledně její ústavnosti a pokud se na Ústavní soud neobrátí hnutí ANO, které to avizovalo, učiní tak prý sám. Podle prezidenta by podstatné změny v důchodovém systému teprve měly přijít. Vládu a opozici vyzval, aby se na změnách v důchodovém systému dohodly společně.

Celou debatu s Janem Skopečkem si můžete poslechnout na ČRo Plus.

„Je nezbytné, abychom se na základních parametrech změn penzijního systému shodli v co nejširším spektru. Protože nikdo nechce zažít to, co jsme zažili s vládou sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců, která zrušila Nečasovu reformu a bohužel nebyla za dalších mnoho let ochotna a schopna připravit jakoukoliv další změnu, která by průběžný penzijní systém alespoň trochu vylepšila,“ připomíná poslanec Jan Skopeček (ODS).

„Proto jsem přesvědčen, že debata je nutná. Nicméně kladu si otazník, když vidím, jakým způsobem od začátku volebního období probíhá jednání Sněmovny. Hnutí ANO a celá opozice neobstruovala jen zákon, o kterém jsme se bavili, ale obstrukce tam máme téměř na denním pořádku,“ dodává místopředseda Sněmovny Jan Skopeček.

Podle Skopečka je normální, že při přípravě penzijní reformy, jako jedné z nejdůležitějších norem, přicházejí ze všech pěti stran různé názory. Za rizikové pak považuje, jak uvedl jeho kolega z hnutí ANO, že je potřeba „přijít s něčím v mašličkách“.

„Protože, když přijdeme s kompletní hotovou penzijní reformou, s těmi mašličkami, jak říká kolega, a ukážeme to hnutí ANO, tak začne okamžitě střílet. Jestli to myslí vážně, jsem přesvědčen, že základní dohoda na směrech, jakými penzijní reforma půjde, tam musí být,“ zdůrazňuje Jan Skopeček.

Podle Skopečka je návrhů, jak by se mohl upravit dlouhodobý valorizační mechanismus, několik.

„Pokud vím a pokud jsem viděl ty materiály, jsou na stole čtyři varianty, které jsou společné v tom, že předpokládají úpravu valorizace ve chvíli, kdy inflace bude nad pěti procenty, což je víc jak dvojnásobek inflačního cíle ČNB v normálních dobách. To si myslím, že je v pořádku. Myslím si, že dojdeme k nějaké shodě nad těmi variantami,“ věří Skopeček.

Jan Skopeček
místopředseda Poslanecké sněmovny
místopředseda poslaneckého klubu ODS
poslanec PČR
ekonomický expert ODS
předseda ODS Hořovice

Více o autorovi