6. června 2022

Události, komentáře ČT24: Budoucnost rychlovlaků v Česku

(ČT 24) Stavba prvního úseku vysokorychlostní tratě by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky. Vyjít má řádově na desítky miliard korun. Celý projekt pak na 700 miliard. Současný šéf resortu Martin Kupka (ODS) v Událostech, komentářích ČT24 řekl, že chce jednat se soukromými investory a snažit se získat peníze i ve spolupráci s Německem a Rakouskem.

Celou debatu s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.

Správa železnic v Česku aktuálně vystavuje čtyřicet let starý vlak TGV jako symbol vysokorychlostní železnice. „Je to vstup do toho tématu pro širokou veřejnost. Je to určitě také symbol toho, že teprve doháníme vlak. Že jsme řadu let za Evropou,“ řekl Martin Kupka.

Podle něj panuje obecná shoda napříč celou politickou reprezentaci, že Česko potřebuje vysokorychlostní tratě pro vstup do společenství dopravně rozvinutých evropských států. „Do budoucna musíme samozřejmě osobní i nákladní dopravu přiblížit ekologicky co nejšetrnější podobě. V souvislosti s tím je samozřejmě výstavba vysokorychlostních tratí důležitá věc,“ zdůvodnil Kupka.

Martin Kupka uvedl, že před současnou vládou je velký úkol otevření cesty k vysokorychlostním tratím i u řady samospráv, v jejichž blízkosti povedou. „Před námi bude upravit zákon, který by otevřel cestu k realizaci těch tratí a samozřejmě najít dobré řešení pro všechny, kteří žijí v blízkosti,“ řekl. Dodal, že za poslední půlrok proběhlo několik jednání se zástupci samospráv.

„Nijak nezakrývám, že současná situace české ekonomiky neumožňuje v příštím ani přespříštím roce zafinancovat tak obrovský projekt. O čem jednáme, je spolupráce – a ve spolupráci s Německem a Rakouskem získat co nejvíce prostředků pro hlavní vysokorychlostní trať, která bude spojovat Berlín s Prahou, Brnem a Vídní,“ reagoval Kupka. Dodal, že bude třeba využít celou škálu různých finančních nástrojů, a to včetně zapojení soukromých investorů.

Přepis debaty:

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Od devadesátých let politici mluví o výstavbě vysokorychlostních tratí. Přípravy jsou ale až realitou posledních roků. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za 3-4 roky. Vyjít má řádově na desítky miliard korun, celý projekt na 700 miliard. Jenže stavebnictví zasáhla koronavirová krize a teď válka na Ukrajině a cena materiálu stoupá.

Martin ŠVEHLÍK, ředitel odboru přípravy vysokorychlostní trati:
Pro nás je důležité, že letos půjde na přípravu vysokorychlostní trati, na ty projekty asi 500 000 000. Příští rok bychom potřebovali 1,4 miliardy korun. My jsme vlastně poprvé v historii teď už k tomu výhledu do roku 25 poptávali ty peníze právě na zahájení té výstavby. Pak samozřejmě, abychom to tempo zvládli, abychom splnili ty závazky, které se rýsují vůči Evropské unii, tak bychom potřeba zhruba 30 miliard ročně.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Ještě, než začneme diskutovat tady s pány politiky, tak já jen doplním aktuální zprávu, a to, že Boris Johnson ustál hlasování o nedůvěře. Věnovat se tomu budeme samozřejmě i během Událostí, komentářů. A teď už mí první hosté.
Martin Kupka, ministr dopravy z ODS. Dobrý večer.

Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
A jeho předchůdce Karel Havlíček z hnutí ANO. Dobrý večer.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Dobrý večer. Děkuji za pozvání.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Začněme tou aktuální věcí, o které jsem mluvila na začátku tedy to, že správa železnic v Česku vystavuje vlak TGV, který je starý 40 let jako symbol vysokorychlostní železnice. Já jsem dneska v několika článcích četla, že tenhle vlak prý vrátil francouzským železničářům hrdost. Co dá těm českým? Ostudu?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Já pevně doufám, že ne. Je to symbolicky vstup do toho tématu pro širokou veřejnost. Nikde v Evropě není k dispozici pro prezentaci vysokorychlostní vlak, který by bylo možné do České republiky přivézt.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Ale tohle je docela muzejní kousek, čili není to spíš symbol zaostalosti?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Je to určitě také symbol toho, že teprve doháníme vlak, že jsme opravdu řadu let za Evropou. Ale to, že se jedná opravdu o historický kus, to nikdo netají. Nám se podařilo zaměřit pozornost médií a zaměřit pozornost velké části veřejnosti na to důležité téma. A myslím, že tady panuje obecná shoda v celé politické reprezentaci, nejenom ve vládní koalici, že Česká republika potřebuje vysokorychlostní trati pro vstup opravdu do společenství rozvinutých, dopravně rozvinutých evropských států. A v souvislosti s tím, že do budoucna musíme samozřejmě i dopravu osobní i nákladní opravdu přiblížit co ekologicky nejšetrnější podobě, tak samozřejmě výstavba těch vysokorychlostní tratí je důležitá věc. A je to opravdu pozvánka k tomu tématu vysokorychlostních tratí. Ano, je to starší vlak, když se do něj půjdete podívat, tak ale na druhou stranu můžete ocenit, čím se rychlostmi nad 300 km jezdilo ve Francii už před 40 lety. Je to nepochybně důležitá součást. Je to ikona vysokorychlostních tratí. Šinkansen sem z Japonska nedostaneme, ani Maglev z Číny, ale pochopitelně tohle bylo dostupné vozidlo. A i po tom, co se podařilo získat další finanční prostředky i od sponzorů, tak pokládám za důležité to, že je možné se s ním seznámit a že se nám tak daří prezentovat to důležité téma vysokorychlostních tratí.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Pane Havlíčku, pan Kupka sám řekl, že nám ujel vlak, a to doslova. Máte na tom nějaký podíl?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Rozhodně ne v těch posledních letech. Myslím, že snad není dneska žádná vláda, která by byla proti vysokorychlostním tratím. My jsme za ty poslední 3 roky udělali docela velký kus práce, připravili se studie proveditelnosti, vytyčili se trati, začal se připravovat rozpočet a troufám si tvrdit, že se nikdy neudělalo více než za ty poslední 2, možná za 3 roky. Já myslím, že vláda to má docela dobře předpřipravené. Co mě děsí více, je to, protože jsem pragmatický člověk, jak na to budeme zajišťovat financování, protože si uvědomme...

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
K tomu se určitě dostaneme. Ještě k tomu, vy, máte tedy čisté svědomí v tom, jaký důraz ten projekt za vaší vlády měl?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
No, rozhodně. V těch posledních dvou, třech letech se nikdy neudělalo víc. Pokud se v tom bude teď pokračovat a docílí se ty mety, které jsme si řekli, to znamená, v roce 2025 by se měla začít stavět první část tratě. První by byla ta část u Prahy, další by byla Moravská brána, pak by byla směrem na Drážďany, to je mezi lety 2025-27, tak v tom případě je to samozřejmě teď na té vládě, aby tohle zase dotáhla, ale já věřím, že ta priorita je tam velká. Správa železnic, pokud mám dobré informace, tak na tom opravdu vyšívá dnes a denně.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Máte to, pane Kupko, prý dobře připravené?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Já bych také byl rád tak optimistický, ale před tou současnou vládou je teď velký úkol. Otevřít cestu k těm vysokorychlostním tratím i u celé řady samospráv, v jejichž blízkosti ty vysokorychlostní tratě povedou. Já nechci nějak snižovat práci předchozích vlád na tom projektu, ale je nutné také realisticky říct, že před námi bude upravit zákon, který by otevřel cestu opravdu k realizaci těch tratí a samozřejmě také najít to dobré řešení pro všechny, kteří žijí v blízkosti. Já oceňuju to, že se daří organizovat i architektonické soutěže pro podobu těch terminálů. I třeba ta nedávná podoba výsledná, která vzešla z architektonické soutěže pro terminál v Roudnici nad Labem, ukazuje, že i taková vysokorychlostní trať může dobře zapadnout do krajiny a že to neznamená, že bychom takovým záměrem ohrozili českou přírodu. Naopak vysokorychlostní tratě přinášejí samozřejmě způsob dopravy, který je vysoce přátelský k životnímu prostředí a musíme hledat tu cestu. Bohužel v některých případech není ještě ani jasné o tom, jak vlastně přesně bude ta trať vedená, jakou bude mít trasu, což bývá často velmi komplikované, ale jenom za ten poslední půlrok proběhlo na ministerstvu několik jednání se zástupci samospráv a já bych byl rád, aby ta debata o tom, co vlastně přináší vysokorychlostní tratě, byla co nejotevřenější, aby bylo možné přizvat k nám, a budeme se o to snažit, i zkušené politiky z Francie, z Velké Británie, ale i starosty z těch míst, kde se vůči tomu projektu třeba lidé stavěli kriticky a teď po čase, když zjišťují, že to otevřelo jejich možnosti, že lidé mohou snáz dojíždět za prací třeba i vzdálenější, že snáz najdou uplatnění, že mohou snáz cestovat i studenti do škol, tak to je přidaná hodnota a samozřejmě významný růst pro ekonomiku. A to jsou reálné dopady, které už je možné cítit ve Francii, ve Velké Británii i na dalších místech.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Zní to dobře, doba je ale zlá. Pojďme k tomu, jak pan Havlíček říká „problematickému financování“, protože vždycky je to především o penězích. Je to něco, co si teď skutečně můžeme dovolit? Není to něco, co bychom spíš měli trochu oželet, pane Havlíčku?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Já tady mám velký problém. Ač jako fanoušek vysokorychlostních tratí bych byl hrozně rád, abychom se do toho rychle pustili. Navíc je to obrovská příležitost pro český průmysl, i to jsme začali už na ministerstvu průmyslu a obchodu v těch minulých letech dávat dohromady skupiny, které by měly šanci potom se participovat na dodávkách. Ale teď vůbec nechci spekulovat, jestli to bude nakonec 600 miliard nebo 700 miliard korun. Já se dívám na realitu všedních dnů. V současné době tato vláda nemá peníze v rámci železnic ani na údržbu a na opravu, budou chybět peníze v řádu jednotek miliard korun. To se přežije asi rok 2022 s nějakými úsporami. Ale když se podíváme na další roky, když jsem viděl to, co uniklo teď pravděpodobně tedy rozpočet předběžný, který má ministerstvo dopravy na rok 2023, na rok 2024, tak jenom ten rok 2023, to je apokalypsa, to je totální průšvih. Jestli tohle to ministerstvo financí myslí skutečně vážně, tak ministerstvu dopravy bude chybět mým hrubým odhadem, protože nevíte, jak se vyvíjí ta situace v posledních týdnech, mezi 45 až 55 miliardy korun na základní infrastrukturu, na koridorové tratě, na nádražní budovy a na zabezpečení, které nás bude čekat, rozumíme tím ETCS. A teď se bavíme o tom, že bychom měli vynakládat další desítky miliard korun v čase stovky miliard korun, byť s pomocí evropských zdrojů, to uznávám, na vysokorychlostní tratě. Takže zdá se mi to v současné době jako finanční pohádka tedy.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Ale zároveň se shodujeme na tom, že to je projekt, který musíme realizovat. Tak pak se pojďme opravdu bavit o tom, a já nijak nezakrývám, že současná situace české ekonomiky neumožňuje v příštím roce ani v přespříštím roce zafinancovat tak obrovský projekt, ale o čem jednáme, je spolupráce a ve spolupráci s Německem, a s Rakouskem, získat co nejvíce prostředků právě pro tu hlavní vysokorychlostní trať, která bude spojovat Berlín s Prahou, Brnem a Vídní, kde budeme usilovat o to, aby to bylo významně víc než 50 % evropských prostředků. A zároveň chceme už teď na pilotním projektu financování PPP i do železnice vyzkoušet i tuto formu vlastně mimo rozpočtového financování a je jasné, že budeme muset opravdu v tomto směru využít celou škálu různých finančních nástrojů.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
I zapojení soukromých investorů?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Nepochybně i zapojení soukromých investorů a nepochybně i další formy toho, jakým způsobem Česká republika do té investice, která ale následně bude přinášet další profit, všechny ty ekonomické modely, které se ověřily i na Západě, ukázaly, že pro ekonomiku v těch následujících letech to opravdu přináší důležitý rozvoj a spolu s tím i důležité investice. Je to opravdu. A tady, kdyby bývala byla současná ekonomická situace České republiky stabilnější, nečelili bychom tak vážné krizi související s útokem Ruska na Ukrajinu, tak by se nám nepochybně do těch dalších let dívalo mnohem optimističtěji. Ano, čeká nás složitá situace i z hlediska zajištění prostředků do dopravní infrastruktury v příštím roce, ale vypořádáme se s ní.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Soukromí investoři, dobrý plán?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Já věřím, že ten příští rok, protože mě to samozřejmě leží v hlavě, a to, co uniklo ven, ta čísla, tak ta mě opravdu zděsila, to je prostě opravdu debakl strašný a věřím, že se nám podaří a my vám s tím samozřejmě rádi pomůžeme i ve Sněmovně ministerstvo financí přesvědčit, že tam fakt chybí desítky miliard korun. Ale co se týká PPP. No, ano, to samozřejmě cesta je, ale uvědomme si, že PPP je pouze na rozsplátkování toho problému. Samozřejmě s nějakým úrokem. Já sám jsem stál u toho, když jsme prosadili D4 a staví se dneska a jsem hrozně rád, že se to podařilo. Navíc se nám to podařilo vysoutěžit velmi dobře, dokonce levněji, než kdybychom to dělali s Ředitelstvím silnic a dálnic, ale musí být zájemce, aby do toho šel, ale hlavně neunikneme tomu, že to budeme muset financovat. To znamená, my si to rozložíme třeba do 20, 30 let, ale stejně nakonec to budeme muset zaplatit, samozřejmě s nějakou úrokovou sazbou a pozor, jsme v době ukrajinské krize, v době, kdy ty úroky ve světě mohou jít nahoru z celé řady důvodů z pohledu chování centrálních bank, to znamená, nedomnívám se, že teď je úplně nejideálnější doba. Samozřejmě, ono by se to financovalo asi o něco později, ale stejně nás to nemine. Uvědomme si, že v současné době budeme potřebovat nejenom základní zdroje na to, co budujeme dneska. To jsou koridory, lokálky, nádraží a tak dál. K tomu musíme zabezpečit přibližně 100 miliard korun do roku 2030 na zabezpečení ETCS, s tím zatím rozpočet vůbec nepočítá, střednědobý. A za C, chceme začít budovat vysokorychlostní tratě, byť na dluh, ale budeme je muset splácet. Takže ano, ale bude muset se vláda shodnout na tom, že to je priorita priorit a zjednodušeně řečeno zdvojnásobit rozpočet na správu železnic.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
A na tom se shodnete, že je to priorita priorit?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Nepochybně spolu s tím musíme investovat do silniční infrastruktury. Ty úkoly máme, pokud by ta současná čísla byla větší debakl, tak je to ale debakl váš, toho předchozího hospodaření České republiky a toho, s jakými podmínkami vstupními Česká republika musí zvládat teď aktuální kritickou situaci. Ale to, co máme přinášet, je řešení. Ne i v tomto směru ve vašem případě střelba do vlastních nohou, tak já pokládám za důležité opravdu hledat varianty financování a budeme muset rozlišovat priority. Ale stěžejní i pro další příležitost české ekonomiky je, pokud možno udržet i investiční tempo. A já v tomto směru pokládám opravdu za důležité hledat finanční prostředky a další nástroje financování, protože je zjevné, že s tím rozpočtem poznamenaným krizí si Česká republika opravdu nebude mít šanci poradit bez dalších možností právě s tím plánem investic do budoucna.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Já nevím, o jaké střelbě hovoříte. Já jsem nastupovala na ministerstvo dopravy v roce 2020, rozpočet byl 83 miliard. A ještě tentýž rok byl 120 miliard a v roce 2021 byl 127 miliard. A já myslím, ale počkejme, a my jsme naplánovali 131 miliard na tento rok, vy jste to stáhli takovou šikovnou kličkou, jste tam z toho stáhli 7-9 miliard. Budiž, budou chybět peníze na údržbu, na opravy železnic. Ale hlavně varoval jsem před tím, že na rok příští budeme potřebovat 145 miliard korun. Když sečtu současný stav, kterým by do toho chtělo jít ministerstvo financí a vy jste se na tom spolupodíleli, tak jsme někde na stovce. Chybí vám 40 miliard a to nevím, jako od té doby se posunuly požadavky Správy železnic a Ředitelství silnic a dálnic, ale dovedu si představit, že to klidně může být ještě více a vůbec se nebavím o detailech, jako že jste si stáhli silniční daň, která vám může chybět. To znamená, vám bude chybět objektivně nějakých 45 miliard korun, možná i více. Ale my jsme to zvedli o 50 %, ten rozpočet.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Pane místopředsedo, jak se tahle vaše slova shodují s vaším stálým voláním po tom, ať snižujeme DPH a dál ochuzuje rozpočet o důležité příjmy? Na naší straně je rozpočtová politika odpovědná, která zajistí tomu státu finanční prostředky na pomoc potřebným, ale zároveň i na investice. Tak prosím, já beru tahle slova, my musíme investovat, ale pak prosím, nezásobujte veřejnost těmi populistickými výkřiky o tom, jak musíme snížit DPH, jak musíme udělat další kroky, které prostě jsou naprosto nerozumné, neodpovědné a je to jenom hlas vaší populistické politiky. Tak to prosím, přiznejme. A pojďme dál.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Pane ministře, počítejme jednoduše, my říkáme po snížení DPH proč? Protože vy ho vyberete výrazně více. Díky inflaci máte výrazně vyšší příjmy z DPH, to znamená, kdyby se snížilo, vyberete nakonec úplně stejně, a to, že chceme podporu energetiky, jako vy jste neudělali vůbec žádnou, tak chceme mimo jiné z zisku společnosti ČEZ, která bude mít extrémně vysoký. Takže když sečtete to, co my požadujeme ve smyslu podpory energie, ve smyslu podpory pohonných hmot, tak na to najdete peníze v ČEZ, zvýšený výběr DPH, případně modernizační fond a nemusíte vůbec sahat do infrastruktury dopravní.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Akorát, že to nesedí s realitou.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
To sedí naprosto přesně.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
A kdybychom to opravdu chtěli dělat tak, jak to vy navrhujete, tak přivedeme tu zemi k bankrotu, a to nechce nikdo z nás. Ty kroky, které podnikáme. Já jsem se snažil vám neskákat do řeči. Tak se snažíme opravdu postupovat tak, aby to ve výsledku neznamenalo další zvýšení inflace a jenom ty návrhy, ty propočty, se kterými vy počítáte, tak předpokládají řádově stovky miliard korun navíc. Tak prosím, zůstaňme na zemi a hledejme řešení pro ty, kteří opravdu tu pomoc potřebují nejvíc, to je přesně to, co děláme a snažíme se dál držet odpovědně nejenom pomoct těm, kteří to nejvíce potřebují, ale chceme udržet i investiční tempo a využít další možnosti financování důležitých staveb v oblasti dopravní infrastruktury, protože opravdu ten historický infrastrukturní dluh v České republice je veliký.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Bohužel ale dneska nepomáháte ani těm slabým, těm postiženým, vůbec se nebavíme o střední třídě, vůbec se nebavíme o firmách a živnostnících, a navíc snižujete výdaje na investice. To, když sečtu a podtrhnu, tak vy hovoříte o tom, jak jsme zadlužovali, pomíjím to, že jsme ten dluh snížil ve smyslu zadluženosti, ale to, že dneska budete mít dluh, respektive schodek možná stejný, možná vyšší, a ještě nebudete investovat a ještě nepodpoříte firmy, a ještě nepodpoříte domácnosti, no to je majstrštyk, pane ministře.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Ale na tohle, prosím, já musím reagovat, protože peníze do investic se v letošním roce nesnížily ani o korunu. A dobře to víte. To je první důležitá věc. Další důležitá věc je fakt, je tady spousta konkrétní pomoci pro konkrétní skupiny lidí, ať už se jedná o seniory v podobě zvyšování důchodů, ať už se jedná o živnostníky, o dopravce mimo jiné...

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Jaká je pro živnostníky, řekněte mi jednu jedinou?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Například zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun. A víte, že tohle se dotklo celé řady živnostníků.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
1 500 Kč.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Snížení, a to je další důležitá věc, pokud máte jedno auto, ale velká část těch živnostníků těch vozidel má mnohem víc. Co je důležité říct, následně snížení teď spotřební daně na tu nejnižší možnou mez, kterou si můžeme z hlediska pravidel Evropské unie dovolit, takže to jsou opravdu zcela konkrétní věci.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Pane Havlíčku, vy často vzpomínáte třeba Německo jako vzor, který umí pomáhat lidem. Možná jste zaznamenal, co udělalo snížení cen jízdného, protože ona ta pomoc může taky někdy skončit hromadným šílenstvím, v Německu to na několika místech přineslo chaos, přeplněné vlaky, zpoždění, zácpy. To všechno tedy kvůli levným měsíčním jízdenkám. Ekonomka Helena Horská to okomentovala těmito slovy: „Když si stát myslí, že by to dělal lépe než trh,“ nemá pravdu?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Nemá pravdu, navíc je to poradkyně pana premiéra, tak logicky bude kopat za tuto vládu, ale to jí nevyčítám. Každý se musí nějak živit. Mně jde o jinou věc. My se díváme do Německa z úhlu pohledu energetické podpory, zrušili nebo udělali poloviční platbu za obnovitelné zdroje. U nás nic. 300 eur příspěvek plošně na každou domácnost, 100 eurna každou domácnost s rodinami. U nás vůbec nic. Co se týká té dopravy, 4-8 Kč na každý litr benzínu, takže výsledek je ten, že litr benzínu, neříkám, že nafty, tam je to trošku dražší ještě, už je dneska v Německu jenom o korunu 50 dražší než v České republice. U nás celý ten balíček byl směšný. Jediné, co maličko pomohlo, je ta spotřební daň, která byla v řádu jedné koruny, ale víceméně dneska patříme mezi nejdražší země. Co se týká toho zlevňování jízdného, je to správný krok, který nedělá jenom Německo, dělá ho i Rakousko, a to, že se první víkend v době, kdy byly svátky na některých velkých nádražích vytvářely zácpy, ještě neznamená, že to je špatná cesta. Já neříkám, že musíme udělat stejný krok jako v Německu. To se možná nepodaří. Ale to, že dneska Německo má, když si vezmu Dobříš-Praha, protože jsem z toho regionu, šestinásobně větší tarif než stejná vzdálenost v Německu, to je prostě špatně. My máme motivovat lidi, aby dneska jezdili veřejnou dopravou, aby se tankovalo méně benzínu a my jsme udělali jednu jedinou věc, že jsme jim zdvojnásobili jízdné, myslím tím seniory a studenty. My jdeme úplně přesně opačně.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, co vy na to?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Já se divím, že vám není hanba říkat to, co říkáte.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
To jsou fakta.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Bohužel nejsou. Počkejte, zmínil jste to a dáváte to tady na odiv, jak je to úžasné, že v Německu se snížila cena pohonných hmot o 8 Kč na litr. No ano, protože předtím byla spotřební daň v Německu vyšší a samozřejmě vyšší byla cena těch pohonných hmot, tak ten rozdíl je samozřejmě vyšší.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Ale ta průměrná mzda?


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
To přece není žádný argument. A z těch dalších věcí. No podstatné je, že to tempo zadlužování České republiky za vaší vlády bylo nejvyšší v Evropě, to je prostý, holý fakt. Mohli bychom takhle odkouzlit všechny ty vaše argumenty. Ale co pokládám za nefér a nekorektní a myslel jsem si, že se k tomu snížíte, tak ponížit uznávanou ekonomku jenom tím, že by byla poradkyní premiéra, no nepochybně je uznávanou ekonomkou a bude uznávanou ekonomkou i předtím, než přijala tohle pozvání nabídnout expertizy i české vládě. A pokládám to za naprosto férové. Ale myslím, že jste se do toho takhle pustit nemusel. Z těch dalších důležitých věcí, ke kterým bylo teď možné opravdu podniknout konkrétní kroky, tak jsme je podnikli. Vy z druhé strany říkáte, že jsme zdvojnásobili jízdné. Pojďme také připomenout, že ta předchozí vláda v tom super schodkového rozpočtu na 75procentní slevy nenašla peníze, nebyly tam. A vy to víte dobře. My jsme dneska v situaci, kdy se vracejí zpátky lidé do hromadné dopravy. Ten nárůst je patrný. A kdybychom tedy měli opravdu financovat kompenzace u 75procentních slev, tak by to znamenalo, že se dostaneme nad 6 miliard korun a kolik tam bylo připraveno v rozpočtu? 2,5 miliardy. To je holý fakt. Byly tam ještě nějaké nespotřebované prostředky, ale ty popravdě řečeno stačí teď opravdu stěží na to, abychom dokázali zajistit právě teď tu slevu, která pořád je významnou podporou veřejné dopravy. A pojďme ještě o kousek dál, jak to vypadá s podporou veřejné dopravy v České republice? Tak v případě většiny krajů samotná tržba z jízdného pokrývá něco méně než jednu čtvrtinu všech nákladů. To ostatní je veřejná podpora. Tam na to ještě dosáhneme, ale když voláte po tom, abychom zavedli podobný krok jako v Německu, kromě toho, že i odborníci se shodují na tom, že na to především musí být ta infrastruktura připravená. Ani vy ani nikdo jiný, ani já nejsme s to přes týden zajistit významně víc vozidel na železnici, protože nejsou v celé Evropě. Takže by ve výsledku z dobré snahy na první pohled mohla být blamáž a mohlo být to, že ve výsledku potom tříměsíčním období naopak jízdné stoupne. A ještě to ve výsledku lidi z veřejné dopravy odvede. A to je to, čeho se obávám.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Pane Havlíčku, na závěr poprosím vás o slovo.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Takhle krásně jste zde zabalil vlastně to, že podpora není prakticky žádná...


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Ale to jsem vůbec neřekl.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda PS, 1. místopředseda hnutí a exministr dopravy a průmyslu a obchodu /ANO/:
Ale přece to lidé musí vědět, že není žádná podpora, že se benzín nezlevnil prakticky vůbec, že energetická podpora není vůbec a srovnávat to dneska se zadlužením Německa? Prosím pěkně, Německo má zadluženost 70 %, Česká republika má zadluženost 42 %. Německo v době covidu dávalo výrazně více do ekonomiky, a to, že tempo zadlužení v České republice, která má šesté nejmenší zadlužení, bylo rychlejší než v Německu, to je jednoduchá matematická hádanka. Přece z nižšího základu rosteme o něco rychleji než ze základu vyššího, to znamená, my jsme stále šestou nejméně zadluženou zemí v Evropě a nestrašte lidi tím, že ty veřejné finance jsou rozhozené. Je to váš rozpočet a jestliže vy jste si nezabezpečil do toho nového rozpočtu podporu slev na jízdné, tak se potom nedivte tomu, že ti lidé jsou naštvaní, protože v době krize platí ještě více.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji, že jste přišli, ale bohužel už si to budete muset vyříkat mimo studio. Omlouvám se za to, musíme do Londýna. Mějte se pěkně, na shledanou.


Martin KUPKA, ministr dopravy a místopředseda strany /ODS/:
Jenom mě překvapuje, že v tomhle podání to vypadá, jedna plus jedna nejsou dvě. Díky za pozvání.

Martin Kupka

ministr dopravy
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu