INFO.cz: Pád české ekonomiky jde nejen za covidem, ale hlavně za Babišem. Proti zdražování neudělal nic
5. října 2021

Vojtěch Munzar: INFO.cz: Pád české ekonomiky jde nejen za covidem, ale hlavně za Babišem. Proti zdražování neudělal nic

(INFO.cz) Noví poslanci budou přebírat Česko v poměrně tristní ekonomické situaci, říká v rozhovoru pro INFO.CZ poslanec ODS Vojtěch Munzar, který je přesvědčen, že propad české ekonomiky není způsoben jen pandemií covidu, ale hlavně osmiletým počínáním Andreje Babiše, nejprve jako ministra financí a následně jako premiéra. „V roce 2017 jsme do nového období vstupovali v době ekonomického růstu, který ale vláda nevyužila k žádným systémovým, nebo jakkoliv podstatným pozitivním změnám, naopak. Jsme druhá nejrychleji se zadlužující země v EU, a to opravdu není dobrý obraz o tom, jak se u nás hospodaří s veřejnými penězi. A tohle jde jednoznačně za vládou, ne za covidem,“ hodnotí situaci Munzar.

V Poslanecké sněmovně se zabýváte hlavně ekonomickými tématy. Jak byste nyní jako ekonom zhodnotil stav české ekonomiky na přelomu dvou volebních období? V jakém stavu noví poslanci převezmou státní finance?

Ve špatném. V průběhu aktuálně končícího volebního období zažila česká ekonomika šok. V roce 2017 jsme do nového období vstupovali v době ekonomického růstu, který ale vláda nevyužila k žádným systémovým, nebo jakkoliv podstatným pozitivním změnám, naopak. I NKÚ zhodnotil ještě před nástupem covidu, že české veřejné finance a státní rozpočet jsou hůře připraveny na případnou krizi, než tomu bylo před krizí v roce 2008. To je doklad špatného hospodaření s penězi všech daňových poplatníků ze strany vlády Andreje Babiše.

Ono to ale nebylo v průběhu volebního období tak vidět. Když se daří, snáz se utrácí a systémové problémy nejsou příliš viditelné. Nicméně už před současnou krizí rostly výdaje rychleji než příjmy, přestože byl ekonomický růst. Vláda si jen marketingově utrácela rezervy, aby v očích veřejnosti zlepšila obraz rozpočtu. Pak přišel covid, na který se teď vláda snaží hodit všechny problémy a nadměrné výdaje, ale pravda je jinde. Více než polovina výdajů neměla vůbec souvislost s covidem, což opět konstatuje i NKÚ.

(Autor: Jan Palička)

Celý rozhovor čtěte na INFO.cz.

Vojtěch Munzar
poslanec PČR
zastupitel statutárního města
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení

Více o autorovi