CNN Prima News: Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty, EU není nafukovací
7. září 2021

Jan Zahradil: CNN Prima News: Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty, EU není nafukovací

(CNN Prima News) Je potřeba vyslat do světa signál, že Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty ze zemí s nižší životní úrovní. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS) s tím, že bariéry na hranicích Evropské unie by mohly některé ohradit.

Celý rozhovor s Janem Zahradilem můžete zhlédnout na CNN Prima News. 

„Každý přebírá zodpovědnost za svůj život. Závazky nám neukládají povinnost starat se o ekonomické migranty ze zemí, které mají nižší úroveň života. Je potřeba tento signál vyslat do světa. Evropa není nafukovací a jsem přesvědčen, že odstrašující opatření na hranicích migranty demotivují,“ uvedl Jan Zahradil jednu z možností, jak zabránit případné migraci do Evropy z Afghánistánu.

Migrační a azylová politika je primárně v rukou států. „Evropská unie by to neměla unifikovat, nemá vlastní složky. Jsem pro koordinaci a výměnu informaci, ale ne centrální řízení,“ řekl Zahradil na témě případných kvót pro rozdělování migrantů napříč zeměmi EU.

Diskutovalo se i na téma migrace jako předvolební téma. „Možná chvíli dřímala pod povrchem, ale téma to určitě je. Příliv migrantů se oproti roku 2016 možná na chvilku ztenčil. Problém ale nikdy nezmizel a možná se stane zase zřetelnějším, protože mohou nastat další migrační vlny, které se nabalí na uprchlíky z Afghánistánu,“ předpověděl Zahradil.

Přispět na plot Litvě je správný krok

Česko přispěje Litvě na stavbu plotu na hranicích s Běloruskem, který má zbrzdit migranty. Ploty a zdi ovšem vznikají i jinde v Evropské unii, která je původně odmítala. „Je to správný krok, jde o ochranu vnější hranice unie a vyjadřujeme tím spoluzodpovědnost za to, aby se chránila před přílivem nelegálních migrantů,“ uvedl Zahradil.

Jan Zahradil
předseda europoslaneckého klubu ODS
expert pro zahraničí

Více o autorovi