Pat a Mat české politiky: Jakou hru s Moskvou hráli Jan Hamáček a Andrej Babiš?
5. května 2021

Pavel Žáček: Pat a Mat české politiky: Jakou hru s Moskvou hráli Jan Hamáček a Andrej Babiš?

(FORUM 24) Lidská hloupost není utajovanou informací, píše poslanec ODS Pavel Žáček, místopředseda výboru pro bezpečnost. Proto se rozhodl okomentovat pro deník FORUM 24 včerejší turbulentní dění v Poslanecké sněmovně, aniž by prozradil jakoukoli utajovanou skutečnost.

Jako poslanec, který se poctivě přihlásil do včerejší diskuse na uzavřeném jednání o nedávné nadcházející návštěvě místopředsedy vlády, ministra vnitra a ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka v Moskvě před veřejným odhalením ruské stopy GRU ve Vrběticích, jsem pochopitelně zklamán.

Zklamán tím, že se dostalo slova pouze ministru Hamáčkovi, který v podstatě poněkolikáté zopakoval svoji stále stejnou verzi událostí, a pak také úspěšnou snahou některých koaličních poslanců o obstrukci formou rozmělnění naší diskuse, na což se nedalo reagovat jinak než přerušením jednání schůze do konce jednacího dne.

Co k tomu dodat? Jelikož lidská hloupost není utajovanou informací, dovolím si pro veřejnost konstatovat, že někteří koaliční poslanci (a také jeden opoziční, přiznejme) se chovali při Hamáčkově obraně stejně hloupě, jako když vystupují kdykoliv jindy, a to, prosím, neběžel žádný přímý televizní přenos.

A protože ani zdaleka není jasné, že koaliční většina ráno připustí další pokračování této schůze, pokusím se v rychlosti zformulovat a zveřejnit ty nejdůležitější dotazy, které jsem chtěl ministru Hamáčkovi položit.

Považuji to za legitimní a jediný možný postup, a to tím spíše, že jsem již klíčové problémy, vztahující se k událostem, které proběhly mezi 7. a 17. dubnem 2021, pojmenoval ve svém prvním komentáři (ZDE).

Na výboru pro bezpečnost i výboru pro obranu jsem tyto otázky před ministrem Hamáčkem zopakoval, a to včetně dotazu, kdo jeho návštěvu vymyslel (ať již s legendou nákupu milionů Sputniků V, anebo ještě s horším krytím, organizací vrcholové schůzky Biden–Putin) a zda nebyla jiná varianta postupu. Stejně včera, jako předtím na výborech, jsme se od Hamáčka pouze dozvěděli, že to z dnešního pohledu nebyl nejlepší nápad, a kdyby více myslel na to, co nastane, tak by to neudělal.

A v tom je zakopaný pes. Mimo jiné.

Mé dotazy vycházely z jednoduché premisy: Jestliže se schylovalo ke kritickému vyvrcholení česko-ruských vztahů, jaký byl opravdový motiv plánované Hamáčkovy návštěvy?

Je možno věřit tomu, že ji naplánovali pouze místopředseda vlády Hamáček s velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou, jak se nám dnes tvrdí?

Opravdu byl kvůli vicepremiérské „zpravodajské hře“ uveden v omyl aparát ministerstva zahraničních věcí? Opravdu by s touto hrou souhlasil velezkušený diplomat?

Jaké přišly reakce od našich blízkých spojenců na oznámení Hamáčkovy cesty do Moskvy? (Když ne v souvislosti s nadcházejícím odhalením pozadí Vrbětic, tak v souvislosti s ruskou přípravou na nový konflikt s Ukrajinou a dramatickou kumulací vojsk jak na okupovaném Krymu, tak v bezprostřední blízkosti hranic?)

Nejprve jsem považoval údajný nákup jednoho či dvou milionů Sputniků V za tu nejhloupější legendu (vzpomeňme, jak to krátce předtím dopadlo na Slovensku), nicméně následně se objevily informace a tvrzení, které tuto verzi cesty potvrzovaly. Faktem ovšem zůstává, že to by v kontextu Vrbětic chtělo extra žaludek, nebyl by to zjevně stejný kšeft, jako nakupovat roušky či respirátory v Číně.

Stejně tak nebylo příliš diplomatické (a uvěřitelné) se v kontextu připravovaného odhalení teroristického činu ruských rozvědčíků GRU schovávat za organizaci vrcholového setkání Biden–Putin. Věděli o tom Američané?

A poslední argument: I kdybychom přistoupili na oba veřejně prezentované důvody Hamáčkovy cesty do Moskvy, věří někdo, že by nepřišla řeč na diverzní útok speciální jednotky GRU na svrchovaném českém území? Tím spíše, když prý od prvního dne hrozila medializace celé kauzy?

A jedna z mých klíčových otázek, na niž včera vůbec nepřišla řada, bylo zapojení prezidenta Miloše Zemana, o němž víme, že byl písemně informován hned 7. dubna 2021 (a pak následně ještě 15. dubna), stejně jako ostatní vybraní ústavní činitelé?

Věří snad někdo v České republice, že by se Hamáček rozhodl pro cestu do Moskvy bez konzultace se Zemanem? Anebo co hůře, že by ji prezident či jeho okolí dokonce neiniciovali? Vždy krátce předtím provedené změny ve vládě k nákupu Sputniku V logicky směřovaly… (Stejně jako k urychlenému přizvání Rosatomu do dukovanského tendru.)

Jsem přesvědčen, že bylo a je na místě se ptát po politické odpovědnosti Jana Hamáčka, a to bez ohledu na to, zda by se představitelé bezpečnostní komunity vyjádřili či nikoliv. Není důležité, zda by podpořili jeho intepretaci událostí, anebo ne; spíše se navíc zdá, že byli od počátku proti.

Vypuštění informace o cestě do Moskvy bylo fatální chybou jeho politické kariéry, ať ji vymyslel či se na ní chtěl přiživit kdokoliv. Není divu, že se objevily spekulace o výměně Vrbětic za Sputniky, že se objevila spekulace o zradě národních zájmů či dokonce vlastizradě.

V neposlední řadě je pochopitelně nutné se stejně důrazně ptát, co dělal premiér Andrej Babiš, co všechno o Hamáčkově aktivitách opravdu věděl, proč zareagoval až v pátek 16. dubna 2021, a jaká je tudíž přirozeně také jeho politická zodpovědnost.

Zdá se totiž, že Patem ani Matem nebyli oni dva ruští diverzanti, ale právě Andrej Babiš s Janem Hamáčkem.

P. S.: Mnozí kolegové prý čekali na vyjádření nejvyššího státního zástupce, policejního prezidenta a šéfů českých zpravodajských služeb. Já za sebe říkám, jak jsem rád, že vůbec nevystoupili a zcela správně politické dění v naší prapodivné sněmovně nekomentovali (již jen s ohledem na početnou ruskou lobby).

Tedy s jednou výjimkou: Komentáře se nezdržel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, člověk, nad nímž aktuálně visí Damoklův meč odvolání. Člověk, který byl záhadně pozván na provalenou schůzku u ministra vnitra, jehož svědectví (ačkoliv prý přišel až k jejímu závěru) ve prospěch Jana Hamáčka je ovšem naprosto zřetelné.

Já bych se ho naopak rád zeptal, co je pravdy na tom, že na orgánech činných v trestním řízení (a možná i na zpravodajcích) klečeli emisaři Pata a Mata (o čemž možná právě byla ta schůzka), aby se nic nezveřejňovalo, ale minimálně odsunulo až po volbách?

Jako bytostný optimista věřím, že se jednou odpovědi na své otázky dozvím, stejně jako celá česká veřejnost.

Komentář vyšel na serveru Forum24.cz.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.
poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek

Více o autorovi