28. dubna 2021

Napřímo TN.cz: Musíme mířit na Západ. Ve volbách bude mít SPOLU 20 %

(tn.cz) Jaký je další plán, pokud se koalici SPOLU podaří svrhnout vládu a s jakými tématy půjdou do voleb? To jsou některá témata středečního pořadu Napřímo s místopředsedou ODS Martinem Kupkou a moderátorkou Bárou Divišovou.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na TN.cz.

Opoziční strany TOP 09, ODS a KDU-ČSL, které tvoří koalici SPOLU, oznámily, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě v reakci na odmítnutí premiéra požádat Sněmovnu o důvěru. Pokud ji vláda nezíská, chce koalice přistoupit k rozpuštění Poslanecké sněmovny a následným předčasným volbám.

Výzvu k žádosti o vyslovení důvěry vláda Andreje Babiše obdržela poté, co ztratila toleranci komunistů. My jsme přesvědčeni, že kdo se k tomu nepřipojí, tak nějak toleruje a umožňuje vládu Andreje Babiše, nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala. Prvním krokem je vyjádření nedůvěry vládě, další je rozpuštění sněmovny. My si ale uvědomujeme, že na to potřebujeme minimálně 120 hlasů poslanců,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Podaří se koalici SPOLU posbírat padesát podpisů na svolání mimořádné schůze, kde chce vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše? A proč nevyužije arch hnutí SPD, které se stejným záměrem shání potřebné podpisy už měsíc?

Já nechápu, proč přichází s totožným návrhem jako před měsícem přišlo SPD a teď ještě my se máme podepisovat na jejich archy. To nemá logiku, ať se podepíšou oni k nám, my jsme ten nápad měli jako první," řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle Kupky s tím návrhem ale přišla první strana ODS už loni. Je to logická návaznost na náš návrh z minulého roku," řekl. Pokud se SPD připojí k našemu návrhu, nebudeme se bránit," dodal.

Ve volbách si koalice SPOLU věří. Já jsem přesvědčený o tom, že jako koalice získáme více než 20 procent," myslí si Kupka. Jedna ze zásadních otázek nadcházejících voleb podle něj bude směřování země. Je potřeba jasné zastání prozápadní orientace země. My jsme připraveni garantovat západní hodnoty. Jsou tam naši hlavní spojenci. S tímto koalice SPOLU půjde do voleb," prozradil Kupka.

Jsem přesvědčený, že náš program bude nejlepší, a to hlavně v mezinárodní politice, školství, kultuře, ekonomice a modernizaci státu. Potřebujeme k tomu ale vítězství a podporu voličů," doplňuje. Věří také tomu, že šéf ODS Petr Fiala bude příštím premiérem.

Martin Kupka

místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu