1. prosince 2020

Babiš oslabil a Zeman toho využívá. Chtít jména ruských špionů je naprosto absurdní

(INFO.cz) Poslanec ODS a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje kontext a důsledky požadavků prezidenta Miloše Zemana směrem k řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS). Zeman po něm chce jména ruských špionů a detailní informace o živých operacích. Podle Žáčka je to absurdní požadavek, přičemž nejde pouze o bezpečnost České republiky, nýbrž také o EU a NATO. Žáček v neposlední řadě tvrdí, že Zeman tím vyvíjí tlak na premiéra kvůli dostavbě Dukovan. „Je to souboj o celou Českou republiku,“ říká.

Český rozhlas přišel v pondělí se zjištěním, dle kterého chce prezident Miloš Zeman po šéfovi tajné služby jména ruských špionů a detailní informace o jejich živých operacích. Jaký je váš základní komentář?

Ze strany prezidenta jde o naprosto absurdní požadavek. Prezident ho sice schovává za příslušný paragraf zákona o zpravodajských službách, dle kterého může s vědomím vlády úkolovat zpravodajské služby, zákonodárce tím ale zcela jednoznačně mínil nějaký jednotlivý požadavek, a nikoli, aby se prezident dotazoval plošně na jeden z hlavních úkolů české zpravodajské služby. Je to naprosto absurdní.

Nikdo normální v jakémkoliv demokratickém státě, a tím myslím prezidenta, premiéra nebo třeba královnu, by si nic podobného nedovolil. Do podrobností, které ze zákona dělají zpravodajské služby naprosto specifickými prostředky, pochopitelně nenahlíží, a není k tomu důvod, ani premiér či prezident. Je to skutečně nehorázné. I v samotné zpravodajské službě navíc platí princip, že nikdo neví všechno. Principy vnitřní ochrany informací, utajování zdrojů i konkrétních operací jsou do značné míry plošné.

Já se domnívám, že ani ředitel zpravodajské služby nemůže vědět všechno. Jistě musí existovat kontrolní mechanismy, musí mít řídící pravomoci, musí důvěřovat svým lidem. Na tom je to postaveno. A stejně tak je na tom vláda, premiér, nebo prezident. Požadovat tedy něco o státu, který proti nám podniká operace, řekl bych až nepřátelské akty, v takovém rozsahu, ať už záležitosti minulé, anebo ty živé, je nesmysl. A má to své dobré důvody.

Co tím prezident podle vás tedy sleduje?

V podstatě může jít o pokus v čase povolebního oslabení Andreje Babiše převzít řízení zpravodajské služby. Byť za ní podle zákona nese odpovědnost vláda, respektive její premiér. Anebo chce prezident BIS poškodit. A k tomu je nutno dodat, že zpravodajská služba není pouze národní entitou, je také velmi důležitým článkem mezinárodního zpravodajského systému. Ať už jde o Evropskou unii nebo o NATO. Jde tady o sdílené hodnoty a zájmy, a hlavně o jejich společnou obranu.

Pokud se jeden článek oslabí nebo dokonce vypadne, a tím míním konkrétně národní zpravodajskou službu, tak to rozbourá celý sdílený mechanismus. Vždyť řada těch akcí zpravodajských služeb má mezinárodní přesah, jsou provázané. Celé by to tedy spadlo jako domino. Pokud by se tento nesmyslný pokyn naplnil, naše důvěryhodnost by padla na nulu a byli bychom ihned vyřazeni ze všech operací. Což si myslím, že si prezident a jeho okolí uvědomuje. Proto se musíme ptát, proč je schopen, a z jakých důvodů, hrát takto závažné politické a bezpečnostní hry. Tady nejde pouze o bezpečnost České republiky, ale třeba také o bezpečnost celé Severoatlantické aliance.

Proč to podle vás prezident dělá?

Má své důvody, které z části dříve či později jistě odhalí. Osobně se domnívám, že mu Bezpečnostní informační služba dlouhodobě kříží plány, případně kříží plány byznysmenů v jeho okolí. V kontextu toho, že jsme členem EU a NATO, se logicky staví velmi kriticky vůči zpravodajským a vlivovým institucím Ruské federace nebo Číny.

V tomto smyslu zcela jistě ředitel BIS plukovník Koudelka neuhne a ani uhnout nemůže. Ostatně naplňuje platné zákony České republiky a hájí její zájmy. Tu službu nemohou nezajímat byznysové strategické zájmy kohokoli, tím spíše v souvislosti s dostavbou Dukovan. Pokud by tomu tak nebylo, tak tu službu můžeme zrušit. Jinými slovy, pokud chce dnes prezident odhalené ruské agenty, příště bude chtít čínské?

Takže mi říkáte, že šéf BIS Michal Koudelka požadované informace prezidentovi neposkytne?

Nejen plukovníku Koudelkovi, ale celému zpravodajskému aparátu zákony nařizují, že mají hájit a chránit své informační zdroje, operace, analýzy atd. Takže mu mohou poskytnout leda tak informace ke kauzám, které nejsou živé. Když to vezmete kolem a kolem, pokud jde o Rusko, bude to složité. Nejde totiž moc oddělit mrtvé a živé kauzy. Z toho mi vyplývá, že prezident nedostane nic, anebo něco málo, co už je ukončeno a uzavřeno. Celé se mi to jeví jako závažná vlivová operace Rusů.

Jinými slovy prezident v danou chvíli nehájí zájmy Česka, nýbrž Ruska?

Myslím, že to tak lze vnímat. Protože ohrožení národních zájmů, respektive ohrožení jednoho z pilířů, který nás chrání proti velmi širokým a rozsáhlým aktivitám například Ruské federace, nelze označit jinak, než že kope za druhou stranu. Je to naprosto neobvyklá situace. Nikdy to nikdo neudělal. Pokud by ty informace dostal, znamenalo by to, že půjdou mimo zpravodajskou službu, a tedy by byl už jen krok k tomu, aby je dostala protistrana. Tím pádem bude například ruská strana vědět, koho jsme odhalili, koho jsme neidentifikovali, o kterých operacích víme, a o kterých nikoli.

Pokud by to prezident dostal v tom rozsahu, jak požaduje, protistrana se dozví nejen to, co děláme my, naši lidé, ale také to, co dělají naši partneři. To jsou opravdu věci, na které si vrcholný politik v demokratickém státě, který je navíc členem NATO a EU, nemůže šáhnout. Pokud je chtěl vědět, měl se stát ředitelem Bezpečnostní informační služby. A nikoli prezidentem.

A jak hodnotíte celou tu věc, pokud jde o její načasování? Vždyť Zemanův poradce Martin Nejedlý byl minulý týden v Moskvě…

Na plénu sněmovny padla v úterý informace od ministra zahraničí, a věřit jí můžeme, anebo nemusíme, že to byla dlouho plánovaná schůzka, že šlo o reakci na zrušenou jarní schůzku prezidentů Zemana a Putina. Já si ale myslím, že pokud to Zeman otevírá právě teď, a je to skutečně věc zásadní a strategická, takto agresivně se postavit proti jedné ze tří zpravodajských služeb, navíc té, která velmi výrazně reaguje na případný výběr partnerů pro dostavbu Dukovan, tak je to celé velmi zvláštní. Ta časová souslednost tady prostě je.

A pak je tady ještě jeden kontext. Současnému řediteli Koudelkovi vyprší v červenci v čele BIS mandát. A prezident Zeman se ho evidentně snaží zejména v očích vlády, protože je to vláda, kdo bude rozhodovat o tom, zda mu mandát prodlouží, anebo za něj vybere někoho jiného, zkompromitovat. Chce docílit toho, aby už ředitelem nebyl. Výsledky BIS jsou oceňovány nejen politiky včetně premiéra, ale také našimi spojenci ze zahraničí, proto věřím, že Koudelka bude i nadále vážným kandidátem na pozici ředitele BIS.

Takže prezident svým manévrováním vyvíjí tlak také na premiéra. Odolá podle vás?

Jak jsem už říkal, prezident využívá oslabení premiéra. Jedním z nátlakových prostředků může být třeba jednání o rozpočtu a pozice KSČM. Tu prezident evidentně v této konkrétní situaci používá jako nátlakovou sílu k tomu, aby dosáhl svých cílů. A pokud by to mělo sloužit k protlačení toho, co on prosazuje, tj. abychom nevylučovali ruské a čínské firmy z velkých výběrových řízení, kde půjde o stovky miliard korun, a pokud je to navíc ochoten povýšit nad naše mezinárodní ukotvení v EU a NATO, pak je to souboj o celou Českou republiku.

A pokud jsem se ptal na to, zda premiér může prezidentovi odolat?

Nejen že může, on musí odolat. Co by jinak následovalo? Pokud by prezident dosáhl svého, je to otevřená cesta, aby si do čela BIS prosadil svého člověka. A po něm bude chtít, aby stávající postoje BIS, potažmo celé bezpečnostní komunity, změnil. Jinými slovy, premiér by měl garantovat, že naše národní bezpečnost nebude narušena, že budou uhájeny naše ekonomické zájmy, a že nám tady nebudou dále řádit ruské zpravodajské služby anebo Číňané. Já ovšem věřím, že se plukovník Koudelka dočká ve funkci povýšení na generála z rukou nového prezidenta. Zaslouží si to.

(Autor: Vratislav Dostál)

Rozhovor vyšel na serveru Info.cz.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek