Interview ČT24: Jít do voleb v koalici je důkaz, že jsme schopni spojit síly
7. října 2020

Martin Kupka: Interview ČT24: Jít do voleb v koalici je důkaz, že jsme schopni spojit síly

(ČT 24) ODS dosáhla v krajských volbách nejlepšího výsledku od roku 2004. Ve dvou krajích porazila ANO, v jednom vyhrála a v několika dalších je v popředí vyjednávání. Zatím má naději na tři až čtyři hejtmany. Podle místopředsedy strany a budoucího náměstka středočeské hejtmanky Martina Kupky (ODS) byly volby pro občanské demokraty úspěšné, model, kdy v části krajů šli do voleb v koalicích, považuje za životaschopný, ale je potřeba podobu volebních koalic pečlivě zvažovat. Martin Kupka byl hostem Interview ČT24.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.

Bývaly doby, kdy měla opozice v krajských volbách téměř jisté vítězství. V roce 2016 ani letos tomu tak ale nebylo. Před čtyřmi lety tehdejší vládní strany triumfovaly ve dvanácti ze třinácti krajů, letos v deseti. Nejsilnější opoziční strana ODS vyhrála pouze v jednom kraji. Její místopředseda Martin Kupka přesto považuje výsledek za úspěch.

„Je to dobrá zpráva o kondici ODS. Dokázali jsme posílit oproti 76 krajským mandátům na 99, a to jenom vlastních. Započteme-li i naše spojence, koaliční partnery, tak je to 114,“ vyčíslil.

První krajské vítězství ODS po osmi letech, kterého strana dosáhla v Královéhradeckém kraji, ovšem přišlo ve volební koalici, kterou strana uzavřela se STAN. V koalici s TOP 09 dosáhli občanští demokraté i dalšího výrazného úspěchu, když v Plzeňském kraji skončili velmi těsně druzí a v koalici dosáhli i druhého místa na Vysočině, kde mají nyní blízko k hejtmanskému křeslu.

Kupka odmítl, že by rozhodnutí kandidovat v některých krajích společně s dalšími stranami bylo důkazem, že samostatně je ODS slabá.

„Jestliže jsme schopni spojit síly, tak to může znamenat nejenom změnu teď pro kraje, ale změnu pro Českou republiku v tom, jakou politiku budeme mít, jaký bude styl politiky, jak budeme respektovat významné hodnoty, za kterými 30 let stojíme,“ míní.

Vzhledem k poměrně dobrým výsledkům volebních koalic, které sice s výjimkou Královéhradeckého kraje nedokázaly porazit ANO, ale často pomohly opozičním stranám dosáhnout na druhém místě slušných procentuálních zisků, je otázka, co bude dál. Za rok totiž proběhnou sněmovní volby. Pozornost například vzbudila fotografie předsedů ODS, KDU-ČSL a TOP 09 u piva.

„Samozřejmě, že jednání vedeme. Je to přirozené v okamžiku, kdy se na opačné straně politického spektra, zdá se, vytváří pakt Pirátů a STAN. Je logické, že na to musíme reagovat,“ zdůraznil Martin Kupka. Zdůraznil však, že cílem nemůže být vytváření volebních koalic za každou cenu. „Spojenectví musí být taková, že přinesou kýžený výsledek. Ne každý součet znamená tentýž výsledek ve volbách. Je to mnohem složitější disciplína,“ varoval.

Širší koalice má usnadnit přijímání odvážnějších návrhů
V některých krajích vznikají široké povolební koalice, které obcházejí pouze hnutí ANO, případně SPD. Často je to nutné vzhledem k síle ANO, ale ve Středočeském kraji, kde má být Kupka náměstkem hejtmanky, skončilo Babišovo hnutí až na třetím místě a koalice by snadno mohla být menší. Místopředseda ODS ale považuje širokou koalici za vhodnou.Například podle něj bude menší problém prosazovat v zastupitelstvu nepopulární návrhy. „V okamžiku, kdy budeme muset jít s odvážnými návrhy do krajského zastupitelstva, dává toto větší naději, že to bude možné,“ očekává Martin Kupka od široké koalice.

Že by tak široké koalice spojoval pouze odpor k ANO respektive Andreji Babišovi, odmítl. „Předložili jsme konkrétní návrhy řešení. Troufám si tvrdit, že se kampaň vedla korektním způsobem, že jsme se nevymezovali, ale ukazovali, jakým způsobem chceme řešit problémy Středočeského kraje,“ míní.

Martin Kupka sám se po zvolení nové středočeské rady nejspíše ocitne v pozici, ve které už politici občas čelí dotazům ohledně kumulace funkcí. Je dlouholetým starostou Líbeznice, od roku 2017 zasedá v Poslanecké sněmovně, k tomu má stranickou funkci v ODS a teď by se měl stát ještě krajským náměstkem. Sám věří, že všechny funkce stihne vykonávat. Zdůraznil, že starostuje jako neuvolněný a neuvolněná bude i jeho funkce na kraji.

Martin Kupka
místopředseda strany
poslanec PČR
kandidát na hejtmana Středočeského kraje
expert pro veřejnou správu

Více o autorovi