Rád měním věci k lepšímu
29. září 2020

Martin Kupka: Rád měním věci k lepšímu

(Deník) Martin Kupka je již deset let starostou obce Líbeznice. Za tu dobu se mu podařilo obec významně pozměnit a stát se jedním z nejznámějších starostů. Voliči ho před třemi lety z nevolitelného místa vykroužkovali do Poslanecké sněmovny. A tak není divu, že vede letos ODS do krajských voleb jako kandidát na hejtmana.

Jak hodnotíte současné vedení Středočeského kraje?

Jako vedení, které se bohužel do paměti lidí a zapsalo celou řadou skandálů a trapných kauz. Ani se mi je nechce všechny vyjmenovávat, protože se o nich rozsáhle psalo, ale za všechny zmíním z poslední doby trestní oznámení na záchranářku, která si dovolila říct pravdu o tom, jak je ona a její kolegové vybavena ochrannými prostředky, a také nevysvětlené vysoké odměny vybraným úředníkům kraje. Takové věci by se prostě dít neměly, protože máme všichni bojovat o to, aby občané chápali, k čemu kraj mají a přispívají na něj ze svých daní. Měli by o kraji vědět, že je důležitým stupněm mezi obcemi a státem a že pro ně dělá dobrou práci, a ne, že je to další budova, kde se ztrácejí jejich peníze.

Co chcete udělat, aby se to změnilo?

Především chci kraj, který bude s lidmi otevřeně komunikovat a vysvětlovat jim, co dělá a proč je to důležité. Který se v odpovědích na otázky od občanů nebude skrývat za začerněné údaje ve zveřejněných smlouvách a jiných dokumentech. A který nebude lidem do cesty na úřad stavět turnikety. Jejich odstranění bude jeden z prvních kroků, když uspějeme. Kraj si musí znovu vybudovat důvěru lidí. A to je něco, co mě baví. Rád měním věci k lepšímu.

Něco pozitivního o dosavadní koalici říct můžete?

Většina volebního období – až na poslední půl rok s koronavirem – se odehrála za výborných vnějších podmínek, kdy ekonomický růst celé České republiky přinesl i do rozpočtu kraje. Hodnotím jako pozitivní, že se podařilo zvýšit rozsah investic.

Jaký máte názor na vládní opatření proti koronaviru, když už jste ho zmínil?

Je zřejmé, že po období letního útlumu čelíme druhé vážné vlně nákazy. Přál bych si, aby jednotliví ministři nepopírali navzájem své kroky a nepřekvapovali se různými neprojednanými vyjádřeními, aby se prostě dokázali v té kritické situaci sjednotit a vydávali srozumitelné a jednotné informace. Vláda musí obnovit ztracenou důvěru, a bavit se s lidmi, jinak jejím opatřením nebudou rozumět a nebudou je ani respektovat. Lidé opakovaně prokázali, že se umí chovat odpovědně a solidárně a já věřím, že se to bude opakovat, protože to máme v sobě. Musíme ale vědět, jaký to má smysl, že vláda dalším krokem nepopře, co říkala ještě včera. Chaos a špatné informování veřejnosti ničemu neprospívá.

Zpátky ke kraji. Co hodláte změnit, poté, co budete zvolen hejtmanem?

O jiném stylu komunikace už jsem mluvil. Další klíčovou oblastí je správa a údržba silnic druhé a třetí třídy. Bavil jsem se nedávno s kamarádem, který miluje autoveterány, a on mi se smutným úsměvem na tváři řekl, že ve svých autech bez všech těch moderních tlumičů bezpečně pozná, kdy překročí hranice středních Čech, pro stě podle toho že to s ním začne pořádně drncat. Takže si přeji, aby si lidé kraj nespojovali s rozbitých silnicemi, a cestou k tomu je změna fungování správy a údržby silnic, zavedení jasného a důsledného systému sledování a kontroly provedených prací a stanovení jasného plánu obnovy a údržby silnic. Pro budoucí vedení kraje bude kvůli ekonomické situaci země velmi komplikované shánět peníze, a když už budou na silnice použity, musí přinést maximální efekt. Další důležitý úkol je vybudovat chybějící P+R parkoviště. Příští 4 roky jich musí vzniknout nejméně deset. A konečně pokládám za důležité, aby kraj sám investoval do nových obchvatů měst a obcí a aby tlačil na co nejrychlejší výstavbu Pražského okruhu, dálnice D3 a D4 a také železničního spojení Praha – letiště Ruzyně – Kladno. Bez aktivního zapojení kraje se všechno bude dál jen protahovat a odkládat.

A kromě dopravy?

Samozřejmě zdravotnictví, které musí zvládnout současnou koronakrizi a poté se vrátit k běžnému provozu. Kraj musí všem zdravotnickým zařízením pomoci, aby pro ně výpadky běžných výkonů neznamenaly hlubší ztráty a existenční komplikace. Musíme také urychlit obnovu vozového parku záchranné služby, který na tom není dobře. V příštích čtyřech letech musejí záchranáři dostat 100 nových sanitek. A konečně třetí prioritou je boj o vodu, a to jak z hlediska rozvoje sítě vodovodů a kanalizací, tak z hlediska udržení vody v krajině a současně ochrany před povodněmi. Podpoříme proto v následujících čtyřech letech vybudování dvou set malých vodních děl, která nejen pomůžou zadržovat srážkovou vodu, ale také udělají krajinu hezčí. Naši předkové to uměli a také dobře věděli, proč to dělají. A my bychom se měli pokorně vydat v jejich šlépějích a znovu se to naučit.

Martin Kupka
místopředseda strany
poslanec PČR
kandidát na hejtmana Středočeského kraje
expert pro veřejnou správu

Více o autorovi