23. dubna 2020

Schillerová vyčíslila pomoc na boj s koronakrizí 1,2 bilionu! Je to fantasmagorie

(Blesk) Pomoc za skoro 1,2 bilionu korun slibuje šéfka státní kasy Alena Schillerová (56, za ANO) na „léčbu“ důsledků koronaviru. Už v úterý Schillerové čísla za fantasmagorická označil šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura (56). V rozhovoru pro Blesk pak vysvětlil, proč pro mnohé jsou peníze mimo dosah.

Proč podle vás jde vyřízení žádostí o pomoc živnostníkům a firmám tak pomalu?

Hlavním důvodem je podle mě přílišné dbaní na administrativu a byrokracii. Stát si nemůže myslet, že kdo požádá o pomoc, je automaticky podvodník a musí dokládat množství potvrzení a další podklady.

Někteří jsou již přes měsíc bez příjmů. Jak budete apelovat na vládu, aby se ti nejvíce postižení dostali k penězům rychleji?

Stát například vyžaduje po firmách bezdlužnost, ale když jsou firmy bez peněz a nemohly například zaplatit státu, tak ji logicky doložit nemohou a úřady žádost zamítnou. Mám data k 20. dubnu. Do programu, kde se rozdělovalo 5 miliard na bezúročných půjčkách, přišlo kolem 3200 žádostí a stát za měsíc posoudil pouze 1600 a uspělo pouze 200. To je nepřijatelné.

Co tedy navrhujete?

Do programu pro živnostníky se nám povedlo prosadit, že je možné žádost a čestné prohlášení poslat oskenované e-mailem. Podobně by to mělo být všude. Také je absurdní, aby například rodiče nosili zaměstnavatelům potvrzení, že je škola zavřená, když je to plošné. To přece nedává logiku.

Někteří ekonomové tvrdí, že by podnikatelům pomohlo snížení daně z příjmu. Je to podle vás cesta?

Podle mě nebude letos daň z příjmu příliš praktická. Za rok 2020 bude totiž málokdo v zisku. My jsme navrhli, aby se za první pololetí odložila platba DPH. Současně jsme navrhli, aby se snížila cena práce, aby se sociální odvody snížily u zaměstnance o 2 procenta a aby stát motivoval zaměstnance částečnými úvazky a další.

Myslíte, že pro tohle najdete podporu? Vláda vaše návrhy příliš nebere…

Ve stavu legislativní nouze můžeme navrhovat pouze pozměňovací návrhy a projednávat se mohou pouze vládní návrhy. Chceme razit heslo, aby stát nechal lidem a firmám více peněz. Stát se na rozdíl od lidí může více uskromnit a může počkat. Jakmile stav legislativní nouze skončí, začneme apelovat, aby se tahle mašinerie změnila.

(Autor: J. Tomek, J. Kopřiva)

Zbyněk Stanjura

1. místopředseda strany
předseda poslaneckého klubu ODS