Události, komentáře: Sporné změny v oblasti daní
10. února 2020

Jan Skopeček: Události, komentáře: Sporné změny v oblasti daní

(ČT 24) Po pivu se vynořily další příklady – třeba daň u lyžařských vleků nebo při prodeji domu či bytu. Téma pro duel Událostí, komentářů ČT24 dvou místopředsedů sněmovního rozpočtového výboru Jana Skopečka /ODS/ a Jana Volného /ANO/.

Celý rozhovor s Janem Skopečkem můžete zhlédnout na ČT24.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Nezaměstnanost v Česku pomalu roste. V lednu se z prosincových 2,9 % dostala na 3,1 %. Počet nezaměstnaných tak v prvním letošním měsíci stoupl skoro o 15 000 na celkových 230 000. Analytici ale upozorňují, že tento vývoj se očekával. Lidí bez práce totiž přibývá po Novém roce každoročně.

Petr DUFEK, ekonom, ČSOB:
V tuto dobu obvykle míra nezaměstnanosti v České republice stoupá a tím hlavním důvodem je, že na konci roku obvykle lidé přicházejí o práci, končí jim pracovní úvazky na dobu určitou a v lednu se přihlašují na úřady práce.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Hosty jsou místopředsedové rozpočtového výboru
Poslanecké sněmovny, Jan Volný za ANO a Jan Skopeček za ODS. Pánové, oba vás vítám, dobrý večer.

Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Hezký večer.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Nejnovější údaje Úřadu práce tedy ukazují, že nezaměstnanost se stále drží rekordně nízko, za loňský rok dosáhl podíl lidí bez práce jen dvou 2,8 %, ale jak dlouho se dá předpokládat, že se tento trend v Česku udrží, pane Volný?

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Dneska o tom psala spousta analytiků a chytrých lidí. Předpokládali, že tento trend bude ještě nějaký čas trvat.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Nějaký čas ano, ale ne navždy...

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Určitě ne navždy. Ale já si myslím, že pokud se nám bude dařit v té ekonomice tak, jak se daří nyní, tak by to mělo vydržet i delší čas. To znamená minimálně do konce letošního roku.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Váš názor, pane Skopečku, na tu nezaměstnanost, na to, jestli ta křivka přece jen nebude vypadat o něco méně pozitivně?


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Já si myslím, že máme rekordně nízká čísla nezaměstnanosti a rekordně nízká zůstanou v porovnání určitě s evropskými ekonomikami. Bezesporu bude v nadcházejícím období klesat zaměstnanost. To znamená, že firmy nebudou potřebovat tolik hodin práce. Na straně druhé si musíme přiznat, že v řadě průmyslových podniků pracuje řada agenturních zaměstnanců, řada zaměstnanců ze zahraničí, a to jsou bezesporu ti první, kteří budou ztrácet práci ve chvíli, kdy dojde k nějakému útlumu průmyslu. Takže já neočekávám nějaké dramatické zhoršení na trhu práce. Naopak si myslím, že ta nízká nezaměstnanost stále jako doposud bude hrát ve prospěch zaměstnanců v tom směru, že budou moci tlačit na své zaměstnavatele, co se týče svých mzdových požadavků. Že to bude tlak slabší než v uplynulých letech, kdy se té ekonomice dařilo lépe, je zřejmé, ale ten tlak zůstane i v tom letošním roce.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Nebudou mít oporu v tom, že ta ekonomika je na tom dobře, a proto myslíte, že ty jejich požadavky logicky nebudou moci být tak odvážné? Chápu-li to správně.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Myslím si, že nebudou moci být tak odvážné, protože bezesporu náklady firem na zaměstnance jsou jedním z faktorů, který určuje konkurenceschopnost těch firem. A v období, kdy ten průmysl klesá a nejhorší je vlastně riziko toho, jak bude vypadat poptávka ze zahraničí, která je pro Českou republiku velmi důležitá, tak to bude tlumit ten mzdový růst. Ale bude i přesto poměrně silný.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Já si myslím, že v tomto s panem Skopečkem souhlasím. Ano, je tam velice silný fenomén, ti zahraniční pracovníci, to znamená ti agenturní pracovníci, kteří by měli ten trh opouštět jako první. A tím by to měli dále stabilizovat a neměl by se dramaticky ten vývoj nezaměstnanosti u nás změnit. Tam je spíš otázka profesí, které ty firmy nezbytně potřebují, a možná je to otázka do budoucna i nějaké restrukturalizace školství, učňovského školství, aby ty firmy měly to, co potřebují.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
I o tom se už mluví ale hodně dlouhou dobu. To je na samostatnou debatu. Jiná čísla už nejsou tak příznivá. Česká národní banka, a vy jste to už i koneckonců trošku naznačovali, zhoršila odhad vývoje veřejných financí, výkon českého průmyslu spadl do minusu. Takže asi logicky i laik neekonom si musí říci, oslabení české
ekonomiky je prostě nevyhnutelné. Pane Skopečku.

Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Bezesporu je, a to všichni tuší a všichni to předpokládali. Koneckonců, myslím si, že ten krok České národní banky, která zvýšila úrokové sazby, byl na jednu stranu reakce na vysoká čísla inflace, ale taky to bylo vytváření si jistého prostoru pro to, aby v průběhu nějakých krizovějších chvil mohli mít větší prostor pro to snižovat úrokové sazby. Jakkoliv já osobně si myslím, že to přišlo pozdě a že ten krok, který zvyšuje úrokové sazby v době, kdy ten průmysl jde do recese, není úplně tím nejšťastnějším krokem nebo není úplně nejlépe načasován. Ale bezesporu ty roky, které nás čekají, budou méně příznivé než ty uplynulé. Na straně české vlády samozřejmě lze vyčítat to, že tak jako si Česká národní banka dělá teď prostor pro to, aby mohla uvolňovat měnové podmínky v nadcházejících letech, tak já trošku vyčítám vládě, že si nevytvářela rezervy a nepřizpůsobovala rozpočet na ty horší časy, kdy by mohla mít nějakou rezervu na to, aby do té ekonomiky v době, kdy bude klesat více, než by bylo zdrávo, mohla pustit nějaké peníze.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Než se dostaneme k daním, tak na to nechám zareagovat vládního poslance...

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Samozřejmě naše veřejné finance jsou jedny z nejlepších v Evropě. Já si myslím, že se udělalo dobře, že se investovalo do právě investic, do spotřeby obyvatel. To znamená, to jsou ty důchody, platy učitelů. To, že ekonomika možná bude zpomalovat, já bych nemluvil o recesi, ale je zajímavý fenomén, teď nedávno nějaký ekonom říkal, že česká i německá ekonomika je velice spojená, já tomu věřím, vždycky to tak bylo. A říkal, když Němci kýchnou, tak Češi v ekonomice už mají zápal plic. Ale ono to teď jde trošičku jinak. Němci už kýchají pomalu půl roku, ale my pořád sice jsme uchladili tu ekonomiku, ale pořád jsme nad dvěma procenty, což je pro nás zajímavé, takže něco se změnilo.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pánové, v poslední dnech se hodně diskutuje o daních, o různých daňových změnách. A asi to není překvapení, že společným jmenovatelem diskusí, i někdy více či méně vtipných, je pivo.
Poslanci ČSSD chtějí, pane Volný, v úterý probrat DPH na pivo s tím, že by chtěli problém s použitím správné sazby daně odstranit. Co tomu jako koaliční partner říkáte?

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Já to vůbec nerozumím, co to je odstranit.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Já jen cituji.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
No dobře, já tomu nerozumím. Dobře, bude to určitě předmětem koaliční rady. Já si myslím, že máme jasné programové prohlášení. To, co nás nakonec vyzývala,
ODS v roce 2016, abychom u těch restaurací, především u těch restaurací, které nemají ten podíl toho vaření, kde jsme snížili už před dvěma lety DPH u jídla, abychom snížili u toho piva. Já myslím, že je to chytře udělané, že to prospěje těm menším restauracím, který nejsou...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Ale kde je řečeno, že zlevní točené pivo opravdu tím, že se třeba přesune do té nižší sazby?

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Tak ono se to... To přece není cíl zlevnit pro ty zákazníky. Cíl je udělat prostor tomu restauratérovi, hostinskýmu a buď řekne: "já mám všecko nový, mám to všecko perfektní a nepotřebuju tady šetřit na nový stůl, já se s těmi zákazníky rozdělím těch 11 %", anebo řekne: "já potřebuju nový stůl, nové židle, já nechám těch 21 % dál a až vydělám na tohleto, tak potom se s těma mýma kamarády, co sem chodí na pivo, rozdělím". To není cíl zlevnit pivo pro, ale prostě udělat prostor těm restauratérům, a to je hlavní cíl tohoto kroku.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Vy jste, pane Skopečku řekl: pokud si zákazník dá v hospodě jedno pivo do skleničky, dvě si odnese ve džbánku a další například v plechovce, bude muset hospodský na každé z nich použít jinou sazbu DPH. To zní jistě jako dobrý vtip ale...


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Já jsem používal jiné vtípky, já jsem říkal, že... Já jsem říkal především to, že už je tolik sazeb, že by ekonomické fakulty mohly otevřít nový obor, a sice pivní daňový poradce. A to byla samozřejmě nadsázka. Já si myslím, že...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Prostě je to nějaká diskuse a je jasné, že ta diskuse akcelerována prostě tím, že se jedná o pivo, to je to je v Česku


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Přesně tak, ale já si myslím, že by si především mělo ujasnit hnutí ANO uvnitř, co má být výsledkem té změny, protože my si dobře pamatujeme a ty fotky koneckonců opakovala i některá média, pamatujeme si Andrej Babiš s tím transparentem, mně to připomínalo, jako kdyby šel před rokem 89 na 1. máj a na tom transparentu bylo levnější pivo. A ministryně financí Schillerová ze stejného hnutí někdy minulý týden v jednom rozhovoru mluvila o tom, že snížení ceny piva vůbec nebylo cílem. Tak premiér sliboval, že změní sazbu DPH na točené pivo, což povede ke zlevnění piva. Paní Schillerová říká, a vy teď tady ve studiu také, že vlastně výsledkem nemělo být zlevnění piva. Tak ono by to chtělo asi nejdříve si to ujasnit uvnitř své vlastní partaje a pak teprve případně nějaké změny dělat, protože ten chaos je zřejmý a je zbytečný.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Pane kolego, právě proto je to formou snížení DPH, aby si ten hostinský mohl vybrat, jestli to promítne těm svým zákazníkům nebo nepromítne. Taková ta hra, že tam bude dělat 3 výrobky s různým DPH, když prodává tyčinky, když prodává slaný brambůrky, tak to jsou taky DPH. DPH jsou 3 skupiny.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Což už je samo o sobě chyba.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
To můžeme, o tom bychom mohli polemizovat.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Což je výsledek vaší politiky.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Dobře, protože chceme dostat všecko na těch 10 %. Není to ideální, ale není to zase tak neobvyklé a katastrofální. Ale argumentovat tím, že ten chudák hostinský nastaví ceny, spočítá si je. Zákazník bude přesně vědět, točený pivo mám za tolik, točený ve džbánku mám za tolik. A nealkoholický pivo ve flašce mám za tolik. A hostinský nastaví ty ceny a bude za ty ceny prodávat. Přece tomu zákazníkovi je úplně jedno, kolik je tam DPH.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Fakt chcete tvrdit, že je správně, že točené pivo v restauraci má jinou sazbu DPH než točené pivo o 100 metrů dál ve stánku? Pivo stejné značky, stejné kvality, stejného množství. Vždyť je to přece nesmysl.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
No je to vázané právě k těm stravovacím provozům, ale to je zase pravidlo EU, kde nám umožňuje zlevnit to ve stravovacích provozech a neumožňuje nám to zlevnit někde jinde. Tak prostě ten kompromis se musel najít. Vy jste sami volali: dejte těm malým hospodám, který nevaří a který nemají zisky z obědových menu, dejte jim taky nějaký, třeba zlevněte DPH na pivo. My jsme to udělali a najednou je zle.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Ne my…

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Tomu já nerozumím a je to prostě dokolečka pořád, něco uděláme, vy řeknete špatně. Udělejte, neudělejte.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
My jsme radili především neuvalovat na vesnické malé hospody, kam jde pár štamgastů si vypít pár piv každý večer, tak jsme radili neuvalovat tam EET. Vy jste tam uvalili EET, začaly krachovat hospody, tak jste přišli s tím, že budete šachovat se sazbami. Ty sazby...

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Pane kolego, 9000 restaurací... byl nárůst...


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Říkám venkovských… Že v tom není jasno ani těm hospodským.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pánové. Já jsem rád, že jste se...

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Ty právě v tom mají naprosto jasno. Je to pro ně naprosto jednoduchý.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pánové, jestli dovolíte, já jsem rád, že jste mě na chviličku vůbec nepotřebovali, protože koneckonců já jakožto člověk, který pivo nepije, tak se přiznám, že to není téma, které by mi bylo nějak blízké. Ale ta vaše debata byla, myslím, velmi zajímavá a velmi štěpná. A myslím, že nebyla poslední. Tak, jestli dovolíte od piva pojďme k něčemu, co zní o něco vážněji, a to je ta digitální daň, o které se také hodně diskutuje. Na závěr toho našeho povídání. Pořád se mluví o nějaké odvetě ze strany Spojených států. Třeba Dominik Stroukal z Asociace pro mezinárodní otázky srovnává Česko a ostatní evropské země a tvrdí, že ten výnos z té daně je tak minimální, že ty minusy mohu být větší. Koneckonců i váš předseda, pan Fiala, říkal: „Digitální daň ano, ale bez té, bez té odezvy,“ tak jak tomu máme rozumět? Máte to vy třeba ve vaší partaji vydiskutované, když jste to kritizoval...


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
My to diskutujeme, já jsem k digitální dani velmi opatrný. Podívejte, já rozumím tomu, že je tu na jedné straně snaha vytvářet rovné prostředí pro naše firmy menší, daleko menší než je třeba Facebook nebo Amazon nebo tyto velké korporace, tak vytvořit prostředí, kde není možné, aby ti naši platili dramaticky vyšší daně, než platí ti zahraniční konkurenti. To je bezesporu, na tom asi shodneme všichni. Nicméně i na základě toho, že se k digitální dani rozhodla Francie a vlastně poté, co to schválila, tak přišla byl velmi rychlá reakce ze strany Spojených států, které vydaly asi seznam 100 položek francouzského zboží, na které by uvalily clo. Tak my varujeme před tím, aby to Česká republika dělala separátně jako 1 ekonomika proti Spojeným státům. Bojíme se, že by to postihlo naše exportéry, pro které je trh Spojených států velmi důležitý a ten případný výnos...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Říkají to i velmi významní podnikatelé, jako třeba pan Frolík, kdy v soukromých debatách s diplomaty zaznívá to, že by ta..., vy jste se teď pousmál při tom jméně, já myslím, že ...

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Ne, ne, naopak, já jsem ho chtěl jmenovat, jako že tam to má, tam to má prostě podstatu.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Ano, ale mám pocit, že někdy jakoby v poslední době ani vláda sama úplně přesně nevěděla, jakoby to takový vypuštěný balonek a teď se testuje mezi podnikateli, možná mezi politiky, jestli ano, jestli ne a taky samozřejmě se testuje mezi těmi americkými diplomaty, předpokládám asi.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Samozřejmě po tom zdanění digitální, digitální daní je poptávka v podstatě průřezu
Poslanecké sněmovny. Dobře, bude se možná diskutovat o tom, jestli to bude 7 nebo, jak paní ministryně připustila, by to mohlo být i trochu míň, to je určitě jistý. Jsou tam 2 faktory, který mě jako naplňujou optimismem, jednak pokud by to OECD konečně dodělalo po dvou letech tu společnou strategii, tak proti Evropě jako takové, kdyby tam byly třeba 4 %, by se na těm Spojeným státům blbě pracovalo a pak mi furt...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Promiňte, je otázka, jestli tohle je realistická úvaha, jestli to není všechno přání otcem myšlenky.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Já si myslím, že tady ta cesta musí určitě... a oni na tom už 2 roky pracují. A druhá věc...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
No, právě proto.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
A druhá věc, my taková, bylo by to špatně, znovu podtrhnu, má pravdu pan kolega i vy, kdyby nějaký tvrdý, zrovna pana kolegu nebo kamaráda mého Frolíka tohle to mělo dopadnout. Ale já si zase myslím, že tyhle ty globální, nadnárodní firmy přece nejsou firmy, který jako třeba oceláři, který by žily na úbytě nebo by byly před pádem, myslím, že i ty, ani ten americký prezident nenajde odvahu se za to takhle tvrdě postavit.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Prosím o stručnou reakci.


Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Ta sazba, kterou navrhla paní ministryně, je nesmyslně vysoká, ta musí být určitě bezesporu dolů. My budeme navrhovat rovněž odložení té účinnosti do té doby, než třeba dojde k nějaké dohodě na mezinárodní úrovni, třeba v rámci OECD. A bezesporu budeme po paní ministryni požadovat, aby pokud chce zavést novou daň, tak by měla nějakou českou daň zrušit nebo snížit, protože ta digitální daň dopadne i zčásti bezesporu na české zákazníky. I ti, co si platí dneska reklamu na Facebooku, tak si nemyslíme, že když ten Facebook zdaníme, že se to nepromítne i v cenách služeb, které tu v České republice poskytuje, takže velmi opatrně s digitální daní.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Na druhou stranu, ale zdá se, pánové, z té vaší debaty, že ta digitální daň je opravdu ještě asi nehotová materie, záležitost, o které se asi ještě bude, předpokládám, diskutovat. Mými hosty byli místopředsedové rozpočtového výboru
Jan Skopeček a Jan Volný, tedy ODS a ANO. Pánové, díky a na shledanou.

Jan SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ODS/:
Děkujeme za pozvání. Hezký večer.

Jan VOLNÝ, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ANO/:
Díky za pozvání, nashle.

Jan Skopeček
místopředseda poslaneckého klubu ODS
člen výboru pro evropské záležitosti PS PČR
poslanec PČR
ekonomický expert ODS

Více o autorovi