Události, komentáře: Koaliční spory
3. října 2019

Martin Kupka: Události, komentáře: Koaliční spory

(ČT 24 ) Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT24 byl místopředseda ODS Martin Kupka.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Další spory ve vládě. Hnutí ANO a ČSSD mají odlišné názory třeba na zálohované výživné nebo na zavedení bankovní daně. Kvůli ní dokonce tento týden padala slova o dohodovacím řízení, v krajním případě až vypovězení koaliční smlouvy. Premiéru Andreji Babišovi vadilo, že by ministryně práce Jana Maláčová mohla návrh předložit i bez dohody ve vládě. To ale místopředseda ČSSD Roman Onderka odmítl.

Roman ONDERKA, 1. místopředseda strany, místopředseda rozpočtového výboru PS PČR /ČSSD/:
Já si nedokážu představit, že bychom v rámci letošního roku ještě předkládali samostatný
poslanecký návrh, a to ještě v rámci v nějakém rozporu s koaličním partnerem.

Andrej BABIŠ, premiér a předseda hnutí /ANO/:
Zavedení bankovní daně je poškození všech občanů i vás a všech nás tady. Těžší přístup k penězům, k hypotékám.

Michal KUBAL, moderátor:
2
poslanci, 2 zástupci opozice a koalice. Martin Kupka, místopředseda ODS. Dobrý večer.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer.

Michal KUBAL, moderátor:
Kateřina Valachová,
poslankyně ČSSD. Dobrý večer i vám.

Kateřina VALACHOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /ČSSD/:
Přeji hezký večer z Brna.

Michal KUBAL, moderátor:
Paní Valachová, další měsíc, další roztržka? Vlády občas mívají své přezdívky, nemohli bychom té současné začít třeba říkat vláda italské domácnosti?

Kateřina VALACHOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /ČSSD/:
To rozhodně ne. Vzpomínám si na doby koaličních vlád, řekněme, pod vlajkou
Občanské demokratické strany, K9, tehdy formát koaliční rady, zasedal neustále a samozřejmě ty výměny názorů patří ke koaličnímu vládnutí. Co se týká sektorové daně, zdanění bank, to je věc, se kterou skutečně my počítáme ve smyslu posílení zdrojů do budoucna. Takže myslím si, že je zbytečná rychlá a radikální reakce pana předsedy vlády. Spíše jde o to v klidu jednat a bavit se až o konkrétních parametrech a konkrétních detailech případné takové sektorové bankovní daně tady v České republice.

Michal KUBAL, moderátor:
Pojďme si tu redakci připomenout. Andrej Babiš v tomto studiu v úterý.

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/:
V momentě, pokud by se to stalo, že by to navrhli, tak je to porušení koaliční smlouvy a my tu koaliční smlouvu vypovíme. Já pevně doufám, že k tomu nedojde, že jsou to jenom takové ty marketingové výkřiky.

Michal KUBAL, moderátor:
Marketingové výkřiky, jenom za poslední měsíc, jednání o zdravotnictví je vtip nebo drzost. Jak se to poslouchá?

Kateřina VALACHOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /ČSSD/:
Já musím říct, že samozřejmě ta slova jsou ostrá a nejsem jediná v
poslaneckém klubu sociální demokracie, která tato slova nevnímá zrovna příjemně. Nicméně si myslím, že je důležitý klid. A upřímně řečeno, na jednu stranu nás odborníci upozorňují, že v budoucích letech dojde ke zpomalení ekonomiky. Na druhou stranu lidé od nás očekávají, že jim zajistíme dostupné sociální služby, zdravotnictví bezplatné a kvalitní, vzdělání jejich dětí, na to musíme vzít někde zdroje. My chceme vzít, brát tam, kde peníze jsou, velké banky peníze mají. Myslíme si, že jiné země jako třeba Francie, Německo nebo Rakousko rozhodně nedecimují drobné střadatele nebo občany tím, že mají zdaněný finanční sektor a my o tom chceme vést dialog.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Kupko, pochválíte Andreje Babiše, že je v otázce sektorové daně, konkrétně bankovní daně tak zásadový?


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já se hlavně musím smát, když slyším od Andreje Babiše kritiku marketingových výkřiků. Tak z jeho úst to sedí mimořádně...

Michal KUBAL, moderátor:
Pojďme k bankovní dani.


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Pojďme k bankovní dani. Tady bohužel se sociální demokraté dopouštějí faulu na svých vlastních voličích, protože jim bohužel neřeknou, že je to krok, který by postihl je. Protože by to skutečně znamenalo zdražení bankovních služeb. A bohužel v tomto případě by to nejvíc dopadlo na ty ekonomicky nejslabší ve společnosti. Ale to je problém celé řady dalších návrhů sociálních demokratů, kdy to na první pohled vypadá líbivě, populisticky, ale už na ten druhý to může znamenat přesně vážné postižení české ekonomiky, a dokonce těch, kterým by naopak český stát měl pomáhat. Já jsem dnes také zaslechl kromě bankovní daně to, že se sociální demokraté brání tomu, aby se v případě dospělých a v případě čistě estetických důvodů hradila ze zdravotního pojištění rovnátka. Pak ty finanční prostředky chybí pro ty, kteří skutečně potřebují peníze na léčbu těch nejvážnějších chorob. Tak je to vlastně protisociální opatření.

Michal KUBAL, moderátor:
Já se vrátím...


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
V případě bankovní daně.

Michal KUBAL, moderátor:
Ano.


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Je to tak, že máme k dispozici několik příkladů, kdy se to státům, které jsou nám ekonomicky blízké, opravdu nevyplatilo, ať už je to Slovensko anebo je to například Maďarsko. A Polsko je vlastně na tom velmi podobně. Znamenalo to tam například odchod těch bank, v jiných případech to znamenalo pokles tržeb v tom konkrétním sektoru a následně samozřejmě zdražení služeb. Ty příklady jsou, máme dokonce varování Mezinárodního měnového fondu, který hovoří o tom, že takový krok by mohl Českou republiku ohrozit, mohl by snížit její atraktivitu. To, že by se investice, místo toho aby k nám přicházely, tak by se stěhovaly od nás, a to rozhodně dobré není.

Michal KUBAL, moderátor:
Banky loni vydělaly rekordních 82 miliard, 36 miliard odvedly do zahraničí. To pro vás není argument pro to, proč aspoň část těch peněz se pokusit nechat tady v této zemi a použít je na něco jiného?


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já odmítám tohle skoro třídní vidění světa, protože samozřejmě ty banky tady velmi významně přispěly do státního rozpočtu nejenom zdaněním svých zisků, ale také tím, že tady samozřejmě zaplatily za cenu práce svých lidí. To je významný odvod do sociálního pojištění. A samozřejmě, že ta částka je významná. Ale vedle toho by bylo spravedlivé říct, kolik zaplatili na daních a kolik zaplatili na odvodech. A také říct, co znamená jejich účast tady i z hlediska stability české ekonomiky, a to jsou další významné argumenty.

Michal KUBAL, moderátor:
Paní Valachová, nakolik jsou návrhy, o kterých se nejvíc diskutuje, zálohované výživné, minimální důchody, bankovní daň nápady ministryně Maláčové, nakolik je to váš stranický program, za kterým si možná budete stát víc než váš první místopředseda Onderka za tou bankovní daní aktuálně?

Kateřina VALACHOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /ČSSD/:
Prosím vás tak bankovní daň rozhodně neznamená, a mám někdy ten pocit, když poslouchám kolegy z
Občanské demokratické strany, že se zřejmě budeme snažit jako sociální demokraté vyloupit dětské pokladničky. Tady se bavíme o nejsilnějším sektoru ekonomiky, o finančních službách, o tom, že jak Německo, Rakousko, Francie, já jsem úmyslně zmínila tyhle země, tyto sektory zdaňují, mimochodem naše banky, jejich matky jsou v těchto zemích, tam podléhají tomuto zdanění a jejich dcery, to znamená ty, které mají takovéto obrovské zisky, které jste popsal, ty tedy zkrachují? No to, prosím vás, tohle je zcela dětinské, to se nestane. To, že banky si hlídají svůj trh, finanční služby, a to, jak stát je bude zdaňovat, to je fér. Já jsem připravena na tvrdé vyjednávání. My nebudeme opakovat chyby Maďarska, Polska nebo Slovenska, my chceme jít cestou čtyř pásem, zdanění finančních aktiv, chceme mít pojistky proti tomu, abychom nerozkolísali bankovní trh a je to legitimní odborná a politická debata, protože my chceme zajistit dostupnost sociálních služeb, vzdělání a zdravotní péče, tak jak jsou lidé zvyklí, a ještě ve větší kvalitě do budoucna. A jestliže chceme být odpovědní a my chceme, tak příjmy a výdaje musí se sebou korespondovat, a to není na vypovězení koaliční smlouvy, to je v souladu s koaliční smlouvou a já o tom chci jednat s hnutím ANO za zavřenými dveřmi pod koaliční radou, nikoliv pod světly reflektorů, jakkoliv samozřejmě Českou televizi mám ráda.

Michal KUBAL, moderátor:
To jsme rádi i my. Nicméně vrátím k té otázce zálohované výživné, minimální důchody, bankovní daň, poprosím už jenom krátce, je to stranický program nebo nápady ministryně Jany Maláčové?

Kateřina VALACHOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /ČSSD/:
Přečtěte si koaliční smlouvu a programové prohlášení. Zálohové výživné je něco, na čem jsme se dohodli v březnu na koaliční radě, já jsem tam byla osobně přítomna. Dohodli jsme se na tom, že chceme jít do toho tak, že chceme tvrdé vymáhání po dlužnících, to znamená, jestliže někdo neplatí výživné, měl by být společenské odsouzen, něm by být chycen a ať platí. A zároveň samozřejmě chceme chránit ty nejzranitelnější naše děti je to 24 000 dětí. Já věřím, že se můžeme spolehnout i na podporu hnutí ANO a že to je jako vláda dokážeme. Mimochodem tohle máme v koaliční smlouvě a já věřím, že kolegové ji dodrží.

Michal KUBAL, moderátor:
Myslím, že ty další dvě věci tam nejsou. Pane Kupko, vy jste chtěl ještě reagovat na?


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem chtěl reagovat dalším konkrétním příkladem. Polsko zavedlo daň z finančních institucí v roce 2016, dopady byly naprosto jednoznačné. Jsou zdokumentované. Snížil se rating polského státu, došlo ke zdražení služeb a ve výsledku odcházeli…

Michal KUBAL, moderátor:
Vy každý uvádíte jiné, jiné evropské země, tady zaznělo Německo, Francie mají lepší zkušenost, máte nějaké ...?


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ale my přece máme posuzovat to, co je nám ekonomicky blíž a v tomhle případě je to nepochybně Polsko, Slovensko, Maďarsko. To je zcela jasné, tohle jsou věcné argumenty. Tady se ukazuje, že skutečně sociální demokracie chce sahat lidem do kapes, chce rozdávat na všechny strany, myslí si, že si tím získá voliče, ale zatím stále přecházejí spíše na stranu Andreje Babiše. A my tady říkáme, že Česká republika má být rozpočtově odpovědná, má myslet na budoucnost, má myslet na investice, které přispívají k tomu, aby se všem lidem v České republice žilo lépe. A stále se nám nedaří investovat, přestože v době ekonomického růstu se stát zadlužuje, to je přece špatně.

Michal KUBAL, moderátor:
Dámo a pane, díky za váš čas.


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Díky za pozvání.

Kateřina VALACHOVÁ, místopředsedkyně poslaneckého klubu /ČSSD/:
Děkuji. Zdanění bank rozhodně bude, když bude, tak moudré a poctivé.

Martin Kupka

Martin Kupka

místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu

Více o autorovi